moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wkrótce rozpoczną się testy nowej armaty morskiej

Jesteśmy gotowi do testów – podkreśla kmdr ppor. Łukasz Zaręba, dowódca korwety ORP „Kaszub”. W marcu na pokładzie okrętu zostanie zamontowana 35-milimetrowa armata Tryton. Testy potrwają kilka miesięcy. Tego typu armaty mają też trafić na nowe niszczyciele min typu Kormoran.


Nad armatą pracują specjaliści z firmy PIT-RADWAR, Zakładów Mechanicznych „Tarnów”, Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Marynarki Wojennej (w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju). O planowanych testach przedstawiciel PIT-RADWAR poinformował podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego w Warszawie.

– Od czasu ostatniego postoju w stoczni jesteśmy do nich przygotowani w stu procentach – podkreśla kmdr ppor. Łukasz Zaręba, dowódca korwety ORP „Kaszub”. 35-milimetrowa armata Tryton zostanie zamontowana na rufie tego właśnie okrętu. Zgodnie z planem ma to się stać w marcu. – Testy potrwają do maja lub czerwca. O ile mi wiadomo, po ich zakończeniu armata powinna zostać u nas już na stałe – zaznacza kmdr ppor. Zaręba.


Podczas wyjść w morze na pokładzie ORP „Kaszub” nowej broni będą się przyglądać marynarze 13 Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Powód? Armata Tryton znajdzie się w wyposażeniu niszczycieli min typu Kormoran. – Załoga pierwszego, który rozpocznie służbę już w tym roku, początkowo będzie korzystała z zestawu rakietowo-artyleryjskiego Wróbel. Zostanie on zastąpiony przez nową armatę, gdy prace nad nią dobiegną końca – zapowiada kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców. – Załogi kolejnych dwóch okrętów z tej serii mają korzystać z Trytona od pierwszego dnia służby – dodaje.

Nowa armata to broń znacznie większego kalibru niż 23-milimetrowy Wróbel. Do tego dochodzą ogromne różnice technologiczne. Przede wszystkim Tryton będzie sterowany z wnętrza okrętu. – Znajdzie się tam pulpit operatora. Będzie on obserwował sytuację na monitorze i sterował armatą za pomocą joysticka – wyjaśnia kmdr por. Sikora. Integralną część systemu stanowi głowica śledząca cel, a także rezerwowe stanowisko kierowania ogniem. Z myślą o Trytonie powstaje też amunicja programowalna. – W tego rodzaju pociskach można ustawić moment, w którym eksplodują – wyjaśnia kmdr por. Sikora.


Armata Tryton będzie służyła do zwalczania celów zarówno powietrznych, jak i nawodnych. Jeśli testy armaty wypadną pomyślnie, najpewniej trafi ona na inne okręty, które mają być budowane w związku z modernizacją polskiej marynarki wojennej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: PIT-RADWAR

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1454523720
Okręt wyposażony tylko w jedną taką armatę nawet nie będzie w stanie obronić się przed jakimkolwiek atakiem. Powinna to być armata podwójna x 2sztuki z pociskami programowalnymi + wyrzutnie rakiet PIORUN (BŁYSKAWICA)
DF-77-AE-F3
~yossi
1454473440
"Armata Tryton będzie służyła do zwalczania celów zarówno powietrznych, jak i nawodnych" Ja rozumiem, że ta "morska armata" kalibru 35 mm będzie postrachem zarówno "celów powietrznych". czyli - lecących kaczek, jak i "nawodnych", czyli - pływających kaczek. Chciałbym "z pewną taką nieśmiałością" zauważyć że "armata" o kalibrze 37 mm była na przykład montowana w samolocie MYŚLIWSKIM P-39 Aircobra z roku 1936. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bell_P-39_Airacobra Biorąc pod uwagę fakt, że siła rażenia ORP „Kaszub” polega na zmianie armaty kal. 23 mm na 35 mm, to jednak jest jakiś postęp. Wystarczy tylko doposażyć okręt w jeszcze parę stanowisk ogniowych i już będzie miał PRAWIE siłę ognia samolotu myśliwskiego sprzed II WŚ.
C0-8D-F0-DE
~Xaxanek
1453386960
Nie szło by tego zmixować z programem Loara i zrobić masowy, lądowy c-ram ? Dobrze by się strzelało do 3M14 KALIBR nawet gdyby miały głowice nuklearne to odpowiednie odległe ustawienie od ochranianego celu mogłyby niwelować zagrożenie . mile widziane sprzęgniecie z AWACS na c-295.
FF-6C-B3-6A

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Hiszpański palimpsest
Ramię w ramię z aliantami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Jak wyszkolić pilota F-16?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kurs z dzwonem
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Wojsko inwestuje w Limanowej
Psiakrew, harmata!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ogień w podziemiu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Szpej na miarę potrzeb
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Weterani i bokser „Master”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Cena wolności
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto wojskowego sportu
Animus Fortis, czyli mężny duch
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO