moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Brukseli o przyszłości NATO

Nowa koncepcja strategiczna Sojuszu Północnoatlantyckiego, wyzwania, jakim musi on sprostać, a także zagrożenie ze strony Rosji – to najważniejsze tematy, które podczas ostatnich dwóch dni omawiali szefowie obrony i sztabów generalnych państw członkowskich NATO. Polskę reprezentował gen. Rajmund T. Andrzejczak.

Pierwsze w tym roku posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO, najważniejszego organu militarnego Sojuszu, odbyło się w Brukseli. Z powodu pandemii część uczestników – szefów obrony i sztabów generalnych państw członkowskich – wzięła udział w spotkaniu zdalnie. Polskę reprezentował gen. Rajmund T. Andrzejczak.

Przebieg obrad podczas konferencji prasowej zrelacjonował dziennikarzom admirał Rob Bauer, przewodniczący komitetu. Wśród zagrożeń, z którymi obecnie mierzy się NATO, wskazał między innymi ekspansję gospodarczą i militarną Chin, liczne ataki hybrydowe i cybernetyczne na infrastrukturę krytyczną państw Sojuszu, pojawienie się nowych technologii, m.in. międzykontynentalnych pocisków balistycznych, zmiany klimatyczne, a także – jego zdaniem najistotniejsze – terroryzm oraz zagrożenie ze strony Rosji. – Wszystko to wpływa na nasze bezpieczeństwo. Żadne z państw nie mogłoby im stawić czoła w pojedynkę, ale my w NATO nie jesteśmy sami. Reprezentujemy 30 narodów – zaznaczył.

REKLAMA

Jak mówił admirał Bauer, szefowie obrony rozmawiali między innymi o nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, a także o koncepcji odstraszania i obrony obszaru euroatlantyckiego, która dotyczy wymogów, jakie dziś Sojusz musi spełniać. Tematem spotkania była także Warfighting Capstone, natowska nadrzędna koncepcja działań bojowych, która koncentruje się na przyszłości NATO. Członkowie komitetu pochylili się również nad kwestiami związanymi z cyberprzestrzenią. Jak wyjaśnił adm. Rob Bauer, sukces w środowisku operacyjnym będzie zależał od tego, kto i jakimi informacjami będzie dysponował oraz jak je wykorzysta. – Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań i możliwości, jakie stwarza przewaga w gromadzeniu danych. Jesteśmy zaangażowani w cyfrową transformację naszych zasobów – zaznaczył.

Szefowie sztabów państw członkowskich NATO spotkali się także z partnerami z Gruzji i Ukrainy. – Oba państwa stanęły wobec niezwykle trudnej sytuacji. Nie tylko muszą dbać o swoje bezpieczeństwo, lecz także przeprowadzają reformy społeczne i gospodarcze – mówił admirał. – Potwierdziliśmy dziś nasze poparcie dla ich integralności terytorialnej i suwerenności – podkreślił.

Dziennikarze dopytywali szefa komitetu, czy NATO prowadzi jakieś działania mające na celu wsparcie państw leżących niedaleko Rosji, czyli Ukrainy, państw bałtyckich, a także Polski. – Jeśli chodzi o Ukrainę, to takie działania podejmują poszczególni członkowie Sojuszu, ale nie są one koordynowane przez NATO – wyjaśnił admirał. – Jeśli chodzi o państwa bałtyckie i Polskę sytuacja wygląda inaczej, bo to członkowie NATO. W tym przypadku obowiązuje artykuł piąty Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi o tym, że atak na jednego z członków Sojuszu jest równoznaczny z atakiem na całe NATO – zaznaczył. Admirał Bauer przypomniał, że w tych państwach stacjonują także Batalionowe Grupy Bojowe NATO, do których swoje siły skierowali niemal wszyscy sojusznicy.

W dzisiejszych obradach wziął udział również Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, który przybliżył uczestnikom spotkania szczegóły dotyczące wczorajszej, pierwszej od dwóch lat sesji Rady NATO-Rosja. – Między członkami Sojuszu a Rosją są znaczne różnice, ale to, że wszyscy zasiedli przy jednym stole, aby prowadzić rozmowy to pozytywny znak – powiedział admirał Bauer.

W tym roku odbędą się jeszcze dwa posiedzenia szefów obrony i sztabów generalnych państw członkowskich NATO, w maju i we wrześniu. Komitet Wojskowy NATO pełni funkcję doradczą, a do jego głównych zadań należy m.in. przedstawianie sekretarzowi generalnemu Sojuszu i Radzie Północnoatlantyckiej wypracowanych przez siebie opinii i wniosków.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
 
Za wolność naszą i waszą
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Na Monte Cassino marsz!
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Bitwa o Kamień Stołpecki
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Lotnicza strona „Defendera”
„Defender” otworzył ogień
Wielki dzień dla polskiego wojska
Ochotnicy do wojska
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
F-15 w Łasku
Ottokar przyspiesza
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Kolejne baterie „Wisły”
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Uratować życie na polu walki
Raport podkomisji smoleńskiej
Amerykańskie F-15 w Polsce
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Medale za walkę z COVID-19
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Sojusznicza przeprawa
Przeprawa przez Wisłę
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Przewrót majowy
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Wojsko znów zagra z Gortatem
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Polscy żołnierze na podium
Podchorążowie na koniach
Spotkaj się ze specjalsami
Aktualizacja Pustelnika
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Polacy na Monte Cassino
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Droga ku liczniejszej armii
Gotowi na pojedynek!
Więcej pieniędzy na zapomogi
Symboliczne lwowskie pojednanie
Resortowe kolonie i obozy
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Coraz więcej Rosomaków w armii
PKW Orlik wrócił do domu
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Nie tylko „Defender”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO