moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Defender” na poligonie!

W gotowości bojowej stanęła artyleria, wyjechały Rosomaki, BWP-y, a także Abramsy i Bradleye. Ich działania zabezpieczało lotnictwo. W Drawsku Pomorskim rozpoczęły się ćwiczenia „Allied Spirit ’20”, które są częścią manewrów „Defender Europe ’20”. Zmagania polskich i amerykańskich żołnierzy obserwował dziś minister obrony Mariusz Błaszczak.

– Przed chwilą mogliśmy podziwiać polskich i amerykańskich żołnierzy, którzy ćwicząc ramię w ramię na poligonie drawskim, doskonalą swoje umiejętności. To dowód bardzo bliskiej współpracy – mówił minister Mariusz Błaszczak, który obserwował żołnierzy podczas „Allied Spirit ’20”, ćwiczeń odbywających się w ramach manewrów „Defender Europe ‘20”.

 

Szef MON przypomniał, że tegoroczny „Defender” miał mieć większy zasięg, jednak epidemia koronowirusa wymusiła modyfikację planów. – Najważniejsze jest to, że potrafiliśmy błyskawicznie się przystosować do zmieniających się okoliczności. Wojsko Polskie ani na chwilę nie utraciło swojej gotowości bojowej, a obecność przez ten czas w naszym kraju żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych jest dowodem dużego zaufania ze strony amerykańskiego partnera – podkreślił minister obrony. Przypomniał także, że na mocy dwóch deklaracji podpisanych przez prezydenta Andrzeja Dudę w Polsce stacjonują na stałe wojska USA. Znajduje się także Wysunięte Dowództwo Dywizyjne Armii Stanów Zjednoczonych.

– Chciałbym podziękować za to, że wojska Stanów Zjednoczonych są obecne i ćwiczą wspólnie z polskimi żołnierzami, mimo tych szczególnych okoliczności, w jakich znalazł się cały świat – powiedział Mariusz Błaszczak. Minister zaznaczył również, że żołnierze Wojska Polskiego włączyli się w walkę z epidemią już na samym jej początku. W szczytowych momentach kryzysu do działania angażowano ponad 9 tys. żołnierzy dziennie. Dziś, kiedy sytuacja epidemiczna w Polsce jest pod kontrolą, służbom pomaga prawie 7 tys. wojskowych.

Podczas inauguracji manewrów w Drawsku minister Błaszczak obejrzał kilka elementów ćwiczeń. Na poligon wyjechały Rosomaki i BWP-y, a także amerykańskie czołgi Abrams i wozy Bradley. Sojusznicy przeprowadzili natarcie, pokonując między innymi przeszkodę wodną. Podobne zadania żołnierze będą wykonywać przez najbliższe dwa tygodnie. Wówczas do działania zostanie zaangażowanych 4 tys. amerykańskich żołnierzy, głównie z Wysuniętego Dowództwa 1 Dywizji Kawalerii, 3 Dywizji Piechoty, 2 Brygadowej Grupy Bojowej, 3 Brygady Lotnictwa Bojowego, a także z Dowództwa 7 Armii. Razem z nimi będzie ćwiczyć 2 tys. polskich wojskowych, najwięcej z 12 Brygady Zmechanizowanej, ale zaangażowani zostaną również żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 i 5 Pułku Inżynieryjnego oraz z 2 Pułku Saperów. Wspierać ich będzie polskie lotnictwo, m.in. siły 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego i 1 Brygady Wojsk Lądowych.

„Defender Europe ‘20” miały być największymi manewrami organizowanymi przez US Army Europe na Starym Kontynencie. Plany zakładały zaangażowanie 37 tys. żołnierzy z 18 państw. Pokrzyżowała je jednak pandemia COVID-19. Odwołano kilka mniejszych ćwiczeń, które miały się odbyć w Europie, zakres innych został ograniczony. Jednak, jak informuje US Army Europe, główny cel manewrów został zrealizowany. Amerykanie chcieli bowiem sprawdzić, jak szybko są w stanie przerzucić dużą liczbę żołnierzy i sprzętu na Stary Kontynent, a także przetestować procedury pobierania sprzętu znajdującego się w amerykańskich magazynach na terenie Europy. Te plany udało się zrealizować w 90%. „W sumie do Europy przybyło ponad 6 tys. żołnierzy i 3 tys. jednostek sprzętu, a ponad 9 tys. pojazdów zostało przeniesionych z magazynów US Army w Europie na poligony w Niemczech. Także mimo korekty planów, wynikającej z zagrożenia COVID-19, wiele strategicznych celów gotowości zostało osiągniętych” – poinformowało amerykańskie dowództwo.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st.szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy pod dobrą opieką
 
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zamiana po włosku
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Palmiry – miejsce kaźni
Dobrowolsi – czas start!
Przerwany lot „Orlika”
Leopardy jadą na poligon
Nowoczesna łączność dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Telefon zaufania dla żołnierzy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Kleszcze dla wojska
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Będzie za co kupić koreańską broń
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lista trupich główek
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Priorytety dla armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sztandar dla Dowództwa WOT
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rusza morski „Dragon”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
Ferie w mundurze
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pamiętamy o Niezłomnych
Którą drogą do armii?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Mocny sygnał od NATO
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wielki test w West Point coraz bliżej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Eurofightery znowu w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowy szef CWCR

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO