moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dogrywka „Defendera”

Ponad pół tysiąca żołnierzy armii USA wyląduje we wtorek w Niemczech. Pobiorą tam sprzęt, m.in. czołgi Abrams i wozy bojowe Bradley, po czym wyruszą na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie wspólnie z Polakami przeprowadzą strzelania ostrą amunicją. Oto scenariusz ćwiczenia EDRE, czyli Emergency Deployment Readiness Exercise.

– Dla naszych żołnierzy to świetna okazja, by zaprezentować możliwości szybkiej reakcji w obronie kraju. Poza tym udowadniamy, że potrafimy działać skutecznie również w dobie pandemii COVID-19 – podkreśla płk Michael Schoenfeldt, dowódca 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która wchodzi w skład 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie. To właśnie jego podwładni wezmą udział w rozpoczynającym się jutro ćwiczeniu EDRE (od ang. Emergency Deployment Readiness Exercise). W myśl scenariusza, 550 Amerykanów zostanie przerzuconych przez Atlantyk do Niemiec. Dotrą na poligon Bergen-Hohne, gdzie będzie już na nich czekał ciężki sprzęt – 55 czołgów Abrams i bojowych pojazdów opancerzonych Bradley. Na co dzień amerykańska armia przechowuje go w magazynach strategicznych na terytorium Belgii oraz Niemiec.

Z Bergen-Hohne batalion wyruszy do Polski. Na poligonie w Drawsku spotka się z polskimi sojusznikami. – W ćwiczeniu wezmą udział żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza oraz 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Więcej szczegółów podamy w najbliższych dniach – informuje ppłk Marek Pawlak, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Przez kilka kolejnych tygodni Polacy i Amerykanie będą między innymi prowadzili strzelania ostrą amunicją. Ćwiczeniem EDRE pokieruje Wysunięte Dowództwo Dywizyjne Armii Stanów Zjednoczonych z Poznania, zaś całe przedsięwzięcie będzie nadzorować stacjonujące w niemieckim Grafenwoehr Dowództwo Szkolenia Wojsk Lądowych USA w Europie.

EDRE to dla amerykańskiej armii kolejny test, który ma sprawdzić gotowość błyskawicznego przemieszczenia wojsk przez ocean tak, by w razie potrzeby mogły wzmocnić oddziały stacjonujące już w Europie oraz wesprzeć sojuszników. Tym samym jest to kontynuacja scenariusza manewrów „Defender Europe-20 plus”. Ich kulminacyjna część, połączone ćwiczenie „Allied Spirit”, odbyło się w czerwcu. Wówczas to – również na poligonie w Drawsku – ćwiczyło blisko sześć tysięcy żołnierzy z Polski i USA. W scenariuszu znalazło się między innymi forsowanie przeszkody wodnej.

Ale EDRE jest dla Amerykanów ważne także z innego powodu. Jak informuje dowództwo US Army w Europie, podczas ćwiczeń żołnierze przetestują działanie systemu ochrony czołgów Trophy. Został on skonstruowany przez izraelską firmę Rafael i jest w stanie chronić załogi przed atakiem z wykorzystaniem pocisków przeciwpancernych. System wykrywa je i analizuje tor ich lotu. Może drogą elektroniczną zakłócać działanie systemów namierzania pocisków, stawiać zasłony dymne, ale też doprowadzić do wystrzelenia pocisków, które zniszczą te nadlatujące. „Podczas ćwiczenia nasze zespoły logistyczne przećwiczą w warunkach polowych szybką instalację i uruchomienie systemu” – zapowiadają przedstawiciele amerykańskiej armii.

Emergency Readiness Exercise potrwa do 22 sierpnia. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Rusza PKW Islandia
 
Course on Diplomacy
Pancerniacy ruszają na Łotwę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kat warszawskiego getta przed sądem
V-2 leci do aliantów
Kurs na dyplomację
Wisła i Narew w Sejmie
Polak najlepszym podoficerem NATO
Kontyngent do zmiany
Abramsy dla 1 Brygady
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan: powrót do domu
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Abrams – czołg z najwyższej półki
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Ankona – bitwa po polsku
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Żołnierze bez testów z WF-u
Stalowy człowiek
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Lufy prosto z Huty
Wiosłują dla Emily
Desantowanie z transportowego giganta
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Nowe książeczki wojskowe
Wilki znów na Mazurach
Podwodne centrum przyszłości
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Psy (w) WOT
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Lato w wojskowym klimacie
Groty dla proobronnych
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Combining Two Worlds
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Co ze sprawdzianem z WF?
„Zginęli, bo byli Polakami”
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan. Czas wracać do domu
Sukcesy żołnierzy na AFN
Javelin gwarantuje skuteczność
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Szczyt NATO już w poniedziałek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO