moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?

Nad czym pracują inżynierowie polskiej zbrojeniówki, czy prywatne firmy i spółki skarbu państwa produkujące uzbrojenie będą ściślej współpracować oraz jakie plany eksportowe ma Polska? Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej wysłuchali na ten temat informacji przedstawicieli resortów: obrony oraz aktywów państwowych.

Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej rozmawiali we wtorek o kondycji i możliwościach polskiej zbrojeniówki. Do dyskusji zaprosili m.in. przedstawicieli ministerstw: Obrony Narodowej oraz Aktywów Państwowych, od grudnia 2019 roku sprawującego nadzór właścicielski nad krajowymi zakładami przemysłu obronnego. Na posiedzenie komisji przyjechał też Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych, poinformował, że PGZ w 2020 roku wypracowała przychód w kwocie 5 mld 951 tys. zł, co było wynikiem o 2% wyższym niż w roku poprzednim. Z kolei dochód netto wyniósł 191 mln zł. – Znakomita większość spółek wypracowała zysk, ale kilka zakładów zakończyło ubiegły rok stratą. Wśród nich były: Bumar-Łabędy, PGZ Stocznia Wojenna, Autosan czy Wojskowe Zakłady Elektroniczne – wymienił wiceminister. Dodał, że około 80% produkcji w ramach grupy to realizacja zamówień dla MON-u.

Zbigniew Gryglas przyznał też, że polskim produktom nie udało się podbić zagranicznych rynków. – Przychody z eksportu spadły o 7%, co nas martwi, bo eksport jest bardzo dobrym weryfikatorem naszej produkcji i naszego uzbrojenia. Jest też formą kontaktu naszych zakładów ze światem – mówił. Jednocześnie poinformował, że grupa kapitałowa realizowała około 190 projektów badawczo-rozwojowych na sumę 3,5 mld zł. Zdaniem wiceministra aktywów państwowych to szansa na opracowanie uzbrojenia na potrzeby Wojska Polskiego, a także na eksport. Jako przykład takiego produktu podał realizowany projekt bojowego pływającego wozu piechoty Borsuk.

Przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych zauważył, że spółki należące do grupy kapitałowej mają w swojej ofercie jedynie kilka czy kilkanaście nowoczesnych produktów. Recept na wprowadzenie nowej, bardziej atrakcyjnej oferty jest – zdaniem wiceministra Gryglasa – kilka. To m.in. ścisła współpraca z głównym klientem, czyli resortem obrony, czy kooperacja z partnerami zagranicznymi, np. w ramach transferu technologii czy umów offsetowych („których ma być więcej w przyszłości”). – Pewnym novum może być kooperacja z firmami prywatnymi, takimi jak Teldat, Telesystem-Mesko czy WB Electronics. Prywatne firmy wprowadzają do sektora obronnego pewną elastyczność działania i otwartość na nowe przedsięwzięcia – przekonywał. Jako przykład Zbigniew Gryglas podał bezzałogową wieżę ZSSW-30, która jest efektem współpracy HSW i WB Elektronics. – To bardzo dobry, nowoczesny produkt, który pewnie w najbliższych miesiącach stanie się naszym hitem eksportowym – zapewnił.

Ministerstwo Aktywów Państwowych kontynuuje proces konsolidacji zakładów zbrojeniowych, m.in. trwa ona w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi i nr 2 w Bydgoszczy, łączą się również PIT-RADWAR i Wojskowe Zakłady Łączności oraz HSW i Wojskowe Zakłady Inżynieryjne. Wiceminister Gryglas przyznał, że proces modernizacji, unowocześniania i restrukturyzacji spółek jest rozpisany na lata. – Mamy świadomość, że to trwa długo. Jednak procesy rozpoczęte dziś zaprocentują w przyszłości – ocenił.

Odpowiadając na pytania senatorów, przedstawiciele obu resortów zaznaczyli, że kupno amerykańskich czołgów Abrams nie przekreśla rodzimego projektu „Wilk”. – Nie zawiesimy programu budowy polskiego czołgu. On będzie potrzebny do obrony polskiego terytorium – zaznaczył wiceminister Gryglas.

O wynikach Polskiej Grupy Zbrojeniowej i jej planach na najbliższy rok mówił prezes Sebastian Chwałek. – Okres pandemii COVID-19 zachwiał światowym łańcuchem dostaw, co odczuła również polska branża. Stało się tak chociażby w przypadku części elektronicznych sprowadzanych z Dalekiego Wschodu i z Zachodu. Mimo że podczas epidemii żaden z krajowych zakładów zbrojeniowych nie zawiesił produkcji nawet na jeden dzień, mieliśmy czasem problem z terminową dostawą na potrzeby MON-u, właśnie z uwagi na niedostarczenie nam komponentów – tłumaczył.

Ten rok PGZ rozpoczęła – jak mówił prezes Chwałek – dosyć dobrze. – Wstępnie przychody za pięć miesięcy tego roku wskazują na bardzo ciekawy trend, na tendencję wzrostową – mówił. Przypomniał, że w 2019 roku PGZ podpisała wyjątkowo dużo kontraktów. – Owszem, w efekcie wyliczeń księgowych wynik końcowy 2019 roku odbiegał nieco od oczekiwań, jednak rok 2020, ale też 2021, który planujemy, będzie dobrze prezentował się finansowo i na rynkach zagranicznych. Myślę, że PGZ pokaże na co ją stać – zapewniał. Zapowiedział też, że przed Polską Grupą Zbrojeniową największe kontrakty w historii grupy, m.in. wkrótce zostanie podpisana umowa na opracowanie i budowę trzech okrętów typu fregata w ramach programu „Miecznik”. Trwają też ostatnie przygotowania do podpisania zamówienia na realizację projektu „Narew”. – Oczywiście projektów, nad którymi pracujemy, jest więcej. Na przykład nad BMS Rosomak czy nad Borsukiem ze zdalnie sterowaną wieżą, który zastąpi obecnie eksploatowany BWP – wyliczał prezes Chwałek. – Jeśli etap formalny zakończy się pozytywnie, liczę, że w przyszłym roku będziemy gotowi do produkcji i dostarczenia do jednostek tych pojazdów – zapowiedział. – Jest to produkt wysoko oceniany przez dowódców. Został zaprezentowany już na poligonie w Nowej Dębie. Pokazaliśmy jak ten wóz funkcjonuje – mówił.

Przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, Sławomir Cichocki, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej, poinformował senatorów, że znaczna część zamówień MON-u jest ulokowana w krajowym potencjale przemysłowym, w tym w PGZ. W latach 2018–2020 ich wartość wyniosła ponad 19 mld zł. Do końca czerwca tego roku MON złożyło zamówienia na kwotę ponad 7 mld zł.

Joanna Tańska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Twardy ma moc
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Apetyt Smoka rośnie
Sonda dla Jastrzębia
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Akcja na jeziorze
Mundur, medale i duma
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Orka tuż, tuż
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Musztra i marsz ubezpieczony
Ratunek na polu walki
Święto DGRSZ
Szermierze i pięściarki na podium
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
At the Controls of F-35A Husarz
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Atak w Porcie Elbląg
Śmierć w sercu Azji
Koło zamachowe gospodarki
Bez zmian w emeryturach
PKW Irak zostaje w Jordanii
„Strzała weterana” spaja środowisko
Wojna pod lupą
Powietrzne cysterny dla Polski
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Marsz gąsienicowych kolumn
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Elektronika dla obrony powietrznej
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
AMW oferuje mieszkania
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wsparcie ma znaczenie
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Niebo bez dominacji
Zbrodnicza farsa
Sportowe jubileusze
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Przerzut Abramsów do Lublina
Zełenski traci Order Orła Białego?
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Ratunek z powietrza
Równanie z „Iksem”
Sojusz Madrytu i Warszawy
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Cyberparasol nad wyborami
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Ramię w ramię z Amerykanami
Polski wkład w operację „Overlord”
Podróż w ciemność
Kraków zaprosił weteranów
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Ważne decyzje w Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO