moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska tradycja na afrykańskiej ziemi

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Mali spotkali się w bazie Koulikoro na uroczystej zbiórce z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Przygotowaniami do uroczystego spotkania, które zaczęły się już dzień wcześniej, zajęli się chor. Iwona Rychert i chor. Robert Wiśniewski. Nie mogło oczywiście zabraknąć świątecznej choinki, przy blasku której dowódca kontyngentu ppłk Mieczysław Spychalski złożył swoim żołnierzom i ich rodzinom świąteczne życzenia oraz podziękował im za dotychczasową służbę na afrykańskiej ziemi.

Następnie polscy żołnierze udali się na spotkanie z dowódcą Koulikoro Training Centre, kapelanami wojskowymi oraz kolegami z innych kontyngentów. Belgijski kapelan życzył wszystkim żołnierzom służącym w strukturach EUTM Mali zdrowia i wytrwałości, a także pokoju i miłości. Po wspólnym odśpiewaniu kolęd dowódca KTC Koulikoro złożył żołnierzom EUTM życzenia i zaprosił na uroczystą kolację. Przed posiłkiem żołnierze PKW Mali zgodnie z polską tradycją podzielili się opłatkiem.

O godzinie 22.45 dowódca PKW ppłk Mieczysław Spychalski połączył się z uczestnikami pasterki w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, połączenie było okazją do przekazania życzeń świątecznych.

„Jesteśmy daleko, ale myślami jesteśmy przy Was. Dziękujemy Wam za duchowe wsparcie w każdym dniu naszej służby na afrykańskiej ziemi. Myśli o Was pozwalają nam stworzyć tu namiastkę atmosfery świąt. W polskiej tradycji Boże Narodzenie to święta rodziny i miłości, dlatego życzę Państwu, aby najpiękniejszym prezentem, jaki dostaniecie, było szczęście Waszych najbliższych, a każdy dzień Nowego Roku był tak piękny jak dzisiejszy wieczór”.

W pierwszy dzień świąt grupa żołnierzy PKW Mali wzięła udział we mszy świętej w miejscowym kościele katolickim. – Połączenie tradycji malijskiej z obrzędem katolickim było niepowtarzalnym doświadczeniem zarówno duchowym, jak i kulturowym, które zapewne będę pamiętał do końca życia – podkreśla chor. Marek Dąbkowski.

– Miejscowa ludność jest przekonana o słuszności naszej misji. Podczas uroczystości widać było serdeczność w stosunku do żołnierzy misji. Mieszkańcy Mali wierzą, że przybyliśmy tutaj, aby pomóc zmienić ich kraj na lepsze – dodaje chor. Dąbkowski.

Tekst: st. kpr.Piotr Kozieł

red. PZ

autor zdjęć: st. kpr.Piotr Kozieł

dodaj komentarz

komentarze


Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Równanie z „Iksem”
Sojusz Madrytu i Warszawy
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Innowacje dla bezpieczeństwa
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Ważne decyzje w Brukseli
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Krok w stronę pokoju
Kraków zaprosił weteranów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polska szykuje się do produkcji Panter
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Królestwo pojazdów
Na straży nieba
Święto DGRSZ
Powietrzne cysterny dla Polski
Stała baza wojsk USA w Polsce
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Ratunek na polu walki
Mundur, medale i duma
Minister obrony RFN w Polsce
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Podróż w ciemność
„Strzała weterana” spaja środowisko
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Generał z cienia
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Zełenski traci Order Orła Białego?
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Trening działań połączonych
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
F-35 Changes Everything
Orka tuż, tuż
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Premier powołał nową wiceminister obrony
Sonda dla Jastrzębia
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Koło zamachowe gospodarki
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Śmierć w sercu Azji
Bez zmian w emeryturach
Pancerny Poznań
Marsz gąsienicowych kolumn
Sportowe jubileusze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Niebo bez dominacji
Polski wkład w operację „Overlord”
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Podchorążowie w dżungli
AMW oferuje mieszkania
Zbrodnicza farsa
Umowa na pociski do Patriotów
Wsparcie ma znaczenie
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Szermierze i pięściarki na podium
Apetyt Smoka rośnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO