moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGZ ma zbudować sześć okrętów

Do końca przyszłego tygodnia resort obrony zaproponuje rządowi w jaki sposób należy kupić bojowe drony. W grę wchodzą oferty producentów z USA, Izraela i Wielkiej Brytanii. Wiceminister Czesław Mroczek nie chciał powiedzieć kto ma największe szanse na kontrakt, ale zapewnił, że „rekomendacja MON jest już przygotowana”.


Rekomendacja dotycząca sposobu postępowania w sprawie zakupu uzbrojonych bezzałogowych statków powietrznych (w ramach programów Gryf i Zefir), ma zostać zaakceptowana najpierw przez kierownictwo MON, później szef resortu przedstawi ją na posiedzeniu rządu. Ma to nastąpić do końca przyszłego tygodnia. Polska otrzymała trzy oferty: amerykańską, brytyjską i izraelską. Przedstawicie resortu obrony podczas dzisiejszej konferencji ujawnili, że bezzałogowce będą kupione w ramach umowy międzyrządowej. Natomiast zamówienie na system zarządzania walką (BMS) ze względu na interes bezpieczeństwa państwa trafi do polskich wykonawców.
 
MON negocjuje z USA zakup systemu obrony powietrznej średniego zasięgu w ramach programu Wisła. – Podstawą negocjacji jest już złożona oferta rządu Stanów Zjednoczonych – mówił Czesław Mroczek, który w resorcie odpowiada za zakupy dla armii. Obszarem, który wymaga doprecyzowania jest udział w tym projekcie polskiej zbrojeniówki, czyli offset. W Inspektoracie Uzbrojenia powstanie specjalny zespół do realizacji programu Wisła.

PGZ zbuduje okręty

Wiceminister Mroczek poinformował, że dziś MON zaprosił Polską Grupę Zbrojeniową, jako lidera konsorcjum, do negocjacji w sprawie wybudowania trzech okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min i trzech okrętów obrony wybrzeża. Resort obrony oczekuje od holdingu, że w ciągu kilku tygodni przedstawi skład konsorcjum, które miałoby realizować budowę tych jednostek. W przypadku nowych okrętów podwodnych kończy się faza analityczno-koncepcyjna i za kilka miesięcy zostanie podjętą decyzja o sposobie ich zakupu.
 
Przedstawiciele resortu obrony przedstawili także stan realizacji kluczowych programów modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. Pułkownik Adam Duda, I zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia, podał, że z wynoszącego 6,5 mld zł tegorocznego budżetu Inspektoratu, aż 85 proc. jest już zagospodarowanych. To wynik coraz częściej podpisywanych umów wieloletnich.
 
– Mam nadzieję, że uda się niebawem podpisać kilka ważnych kontraktów – mówił wiceminister Czesław Mroczek. Zapytany czy dotyczy to także przetargu na śmigłowce odpowiedział: „Nie ma żadnego terminu w naszym kalendarzu, w którym musimy podpisać umowę. Wcześniej muszą zostać ustalone sprawy związane z offsetem”.

Zamówienia na Homary i Raki

O jakich kontraktach mowa? W przypadku systemu artylerii rakietowej Homar, którego dostawcą będzie Huta Stalowa Wola chodzi o zakup trzech dywizjonów, każdy z 18 wyrzutniami. Do końca sierpnia zakończą się badania kwalifikacyjne kompanijnego modułu ogniowego samobieżnego moździerza Rak kal. 120 mm. W grę wchodzi zlecenie na osiem modułów po 12 wozów. W przypadku samobieżnych przeciwlotniczych zestawów „Poprad” już wcześniej resort obrony zapowiadał kupno 79 pojazdów. O rok został wydłużony termin ukończenia prac nad samobieżną kołową armato-haubicą kal. 155 mm Kryl. To oznacza, że ma ona być gotowa do 28 grudnia 2016 roku.
 
Pułkownik Duda zapowiedział również, że w zakładach Mesko będą kupione dodatkowe przeciwpancerne pociski kierowane. Chodzi o dostawę kilkuset Spike LR z „rozwiązanym problem dymienia silników”. Broń przeznaczona jest dla nowych wież bezzałogowych, przewidzianych dla KTO Rosomak.
 
Wraca też kwestia modernizacji czołgów Leopard 2A4. Poprzednie postępowanie MON unieważnił w lutym tego roku. – Zakres rzeczowy modernizacji czołgów nie uległ zmianie – zaznaczył płk Duda. Resort oczekuje teraz na ofertę ze strony PGZ, która zapewni polskim firmom znaczący udział w programie modernizacji.  (WRT)

WR

autor zdjęć: Iwona Studio

dodaj komentarz

komentarze

~sorbi
1435735500
"zakup trzech dywizjonów, każdy z 18 wyrzutniami". Niedawno czytałem ,że dywizjon będzie liczył tylko 6 wyrzutni, a więc w grę ma wchodzić zaledwie 18 wyrzutni!!! 6 wyrzutni na dywizjon!! Czy to tylko pierwsza partia wyrzutni , czy faktycznie chcą pozyskać zaledwie 18 wyrzutni???
06-B2-77-CB
~Luke
1435684200
Well zobaczymy co ztego wszystkiego wyrosnie, jak zawsze wszystko wyglada ladnie. Jak juz pisalem drony RQ-9 by sie nam przydaszom ale musimy dokupic jakies 24-32 F-16 E/F zeby zastapic Su-22 no i za jakies 10-15 lat kupic jakies 32-42 F35 jak dopracuja jego problemy. Polska musi myslec o okretach desantowo/halikopterowych za jakies 15 lat zeby zastapic Lublin class!
89-B5-6E-3D

Serwis K9 w Polsce
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Przysięga w Limanowej
Ameryka daje wsparcie
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po śladach polskich bohaterów
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Ryś” z laserem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Podróż po AWACS-ie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pokazali bojowego ducha
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
Ostatnia droga Pileckiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Mobilne dowodzenie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Piedimonte – samobójcza misja
Broń Hitlera w rękach AK
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Pierwsza Drużyna” na start
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ratownicy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
WAM wraca po latach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO