moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku

Podczas Gali Sportu Wojskowego w Bydgoszczy podsumowano wyniki współzawodnictwa w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP w 2021 i 2022 roku. Najcenniejsze trofea za zwycięstwa w rankingu po raz 11. i 12. z rzędu odebrali żołnierze Czarnej Dywizji. Za osiągnięcia indywidualne kmdr. ppor. Marcina Kołoszuka uhonorowano tytułem Sportowca Roku.

Uroczystość podsumowująca działalność sportową w Wojsku Polskim tym razem wyjątkowo objęła nie rok, lecz dwa lata. Planowane w zeszłym roku podsumowanie odwołano z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Tym samym na tegorocznej Gali Sportu Wojskowego uhonorowano sportowców-żołnierzy, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w sporcie powszechnym w 2021 i 2022 roku. Tradycyjnie wyróżniono również najlepsze reprezentacje oraz jednostki na różnych szczeblach współzawodnictwa. Galę zorganizowały Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Zwycięzcami współzawodnictwa w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP w 2021 i 2022 roku zostali reprezentanci 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Czarna Dywizja po raz 11. i 12. z rzędu stanęła na najwyższym stopniu podium. Pancerniacy w 2021 i 2022 roku wyprzedzili reprezentację 12 Dywizji Zmechanizowanej. Z kolei trzecie miejsce w 2021 roku zajęła 16 DZ, a w 2022 roku – 18 DZ. Szczególnie zacięta była rywalizacja o zwycięstwo w ubiegłym roku. Reprezentacja Czarnej Dywizji była lepsza tylko o jedno oczko. – Tak pasjonującej walki o prymat nie było od dawna. O kolejności na dwóch pierwszych miejscach zadecydowały ostatnie mistrzostwa w futsalu. W piłce halowej rozstrzygnęły się też losy trzeciego miejsca – mówi kmdr por. Paweł Łępa, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Tak zaciętej rywalizacji aż do finałowego meczu ostatnich mistrzostw nie pamięta też mjr Tomasz Traczuk, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 11 LDKPanc. – Emocje były do samego końca i pewnie nie zabraknie ich również w tym roku. Jesteśmy na to przygotowani i powalczymy o kolejne zwycięstwo. Wszyscy chcą „bić mistrza”, co nie ułatwia sprawy, łatwo jednak nie oddamy prymatu we współzawodnictwie – przyznaje major.

Wszechstronny komandor

Najcenniejsze trofeum indywidualne przyznane za wyniki uzyskane tylko w zeszłym roku odebrał kmdr ppor. Marcin Kołoszuk. Komandora wyróżniono tytułem Sportowca Roku. Najlepszym ogłoszono go nie po raz pierwszy. Już w 2012 roku za osiągnięcia sportowe – jeszcze jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu – został jednym z dziesięciu Asów Sportu Powszechnego. Na to miano zasłużył sobie dzięki zdobyciu tytułu Mistrza Wojska Polskiego w pokonywaniu toru przeszkód w ośrodku sprawności fizycznej (OSF). Za wyniki z 2015 roku kapituła plebiscytu na najpopularniejszych sportowców Wojska Polskiego, organizowanego przez redakcję portalu polska-zbrojna.pl, przyznała mu miano Mistrza Sportu Powszechnego. To samo wyróżnienie otrzymał jako porucznik na Gali Sportu Wojskowego podsumowującej 2017 rok oraz rok później – już jako kapitan. Z kolei za wyniki uzyskane w 2019 roku kpt. Kołoszuk ponownie został jednym z dziesięciu Asów Sportu Powszechnego. Wreszcie na tegorocznej gali komandor został jednym z dziesięciu wyróżnionych w kategorii najlepszych żołnierzy- sportowców Wojska Polskiego w sporcie powszechnym w 2021 roku oraz jednym z dwunastu w 2022 roku. Dodatkowo za wyniki osiągnięte w 2022 roku uhonorowano go tytułem Sportowca Roku (za 2021 rok wyróżnienia tego nie przyznano).


Wyróżnieni nagrodami indywidualnymi st. szer. Iwona Wicha i kmdr ppor. Marcin Kołoszuk

Komandor w 2022 roku zdobył cztery medale mistrzostw Wojska Polskiego: złoty w pokonywaniu toru przeszkód w OSF, srebrny – w biegu zespołowym na torze przeszkód w OSF oraz dwa srebrne w wieloboju żołnierskim: w rywalizacji indywidualnej mężczyzn do 35 lat i w drużynowej. Przy okazji zapisał się na kartach mistrzostw Wojska Polskiego jako pierwszy ich medalista w rywalizacji indywidualnej, startujący również w charakterze szefa jednej z reprezentacji biorących udział we współzawodnictwie. W jedną dekadę zdołał tak wiele osiągnąć dla siebie i trzech reprezentacji: wyższego szkolnictwa wojskowego, 11 LDKPanc i Marynarki Wojennej RP. Odbierając nagrodę za tytuł Sportowca Roku, kmdr ppor. Kołoszuk przyznał, że wcale nie myślał o tym, że te wojskowe laury otrzymuje już od dekady. – Od lat bywam na galach mistrzów sportu. Już się przyzwyczaiłem, że zawsze coś z nich przywożę. Z obecnych wyróżnień cieszę się jak zawsze. Nagrody motywują mnie do dalszej pracy i dopóki mogę biegać, nie zamierzam rezygnować z rywalizacji o medale wojskowych mistrzostw – podkreśla.

Najlepsi zawodnicy wojskowych czempionatów

Podczas bydgoskiej gali wyróżniono najlepszych zawodników wszystkich mistrzostw Wojska Polskiego zaliczanych do współzawodnictwa w sporcie powszechnym w 2021 i 2022 roku. W 2021 roku było ich dziesięcioro: st. szer. Anna Peksa, st. chor. sztab. Paweł Bocianiak, sierż. Tomasz Jędraszek, kmdr ppor. Marcin Kołoszuk, st. szer. Iwona Wicha, szer. Monika Jackiewicz, szer. Konrad Woroniecki, plut. pchor. Bartosz Pawlicki, st. szer. Sylwester Miller i st. szer. Marcin Mrówczyński. W 2022 roku z kolei na miano najlepszych zasłużyli: st. sierż. Rafał Król, st. szer. Krzysztof Gosiewski, szer. Błażej Majdan, sierż. Adam Marcinkowski, szer. Monika Quandt-Rozmus, sierż. Michał Dziedzic, kpr. Maciej Daszkiewicz, kmdr ppor. Marcin Kołoszuk, mat Adam Struk, st. szer. Iwona Wicha, st. kpr. Tomasz Rumianowski i szer. Adrian Niedźwiedzki.


sierz. Adam Marcinkowski nagrodzony w kategorii „Sportowa Inspiracja 2021 roku”

Poza komandorem Kołoszukiem tylko jeden sportowiec powtórzył w ubiegłym roku swoje osiągnięcie z 2021 roku. To st. szer. Iwona Wicha, która zapewniła sobie dwukrotnie miano najlepszego zawodnika wojskowego czempionatu w biegach na orientację. Dwukrotnie wygrała obie konkurencje indywidualne: bieg sprinterski i średniodystansowy kobiet oraz była trzecia w sztafecie kobiet. Tyle tylko, że w 2021 roku startowała w barwach 18 DZ i w kategorii do 35 lat, a w następnym – w kategorii powyżej 35 lat i w reprezentacji wyższego szkolnictwa wojskowego. – Od lipca ubiegłego roku walczę o punkty we współzawodnictwie dla Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Bardzo się cieszę, że dołożyłam swoją cegiełkę do wysokiej lokaty WAT-u w klasyfikacji Mistrzostw Uczelni Wojskowych, a także ze zdobycia po raz pierwszy w nowych barwach tytułu najlepszego zawodnika wojskowego czempionatu. Trudno jest pogodzić sport z życiem prywatnym i zawodowym, ale jestem ambitnym sportowcem i na pewno w tym roku nie ułatwię rywalkom zadania – mówi wyróżniona na bydgoskiej gali reprezentantka WAT-u.

Inne wyróżnienia

Poza najlepszymi reprezentacjami w klasyfikacji generalnej mistrzostw Wojska Polskiego w sporcie powszechnym na gali w Bydgoszczy wyróżniono najlepsze ekipy w klasyfikacji: Mistrzostw Wojska Polskiego Kadry Dowództw Sztabów i Departamentów MON (w 2021 i 2022 roku triumfowali sportowcy z SGWP), Mistrzostw Uczelni Wojskowych (2021 – Wojskowa Akademia Techniczna, 2022 – Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu), Mistrzostw Sztabu Generalnego WP (2021 – Zarząd Organizacji i Uzupełnień P1, 2022 – Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P3/P7) oraz Mistrzostw Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (2021 – CWCR Ośrodek Zamiejscowy w Bydgoszczy).

Wyróżniono również m.in. laureatów w kategoriach: „Sportowa inspiracja 2021 roku” (mjr Paulina Krawczak i sierż. Adam Marcinkowski), „Nagroda specjalna 2021” (Anna Kuzawińska-Rüegg i gen. dyw. Jarosław Gromadziński) oraz „Organizator Mistrzostw Wojska Polskiego 2022” (kmdr Grzegorz Okuljar – za organizację głównej imprezy sportowej Wojska Polskiego przez Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce).


„Nagroda specjalna 2021”. Anna Kuzawińska Rüegg i gen. dyw. Jarosław Gromadziński

Podczas gali podziękowano za lata pracy na rzecz wojskowej kultury fizycznej żołnierzom, którzy odeszli do rezerwy: kmdr. por. Arkadiuszowi Sobierajowi, ppłk. Tomaszowi Koczce, mjr. Tomaszowi Wakulukowi, mjr. Waldemarowi Kowalskiemu, mjr. Arkadiuszowi Piotrowskiemu i st. chor. sztab. Tomaszowi Musze.

12 Dywizja Zmechanizowana pierwszym liderem

Przed pięcioma dniami w Ostródzie zakończyły się pierwsze w tym roku mistrzostwa Wojska Polskiego. O medale rywalizowali siatkarze. W finale zagrały drużyny wystawione przez dwie najlepsze reprezentacje we współzawodnictwie sportowym w ostatnich latach, czyli 11 LDKPanc i 12 DZ. Po pasjonującym spotkaniu triumfowała ekipa 12 DZ. – Mecz obfitował w zwroty akcji i znów trafne okazało się powiedzenie, że jak się nie wygrywa w trzech setach, to się przegrywa w pięciu. Pancerniacy prowadzili 2:0 i byli blisko rozstrzygnięcia rywalizacji w trzecim secie. Przegrali go jednak 23:25, a potem dwa kolejne sety – relacjonuje kmdr por. Paweł Łępa, szef Wydziału WF i Sportu SGWP.

Pierwszego seta ekipa Czarnej Dywizji wygrała 25:19, drugiego 25:15. W czwartym pancerniacy ulegli rywalom 22:25, w piątym 13:15.

W meczu o brązowy medal gospodarze mistrzostw – terytorialsi ulegli 0:3 (19:25, 22:25, 25:27) reprezentacji 16 DZ. Piąte miejsce w turnieju zajęli siatkarze 18 DZ, szóste – reprezentacja wyższego szkolnictwa wojskowego, siódme – Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, ósme – Siły Powietrzne RP, dziewiąte – marynarze, a dziesiąte – drużyna Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Wyróżnienia indywidualne przyznano: kpr. Piotrowi Janiakowi z 12 DZ (najwszechstronniejszy zawodnik), szer. Sebastianowi Strzałkowskiemu z 11 LDKPanc (najlepiej atakujący) i kpr. Sewerynowi Piserze z 12 DZ (najlepszy rozgrywający).

Kolejne 11 czempionatów

Już 31 marca poznamy kolejnych tegorocznych mistrzów Wojska Polskiego. W Pruszkowie w ramach gali MMA „Walkę mamy we krwi” odbędą się finałowe pojedynki Mistrzostw Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie. – 12 Dywizja ma silną ekipę i w walkach w oktagonie stracimy do niej kolejne punkty we współzawodnictwie. Ale mamy gdzie je odrabiać – przyznaje mjr Tomasz Traczuk, szef Sekcji WF i Sportu 11 LDKPanc.

Od kwietnia do listopada żołnierze będą rywalizować jeszcze o tytuły mistrzowskie w 10 dyscyplinach: biegach przełajowych, wieloboju żołnierskim, judo, strzelaniu z pistoletu wojskowego, strzelaniu z karabinka, pokonywaniu toru przeszkód OSF, biegu patrolowym, biegu na orientację, pływaniu i futsalu. Ostatni czempionat w piłce halowej odbędzie się w dniach 20–24 listopada w Opolu. Do współzawodnictwa w sporcie powszechnym wliczane będą punkty zdobyte we wszystkich 12 mistrzostwach.


Najlepsi zawodnicy mistrzostw Wojska Polskiego zaliczanych do współzawodnictwa w sporcie powszechnym w 2021 roku

Podobnie jak w zeszłym roku w tym odbędzie się 12 czempionatów. – Współzawodnictwo sportowe cieszy się w naszej armii ogromnym zainteresowaniem. Celem i marzeniem każdego żołnierza jest zdobycie tytułu mistrza Wojska Polskiego w uprawianej przez siebie dyscyplinie sportowej – podkreśla komandor Łępa. Oficer zwraca również uwagę na to, że sprawność fizyczna jest bardzo ważnym elementem służby wojskowej i każdy żołnierz jest obowiązany do utrzymania jej na poziomie umożliwiającym realizację służbowych zadań. 

SZUS

autor zdjęć: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~prezes
1680973560
Ogromne gratulacje dla Pani Anny Kuzawińskiej. To wyróżnienia powinno spotkać Panią Anię już kilka lat wcześniej. Podziękowania dla obecnie władających wojskowym sportem za naprawienie tego "błędu".
1E-C4-E3-31

Eurosatory 2024 idą na rekord
 
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Terytorialsi przechodzą certyfikację
„Osiodłać krowę”
AW149 wkrótce „made in Poland”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycja potrzebna jak tlen
Equipment Tailored to the Needs
Policjanci szkolą wojsko
Zaprojektuj mural o powstaniu
Mistrzowie Spike`ów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sztandar dla cyberwojsk
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Pokazali swoją siłę
Gortat Team vs drużyna NATO
Docenić „misjonarzy”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przesmyk w grze
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Dzień, który zmienił bieg wojny
Podróż w ciemność
Koszykarskie święto w Łodzi
AWACS-y dostarczone
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Spadochroniarze w operacji TALO
Trzy miecze pokoju
Kajakarze i wioślarze na podium
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Latający radar
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Plan na szczyt
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
„Umieram jak Polak”
„Czarownice” nad Londynem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO