moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wodowanie nowego niszczyciela min

Kadłub z amagnetycznej stali i ciche, napędzane prądem silniki chronią go przed minami. Może działać nie tylko na morzach, ale i oceanach. Jutro zwodowany zostanie jeden z trzech nowoczesnych niszczycieli min, które wkrótce trafią do Marynarki Wojennej RP. ORP „Kormoran” to drugi zwodowany w tym roku okręt. Będzie zapewne następcą ORP „Mewa”.


Co różni „Kormorana” od niszczycieli min projektu 206FM, z których obecnie korzysta polska marynarka? – Praktycznie wszystko – przyznaje kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców w Gdyni. To właśnie do tej jednostki dołączy wkrótce nowy okręt.

Przede wszystkim kadłub ORP „Kormoran” został zbudowany ze stali amagnetycznej. Sprawia ona, że pola fizyczne okrętu mają niższą wartość niż w przypadku tradycyjnej konstrukcji. Takie rozwiązanie chroni go przed minami, które często reagują na pole magnetyczne. Na tym jednak nie koniec. – ORP „Kormoran” został wyposażony zarówno w silniki spalinowe, jak i napęd elektryczny, który będzie uruchamiany w momencie wejścia w rejon operacji przeciwminowej. Dzięki temu okręt zacznie się poruszać dużo ciszej – tłumaczy kmdr por. Sikora. To ważne, ponieważ niektóre rodzaje min uaktywniają się pod wpływem dźwięku o określonym natężeniu.

Nowy okręt będzie miał wyporność 850 ton, długość 58,5 metra oraz szerokość sięgającą 10,3 metra. – Jest budowany przede wszystkim z myślą o działaniach na Bałtyku i Morzu Północnym. Ale jego parametry techniczne, na przykład rozmiar, autonomiczność czy zasięg sprawiają, że będzie mógł operować praktycznie w każdym zakątku świata – podkreśla kmdr por. Sikora.

Załoga okrętu docelowo liczyć ma 45 oficerów i marynarzy. – Skompletowaliśmy ją już niemal w stu procentach – przyznaje kmdr por. Sikora. Dowódcą ORP „Kormoran” został kmdr ppor. Michał Dziugan, który między innymi kierował poczynaniami załogi ORP „Mewa” podczas tegorocznej misji Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). – Wkrótce marynarze rozpoczną specjalistyczne szkolenia. Na razie dowódca załogi, jego zastępca, mechanik okrętowy czy bosman regularnie bywają w stoczni i śledzą przebieg budowy. Wiedza o rozmieszczeniu wszelkiego rodzaju przewodów, kabli, oprzyrządowania jest o tyle ważna, że „Kormoran” to jednostka prototypowa – podkreśla kmdr por. Sikora.

Historia budowy nowego niszczyciela min sięga lat 90. XX wieku. – Wówczas to w biurze konstrukcyjnym marynarki wojennej powstał projekt okrętu „Kormoran I”. Wraz z upływem czasu i postępem techniki był on udoskonalany. A po przekształceniach przyszedł czas na realizację – zaznacza kmdr Janusz Walczak z Ministerstwa Obrony Narodowej.


Budową okrętu zajęła się stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska, dawniej znana jako Stocznia Północna. Na rynku działa ona od 1945 roku. – W tym czasie zbudowaliśmy prawie tysiąc jednostek pływających, w tym ponad 400 okrętów różnego typu – informuje Aleksandra Tesmer z gdańskiej stoczni. Obecnie zatrudnia ona 1,5 tysiąca pracowników i wchodzi w skład grupy kapitałowej Remontowa Holding SA.

We wrześniu 2013 roku konsorcjum, któremu przewodniczy stocznia, podpisało umowę z Inspektoratem Uzbrojenia. Kontrakt obejmuje budowę trzech niszczycieli min typu „Kormoran II”. Prototyp ma wejść do służby w czwartym kwartale przyszłego roku, kolejne zaś dwa okręty odpowiednio w 2019 i 2022 roku. Łącznie mają one kosztować 1,2 miliarda złotych. Jak dotąd budowa ORP „Kormoran” przebiega bez zakłóceń. W kwietniu ubiegłego roku w Gdańsku odbyła się uroczystość cięcia blach, 23 września zaś doszło do położenia stępki. Dziś okręt zostanie zwodowany, a matka chrzestna rozbije o jego burtę symboliczną butelkę szampana. Rola ta przypadnie Marii Jolancie Karwecie, wdowie po dowódcy Marynarki Wojennej RP, adm. Andrzeju Karwecie, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. – Na uroczystość przypłynie niszczyciel min ORP „Mewa”. Najprawdopodobniej to właśnie jego następcą zostanie ORP „Kormoran” – informuje kmdr por. Sikora.

Po wodowaniu okręt musi zostać między innymi wyposażony w uzbrojenie i specjalistyczny sprzęt. Załoga będzie miała do dyspozycji między innymi 23-milimetrową armatę „Wróbel II” (choć z myślą o „Kormoranach II” konstruowana jest nowa armata kalibru 35 mm), dwa WKM kalibru 12,7 mm, przeciwlotnicze zestawy rakietowe, systemy dowodzenia i kierowania uzbrojeniem, pojazdy podwodne (np. Hugin 1000), sonary.Główne zadania ORP „Kormoran” to poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i niszczenie min morskich, stawianie ich, przeprowadzanie różnych klas okrętów oraz statków przez zagrody minowe, zwalczanie podwodnej dywersji czy udział w akcjach ratowniczych.

ORP „Kormoran” to drugi zwodowany w tym roku okręt, który wkrótce zasili polską marynarkę wojenną. Na początku lipca podobna uroczystość odbyła się w gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej. Buduje ona okręt patrolowy ORP „Ślązak”, który podobnie jak „Kormoran” wejdzie do służby w przyszłym roku.

Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze

~leniviec
1441332120
"ORP „Kormoran” został wyposażony zarówno w silniki spalinowe, jak i napęd elektryczny, który będzie uruchamiany w momencie wejścia w rejon operacji przeciwminowej." Na ile godzin efektywnego działania wystarczy napęd elektryczny? Poza tym - nie za bardzo rozumiem, po jaką cholerę ktoś miałby poświęcać czas i środki na minowanie Bałtyku. Przypominam, że żyjemy w czadach, gdzie pojedynczy żołnierz wyposażony w ręczną wyrzutnie rakiet może zaatakować dowolny obiekt na kałuży o nazwie Bałtyk. Obawiam się, że nasi "stratedzy" z marynarki, ciągle rozumują kryteriami z połowy lat 70-tych.
C0-8D-F0-DE
~ja
1441311240
Prędkość 15 węzłów. To jakiś żart? Może miało być 35węzłów?
E5-1E-31-88
~plywak ,alpinista
1441303500
w wojsku sa ..oszczednosci ,kiedys na ..farbie do malowania okretow ..oszczedzano bo bylo duzo okretow a dzis oszczedza sie na ...wodzie w basenie bo zabrano emerytom wstep na obiekty sportowe tego resortu
84-FA-16-1D
~mariusz
1441260120
To ma byc niszczyciel !! Wyglaga jak kuter rybacki i dzialko ma jak na kaczki
D6-67-4D-92

NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zbrodnia made in ZSRS
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
V Korpus z nowym dowódcą
Psiakrew, harmata!
Optyka dla żołnierzy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto wojskowego sportu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
NATO na północnym szlaku
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cena wolności
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, epilog
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
Animus Fortis, czyli mężny duch
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Hiszpański palimpsest
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
Ocalały z transportu do Katynia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO