Siedem medali na początek mistrzostw

W pierwszym dniu 91. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce żołnierze wywalczyli siedem medali. Tytuły mistrzowskie zdobyli: st. szer. Adrian Świderski – w trójskoku i st. szer. Marika Popowicz-Drapała – w biegu na 100 m. Żołnierzom przypadły także dwa srebrne medale i trzy brązowe.

91. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce odbywają się w Krakowie na stadionie AWF. Podczas pierwszego dnia czempionatu rozdano jedenaście kompletów medali. Żołnierze startowali w pięciu konkurencjach, w których wyłoniono medalistów. W każdej zajęli miejsca na podium.

Złoty trójskoczek

Pierwszy z siedmiu żołnierskich medali wywalczył st. szer. Adrian Świderski. Trójskoczek z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław triumfował z wynikiem 16,63 m. Uzyskał go już w pierwszej próbie. Dla Świderskiego to drugi tytuł mistrza kraju w trójskoku na otwartym stadionie – wcześniej triumfował przed pięciu laty.

Drugie miejsce z wynikiem 16,25 m zajął Karol Hoffmann z Międzyszkolnego Klubu Sportowego Aleksandrów Łódzki (syn Zdzisława Hoffmanna, który w 1983 roku, reprezentując barwy klubu wojskowego, wywalczył tytuł mistrza świata w trójskoku).

Potem walkę o medale rozpoczęli żołnierze specjalizujący się w biegach na 100 i 5000 m. O awans do finałów w biegu na 100 m mężczyzn i kobiet walczyło ośmioro wojskowych. Z czterech sprinterek w mundurach wszystkie zapewniły sobie udział w ośmioosobowym finale, a trzy z nich stanęły na podium. W rywalizacji sprinterów dwóch wystąpiło w finale i jeden wywalczył medal. Ci, którzy nie awansowali do finałowego biegu, to zawodnicy, którzy niedawno wrócili na bieżnię po przerwie spowodowanej kontuzjami.

Finał sprinterek zdominowały reprezentantki Wojska Polskiego przygotowujące się do startu w VI Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Korei Południowej. Najszybsza była st. szer. Marika Popowicz-Drapała. Reprezentantka WZS Bydgoszcz i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza przebiegła 100 m w 11,44 s. Przegrała z nią o 0,06 s st. mar. Marta Jeschke z WZS Gdynia i Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego. Natomiast brązowy medal – z wynikiem 11,52 s – wywalczyła szer. Anna Kiełbasińska z WZS Poznań i Akademickiego Związku Sportowego AWF Warszawa. Czwarta z kobiet żołnierzy – szer. Weronika Wedler – finiszowała na szóstej pozycji, z takim samym wynikiem (11,69 s) co piąta na mecie Agata Forkasiewicz.

Rekordy sprinterów

W rywalizacji sprinterów brązowy medal wywalczył st. szer. Kamil Masztak. Zawodnik z WZS Poznań i WKS Grunwald o 0,04 s przegrał z Przemysławem Słowikowskim z WKS Flota Gdynia i o 0,01 s z Karolem Zalewskim z Klubu Sportowego AZS Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Olsztyn. Drugi z żołnierzy szer. Dariusz Kuć (WZS Bydgoszcz i CWZS Zawisza) był szósty – z czasem 10,49 s. Warto podkreślić, że poza ósmym zawodnikiem w finale wszyscy uzyskali najlepsze wyniki w tym sezonie, a nowy mistrz kraju ustanowił też swój nowy rekord życiowy.

Pomiędzy finałem sprinterów i sprinterek na stadionie krakowskiej AWF o medale walczyli długodystansowcy na 5000 m. W stawce 28 biegaczy znalazło się aż siedmiu żołnierzy, tylko jeden z nich jest na etacie w Wojskowym Zespole Sportowym. Złoto zdobył Krzysztof Żebrowski z Feniksa Siedlce – z czasem 14 min 21,97 s – poprawiając swój rekord życiowy. Srebro wywalczył szer. Damian Kabat. Żołnierz z 12 Dywizji Zmechanizowanej biegł 14 min 25,04 s i na finiszu wyprzedził o 0,75 s Dawida Malinę z Rybnika. Dwa kolejne miejsca zajęli żołnierze. Czwarty był szer. Adam Nowicki z 12 DZ – do medalu zabrakło mu 0,92 s. Natomiast piąte miejsce – z najlepszym wynikiem w tym sezonie – zajął szer. Mariusz Giżyński z WZS Poznań i WKS Grunwald.

Na zakończenie pierwszego dnia mistrzostw Polski odbył się bieg pań na 5000 m. O medale walczyły w nim tegoroczne medalistki krajowego czempionatu w biegu na 10 000 m, mistrzyni – szer. Paulina Kaczyńska z 12 Dywizji Zmechanizowanej i wicemistrzyni – szer. Dominika Napieraj z 10 Brygady Kawalerii Pancernej i KS AZS AWF Wrocław. W Krakowie na podium stanęła jedna z nich. Napieraj zdobyła brąz, a miejsce tuż za nią zajęła Kaczyńska. Triumfowała Renata Pliś z Maratonu Świnoujście, a druga była Dominika Nowakowska z Lęborskiego Klubu Biegacza. Piąte miejsce zajęła szer. Iwona Lewandowska z WZS Poznań, a szóste brązowa medalistka mistrzostw Polski w biegu na 10 000 m Angelika Mach z Lublina.