moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Defender” na poligonie!

W gotowości bojowej stanęła artyleria, wyjechały Rosomaki, BWP-y, a także Abramsy i Bradleye. Ich działania zabezpieczało lotnictwo. W Drawsku Pomorskim rozpoczęły się ćwiczenia „Allied Spirit ’20”, które są częścią manewrów „Defender Europe ’20”. Zmagania polskich i amerykańskich żołnierzy obserwował dziś minister obrony Mariusz Błaszczak.

– Przed chwilą mogliśmy podziwiać polskich i amerykańskich żołnierzy, którzy ćwicząc ramię w ramię na poligonie drawskim, doskonalą swoje umiejętności. To dowód bardzo bliskiej współpracy – mówił minister Mariusz Błaszczak, który obserwował żołnierzy podczas „Allied Spirit ’20”, ćwiczeń odbywających się w ramach manewrów „Defender Europe ‘20”.

 

Szef MON przypomniał, że tegoroczny „Defender” miał mieć większy zasięg, jednak epidemia koronowirusa wymusiła modyfikację planów. – Najważniejsze jest to, że potrafiliśmy błyskawicznie się przystosować do zmieniających się okoliczności. Wojsko Polskie ani na chwilę nie utraciło swojej gotowości bojowej, a obecność przez ten czas w naszym kraju żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych jest dowodem dużego zaufania ze strony amerykańskiego partnera – podkreślił minister obrony. Przypomniał także, że na mocy dwóch deklaracji podpisanych przez prezydenta Andrzeja Dudę w Polsce stacjonują na stałe wojska USA. Znajduje się także Wysunięte Dowództwo Dywizyjne Armii Stanów Zjednoczonych.

– Chciałbym podziękować za to, że wojska Stanów Zjednoczonych są obecne i ćwiczą wspólnie z polskimi żołnierzami, mimo tych szczególnych okoliczności, w jakich znalazł się cały świat – powiedział Mariusz Błaszczak. Minister zaznaczył również, że żołnierze Wojska Polskiego włączyli się w walkę z epidemią już na samym jej początku. W szczytowych momentach kryzysu do działania angażowano ponad 9 tys. żołnierzy dziennie. Dziś, kiedy sytuacja epidemiczna w Polsce jest pod kontrolą, służbom pomaga prawie 7 tys. wojskowych.

Podczas inauguracji manewrów w Drawsku minister Błaszczak obejrzał kilka elementów ćwiczeń. Na poligon wyjechały Rosomaki i BWP-y, a także amerykańskie czołgi Abrams i wozy Bradley. Sojusznicy przeprowadzili natarcie, pokonując między innymi przeszkodę wodną. Podobne zadania żołnierze będą wykonywać przez najbliższe dwa tygodnie. Wówczas do działania zostanie zaangażowanych 4 tys. amerykańskich żołnierzy, głównie z Wysuniętego Dowództwa 1 Dywizji Kawalerii, 3 Dywizji Piechoty, 2 Brygadowej Grupy Bojowej, 3 Brygady Lotnictwa Bojowego, a także z Dowództwa 7 Armii. Razem z nimi będzie ćwiczyć 2 tys. polskich wojskowych, najwięcej z 12 Brygady Zmechanizowanej, ale zaangażowani zostaną również żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 i 5 Pułku Inżynieryjnego oraz z 2 Pułku Saperów. Wspierać ich będzie polskie lotnictwo, m.in. siły 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego i 1 Brygady Wojsk Lądowych.

„Defender Europe ‘20” miały być największymi manewrami organizowanymi przez US Army Europe na Starym Kontynencie. Plany zakładały zaangażowanie 37 tys. żołnierzy z 18 państw. Pokrzyżowała je jednak pandemia COVID-19. Odwołano kilka mniejszych ćwiczeń, które miały się odbyć w Europie, zakres innych został ograniczony. Jednak, jak informuje US Army Europe, główny cel manewrów został zrealizowany. Amerykanie chcieli bowiem sprawdzić, jak szybko są w stanie przerzucić dużą liczbę żołnierzy i sprzętu na Stary Kontynent, a także przetestować procedury pobierania sprzętu znajdującego się w amerykańskich magazynach na terenie Europy. Te plany udało się zrealizować w 90%. „W sumie do Europy przybyło ponad 6 tys. żołnierzy i 3 tys. jednostek sprzętu, a ponad 9 tys. pojazdów zostało przeniesionych z magazynów US Army w Europie na poligony w Niemczech. Także mimo korekty planów, wynikającej z zagrożenia COVID-19, wiele strategicznych celów gotowości zostało osiągniętych” – poinformowało amerykańskie dowództwo.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st.szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Artylerzyści mają moc!
W krainie Świętego Mikołaja
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Borsuki jadą do wojska!
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Z Su-22 dronów nie będzie
Najdłuższa noc
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Przygotowani znaczy bezpieczni
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Plan na WAM
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
wGotowości do reakcji
Militarne Schengen
Skytrucki dla Niemiec
Nadchodzi era Borsuka
Mundurowi z benefitami
Czwarta dostawa Abramsów
Zwrot na Bałtyk
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Komplet medali wojskowych na ringu
Więcej Herculesów dla Abramsów
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Nowe zasady dla kobiet w armii
Gdy ucichnie artyleria
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Razem na ratunek
The Darker, the Better
Polski „Wiking” dla Danii
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Wojsko ma swojego satelitę!
Dzień wart stu lat
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Pancerniacy jadą na misję
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Niebo pod osłoną
Wojsko przetestuje nowe technologie
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Kapral Bartnik mistrzem świata
Uczelnie łączą siły
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Wojskowa łączność w Kosmosie
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Po co wojsku satelity?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO