moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Homar w armii za trzy lata

Huta Stalowa Wola dostarczy wojsku systemy artyleryjskie Homar. Ich zasięg ma wynieść do trzystu kilometrów. Wojsko otrzyma pierwsze zestawy w 2018 roku – zapowiedział dziś Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej. To część programu mającego zwiększyć polski potencjał odstraszania.

Program wyposażenia wojsk lądowych w wyrzutnie rakietowe, zdolne do rażenia celów oddalonych nawet o trzysta kilometrów, to część planu modernizacji technicznej na lata 2012-2022. Kupno zestawów Homar wpisuje się w projekt budowy potencjału odstraszania naszej armii o nazwie „Polskie Kły”.

W jego ramach polska armia ma otrzymać w najbliższych latach uzbrojenie, które pozwoli razić przeciwnika z ziemi, powietrza i wody z dużych – liczonych w setkach kilometrów, odległości. Do „Polskich Kłów” zaliczane są m.in. uderzeniowe bezzałogowce, rakiety dalekiego zasięgu powietrze-ziemia JASSM (dla samolotów F-16) oraz okręty podwodne uzbrojone w pociski manewrujące.

Dziś Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej, zapowiedział, że pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych o kryptonimie Homar trafi do służby w 2018 roku.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej, kontrakt na dostawę nowego uzbrojenia otrzyma narodowy holding obronny – Polska Grupa Zbrojeniowa, a konkretnie jedna z jego największych firm. – To zadanie będzie realizować Huta Stalowa Wola, która współdziałając z podmiotem zagranicznym, zbuduje system Homar – powiedział wiceminister Mroczek.

Wczoraj Huta otrzymała zaproszenie do negocjacji handlowych z Inspektoratu Uzbrojenia MON. Przedstawiciele resortu obrony narodowej liczą, że zakończenie postępowania – czyli podpisanie umowy – nastąpi w czwartym kwartale tego roku. Wartość kontraktu szacowana jest, w zależności od liczby zamówionych wyrzutni oraz klasy i rodzaju pocisków, od kilkuset milionów do kilku miliardów złotych.

Niestety, do tego czasu nie można zbyt wiele powiedzieć o szczegółowej specyfikacji taktyczno-technicznej Homarów. Wiadomo tylko, że mają one dysponować pociskami o zasięgu około trzystu kilometrów; ich dostawy mają rozpocząć się w 2018 roku, a zakończyć w 2022 roku.

Specyfikacja nie jest jawna, dlatego że – jak tłumaczy ppłk Szczepan Głuszczak z sekretariatu sekretarza stanu MON – dopiero wraz z zaproszeniem do negocjacji Huta Stalowa Wola mogła otrzymać opracowane przez wojsko wymagania operacyjne. Na ich podstawie przygotuje szczegółową ofertę handlową, która będzie polem do negocjacji.

I to podczas nich zapadną ostateczne decyzje co do zasięgu pocisków, ich kalibru, rodzaju głowic, zagranicznej firmy, która je dostarczy, stopnia polonizacji itd., aż do ukompletowania dywizyjnego modułu ogniowego Homarów, ich zaplecza logistycznego oraz niezbędnego pakietu szkoleniowego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Arch. 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~murano
1425680520
KOŃ BY SIĘ UŚMIAŁ! U naszych granic ćwiczą Rosjanie z Białorusinami systemy GRAD, ich baterie składające się z kilku grup uderzeniowych po 4-5 wozów bojowych, a u nas takie pojazdy dopiero w 2022roku?! HA HA HA...nie można szybciej?! PANOWIE, CZY WY JESTEŚCIE POWAŻNI?! Czy jedynym kryterium we współczesnej Polsce to jest pieniądz, umowy handlowe i kontrakty?! My już potrzebujemy takiej broni!
CC-A2-B7-7F
~Katol - JnwK
1425637500
Jeżeli Amerykanie sprzedadzą Nam lądowy system naprowadzania pocisków balistycznych bliskiego zasięgu wraz z BMS to jesteśmy w stanie oprzeć się armii RFN.
4B-26-E9-39
~mi;ro
1425611040
Male sprostowanie ,,,Homar,,, Tak nazwany jest przetarg ktorego ,,,MON ,,, chce kupic od ,,,Lockheed Martin,,,i bedzie po czesci produkowany w Huta Stalowa Wola,,,Czyli nastepna Licencja z ,,USA,,, Nic Polskiego,,Odsylam was do,,,Skrzydlata Polska,,,Za kilka lat z tych 30 Miliardow ktore jankesi sa na winni to nic nie zostanie tylko Wojskowe umowy ktore beda realizowane za 5-10 lat,,,
1A-BB-EE-C5
~Katol - JnwK
1425539940
~mi;ro- 8 mld złotych by odpalić salwę 18 pocisków samosterujących z głowicami konwencjonalnymi to jakiś absurd . chętnie sprzedają , bo duża kasa i broń bez znaczenia. Jakbyśmy za 8 mld zł kupili silnie opancerzonego, z ASPRO-A, radarem pola walki i programowalna amunicja w armacie 30 mm + dobry BMS to były by "kły" .
4B-26-E9-39
~mi;ro
1425521760
Do tych pociskow wyszczeliwanych z Okretow Podwodnych to chyba jeszcze poczekamy ze 20 lat,,Jak na razie to wszelaki sluch zaginol o przetargu na Smiglowce,,Niech Bog ,,MON,,, ochroni aby nie wybrali Amerykanskich,, Bo aby odpalic pocisk beda musieli dzwonic do Pentagonu w czasie urzedowania a to jest 8 godzin roznicy,, No a i na zapasowe czesci trzeba bedzie czekac po kilka lat,,Tak jak to jest w Marynarce Wojennej Ex-Amerykanskie okrety,,,Radze mniej Propagandy a wiecej trzeswosci umysly,
99-64-11-93
~sorbi
1425509460
"Homar w armii za trzy lata" buhahahhhhahahhh! Za trzy lata??? buahhahah! A not pewnie ze dwie sztukiu ,które będą testowane kolejny rok i rok-dwa poprawianei zanim ruszy "produkcja seryjna" minie 5-6lat, a potem kolejne 2-3 na rakiety !!!!!!!!!!!!!! Tak samo jak samoloty szkolne, korwety, niszczyciele min (kupowane już chyba naście lat), OP, BWP, Poprad, Pilica, Hydra, Rak itd.itp. Odnoszę wrażenie ,żę w grę wchodza w pierwszej kolejności przetargi, na których ktoś może dobrze wypchać kieszenie a więc najbardziej "zagraniczne" np. JASSM, w końcu Śmigłowce i Wisła - wszystko oczywiści opóźnione do granic możliwości, bo trzeba było łatać dziury budżetowe i zabrakło pieniędzy na realizację programów (np 2013r i perfidna kanibalizacja budżetu MON na 3mld200mln zł podpisana przez Prezydenta bez mrugnięcia brewką, jak ustawa o OFE, czy o podniesieniu wieku emerytalnego do 67lat , który tak się chwali wspieraniem i miłością do armii!!. Gdyby nie gen SKrzypczak, to byłoby i po Rosomakach ,bo nawet ten kontrakt spartolili na całego!!! I kto za to beknął? NIkt - tylko premie, nagrody, awanse!!!!! Homar -kolejne pełzające ustrojstwo jak Krab, czy Kryl. MOże jakby nazwali program "Szybki Bill,czy Spidi Gonzales, to zrealizowaliby go na czas.
37-C1-7B-A5
~Katol - JnwK
1425497580
~edkum - system jest nam niepotrzebny. Finowie przeanalizowali koszty / efekt i zrezygnowali. Niemcy w II WŚ wystrzelili 5500 V2 o głowicy 1 tona zabijając 7500 osób. Strzelali w skupiska . wychodzi , że 1 rakietą zabili 1,5 osoby. czyli skuteczność mniejsza od pepeszy ale jaki koszt. R-17 Scud-B Irak i ataki na Izrael = niewiele to dało. Kolejnym przykładem jest lotnisko w Doniecka. Ile tama poszło ostrzału artyleryjskiego a pomimo tego cyborgi przeżyły. Łatwiej zestrzelić niż manewrujący. Nie jest to alternatywa wobec lotnictwa , bo w samolocie widzisz w co trafiasz a tutaj jak kamieniem za górkę. Każdy dodatkowy sprzęt jest mile widziany ale "kłami" bym tego nie nazwał. Wydawanie tyle pieniędzy, by te parę bomb kasetowych przenieść na 300 km ? Dobrze będzie się na defiladach prezentował.
4B-26-E9-39
~ja
1425481980
Czy wojsko planuje zakup LANGUST II dla polskiej armii? Ktoś coś słyszał/czytał na ten temat? Czy może zastąpią w dalszej przyszłości RM 70?
A8-F2-4E-E1
~gender
1425481020
a czym sie wygrywa wojny?kropidłem i psychologią?takie bajeczki że na wojnę z konsolą albo laptopem to mozna koniowi opowiadac,to sprawdza sie tylko w warunkach poligonalnych.W realnych warunkach bojowych gdzie trzeba wejść do wody,czołgać się,takie sprzęty się nie nadają.Dochodzą jeszcze do tego warunki atmosferyczne i zakłócanie które jest coraz doskonalsze że nawet klatka faradaya nie pomaga.Aco do homara taki system jest nam jak najbardziej potrzebny bo nie mozna wszystkiego na lotnictwo zrzucać
08-43-F0-CF
~edkum
1425471300
A co z systemem obrony plot i przeciwrakietowej? Nadal będziemy opierać się na Newach i Wegach?
10-28-81-72
~Katol - JnwK
1425468840
cyt;'Specyfikacja nie jest jawna," . Zastanawiam się nad zastosowaniem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych o zasięgu 300 km = więcej paliwa niż w głowicy - mówię o konwencjonalnej . Tak jak jeszcze mogę zrozumieć zakup czołgu celem psychologicznego oddziaływania na własne odziały - czołgami współczesnej wojny się już nie wygrywa,bo to broń al'a pancernik w II WŚ, tak zastanawiam się po co komu ostrzał lądowy na 300 km z pocisków niekierowanych ? Oczywiście Amerykanie maja taką technologie ( sterowanie rakiety po przez GPS),by strzelać precyzyjnie na taka odległość ale to jest jedyne państwo i wątpię, by nam sprzedali . Strzelanie konwencjonalną , nie naprowadzaną amunicją na 300 km obarczone jest takim błędem, że mija się z celem - w przenośni i dosłownie. Niezrozumiała fanaberia jak pływający BWP. Przecież na takie odległości nie strzela się do zgrupowań wojsk. Jak już to pod śmigłowce , podpiąć NSM . Finowie przeanalizowali i zrezygnowali z zakupu. p.s. Może kupić 2 "prowadnicowe" np : Iskander.
4B-26-E9-39

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Pierwsza Drużyna” na start
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Abramsy w pętli
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Śladami ojca
Zmiany w dodatkach stażowych
„Ta ziemia do Polski należy…”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Wioślarze i triatlonistka na podium
They Will Check The Training Results in Combat
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Gry wojenne w szkoleniu
I zdobyliśmy!
Po przeprawie ruszyli do walki
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pierwsi na oceanie
Na straży nieba
Serwis K9 w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO