moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armia kupi nowe śmigłowce bojowe

Inspektorat Uzbrojenia MON czeka do 1 sierpnia na zgłoszenia od firm zainteresowanych dostarczeniem wojskom lądowym około trzydziestu nowych śmigłowców uderzeniowych. Mają zastąpić wysłużone Mi-24. Kontrakt na zakup nowych maszyn o kryptonimie Kruk wart jest około pięciu miliardów złotych.Z prawie stu pięćdziesięciu śmigłowców, jakie ma wojsko, zdecydowaną większość stanowią maszyny transportowe. Jedynymi uderzeniowymi wiropłatami w wyposażeniu Sił Zbrojnych RP są opracowane w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku Mi-24, nazywane „latającymi czołgami”. Maszyny modelu „D” i nieco nowocześniejsze „W” stacjonują w 1 Brygadzie Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu.

Obu typom śmigłowców bojowych kończą się resursy techniczne i już za kilka lat trzeba będzie je stopniowo wycofywać ze służby. Pierwotnie plany MON-u zakładały, że wojsko rozpocznie procedurę zakupu nowych maszyn uderzeniowych, o kryptonimie Kruk, w 2017 roku. Do służby miały wejść w 2020 roku. Teraz armia ma otrzymać je trzy lata wcześniej.

– Przyspieszenie programu wynika w dużej mierze z pogorszenia sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w naszym regionie. Zdecydowaliśmy nadać priorytety programom zwiększającym nasz potencjał odstraszania. Przewidujemy, że śmigłowce trafią do służby o około 2–3 lata wcześniej niż zakładano – komentuje Czesław Mroczek, wiceminister obrony odpowiedzialny za zakupu nowego sprzętu i uzbrojenia.

Wiceminister podkreśla, że zakup śmigłowców jest jednym z programów modernizacyjnych zapisanych w „Planie modernizacji technicznej na lata 2013–2022”, który w związku z sytuacją geopolityczną w regionie, mocno przyspieszył.

– Oprócz zakupu następców wysłużonych śmigłowców MI-24 planujemy przyspieszyć pozyskanie modułów ogniowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar, bezzałogowych systemów rozpoznawczo-uderzeniowych, pocisków manewrujących powietrze–ziemia AGM-158 JASSM dla naszych samolotów F-16 oraz wyposażenie kolejnego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego – wyjaśnia Czesław Mroczek.

Na zgłoszenia od firm, które w ofercie mają śmigłowce uderzeniowe, Inspektorat Uzbrojenia MON czeka do 1 sierpnia. Do kolejnego etapu postępowania, czyli dialogu technicznego, który ma pomóc w opracowaniu dokumentacji technicznej niezbędnej do ogłoszenia przetargu, wojsko zaprosi jesienią wybrane przez siebie przedsiębiorstwa.

To drugi program zakupu śmigłowców realizowany przez armię. W końcowej fazie jest przetarg na 70 maszyn – 48 wielozadaniowych śmigłowców dla wojsk lądowych, sześć w wersji zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) dla marynarki wojennej oraz szesnaście poszukiwawczo-ratowniczych (CSAR) maszyn dla sił powietrznych i marynarki wojennej. Producenci złożyli już ostateczne oferty.

O kontrakt walczą trzy podmioty – konsorcjum Sikorsky International Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporations i Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o.; konsorcjum Airbus Helicopters, Heli Invest Sp. z o.o. Services SKA oraz Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” SA. Umowa na dostawę 70 śmigłowców jest warta około 8 miliardów złotych.

Armia ma obecnie 47 śmigłowców Mi-2, wyprodukowanych w połowie lat sześćdziesiątych, siedemnaście wielozadaniowych Mi-8 i trzynaście Mi-17 – z połowy lat siedemdziesiątych. Śmigłowce bojowe Mi-24, których służy około trzydziestu, wyprodukowano w latach osiemdziesiątych. Najnowszymi wiropłatami w armii są krajowe W-3 Sokół. Jest ich prawie 40. PZL Świdnik produkują je od 1987 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Bartosz Bera / rbsphotos.com

dodaj komentarz

komentarze

~Militarysta
1405605420
Ja uwazam ze Tiger jest najlepszym rozwiazaniem wezcie rowniez pod uwage to ze potrzebuja maszyn: 1) 48 wielozadaniowych śmigłowców dla wojsk lądowych - typu TIGER 2) sześć w wersji zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) dla marynarki wojennej - najlepsza to EC725 3) szesnaście poszukiwawczo-ratowniczych (CSAR) maszyn dla sił powietrznych i marynarki wojennej - tez pasuje EC725 Wszystko by bylo z jednej firmy z tymi samymi rozwiazaniami lub podobnymi - dostepnosc czesci zamiennych A jesli chodzi o Mi24 ja bym sie go nie pozbywal i zrobil modernizacje na ATE Mi-24 Super Hind MK.V - osiagi ma poprawione. ATE Mi-24 Super Hind Mk.V jest bardzo dobrze oceniany na arenie miedzynarodowej z zasiegiem 1300 km i wzmocnionym pancerzem z nowa aparatura cyfrowa i zmniejszona waga o prawie 2 tony daje mu drugie zycie na co najmniej 20 lat.
9F-20-43-53
~nik
1405369980
luke "Jak bedzie dobre wyposazenie to bedzie dobry zolniez. " farmazon, dobry sprzet sam nie wyszkoli zolnierzy, bez dobrze wyszkolonych zolnierzy i z dobrym sprzętem armia jest nic nie warta
16-5D-A3-C4
~nik
1405369800
scooby kupno smiglowcow od dwóch roznych producentow jest bez sensu pod każdym innym względem oprócz tego powodu ktory wymieniles, się nie oplaca po prostu
16-5D-A3-C4
~nik
1405369560
" Luke 09.07.2014, godz. 14:43 Dla Ciebie specjalnie nik, możesz zestrzelić wszelkie latające obiekty z prawidłowym wyposażeniem pocisku ziemia powietrze, czy to jest drone, samolot, helikopter! " tak jak napisałem
16-5D-A3-C4
~scooby
1405007940
~Luke - dokładnie miałem ten model na myśli The Bell AH-1Z Viper ale piszę na portalu militarnym stąd czasem domniemuję. Ja rozważając kwestie obronności kieruję się tylko i wyłącznie skutecznością , efektywnością oraz możliwościami - w tym również ewentualnym wsparciem, stąd reszta czynników mnie nie interesuje lub jest 3 - ecio rzędna. Żołnierz ma iść i walczyć z wrogiem , a nie wspierać bezrobocie w "Kosiej Dwulce" ... .
39-FF-C3-6D
~Luke
1405006860
scooby - Jak mam juz kupic Kobre to tylko AH-1Z Super Cobra, nie mowie zeby sie czymac jednej raczki ale musimy miec dobry sprzet. My Polacy umiemy sie bronic i nie potrzebujemy zeby ktos to robil za nas. Jak bedzie dobre wyposazenie to bedzie dobry zolniez. Jak juz cos kupic od europy to z Francj. Ale tak naprawde jestem za tym by produkowac wlasny sprzet, ale to juz jest polityka!
89-B5-6E-3D
~scooby
1404976200
~Luke - AH64E - nie twierdzę , ze jest zły. Ale czy potrzebujemy tej klasy śmigłowiec na nasze małe terytorium. kobra taż się naddaje. Jak kupimy pół na pół to i Europa wrazi czego pomoże i Stany. Nie chcę takiej gadki jak w "NASZional intrest" , że nikt nie będzie wysyłał 18 -letnich amerykańskich chłopców w obronie w-wy. Sami się możemy obronić , kupując w wielu miejscach zwiększamy prawdopodobieństwo pomocy. A tak tyko kamizelki - Ukraina- będziemy mogli brać od wszystkich. trzymając się "jednej rączki" ryzykujemy , że może nas pościć. I to nie dlatego , że prezydent pomocnego kraju jest zły ale dlatego, ze wyborcy wybiorą np pacyfistę - do czego maja demokratyczne prawo.
39-FF-C3-6D
~Luke
1404913380
Dla Ciebie specjalnie nik, możesz zestrzelić wszelkie latające obiekty z prawidłowym wyposażeniem pocisku ziemia powietrze, czy to jest drone, samolot, helikopter! Mam nadzieję ze kupimy AH64E bo nic innego i lepszego nie mam dla nas!
89-B5-6E-3D
~kris
1404900780
Mi-24 również stacjonują w Pruszczu Gdańskim w 49 Bazie Lotniczej, która co prawda wchodzi w skład 1 BLWL, ale laik może pomyśleć, że śmigłowce te są tylko w Inowrocławiu.
5D-FC-F3-23
~Moltek
1404884100
oj tam oj tam nasz MI są piękne :D Naprawdę są takie majestatyczne !
86-6F-E9-9D
~nik
1404863880
szkoda tylko ze tak łatwo je odstrzelić niezbyt zaawansowana ręczna wyrzutnia rakietowa gdzieś zza pagórka
16-5D-A3-C4
~nik
1404863700
Luke języka polskiego zapomniałeś?
16-5D-A3-C4
~Maria Nazarczuk
1404863400
Polski nie stać na śmigłowce bojowe dla tego nie będzie śmigłowców szturmowych w Armii Polskiej choćby z uwagi na ilość - do aktywnej obrony granic potrzeba minimum 900-1000 śmigłowców szturmowych i przeszkolonej kadry technicznej i pilotów.
18-8C-0B-EC
~scooby
1404828120
Wziąłbym 15 kobr i 15 tygrysów.
39-FF-C3-6D
~Luke
1404826560
It will be sad to see these monsters go away but they need to go, they are old and outdated. I believe the best attach helicopter out there for Poland will be AH-64E Apache there is just nothing out there that will stand up to this bad boy!
89-B5-6E-3D
~zdzisek
1404823320
Znając polskie realia można być pewnym że wygrają yankesi. Przyjadą z przysłowiowym workiem pieniędzy jak do republiki bananowej i wygra ich szmelc. Obdarują nas przy okazji offsetem w postaci piętrowych kurników itp. Niestety nasze W-3 pójdą w odstawkę.
81-91-8C-3C
~scooby
1404822960
Śmigłowce uderzeniowe zastąpiłbym dronami klasy MALE. Taniej , dłużej i wyżej przebywają w powietrzu. Co do aeromobilnych, bo transport można robić Bryzami są 2 firmy. Obie dobre. Jestem spokojny o wynik.
39-FF-C3-6D

Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Przysięga w Limanowej
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Po śladach polskich bohaterów
NATO on Northern Track
„Ryś” z laserem
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Podróż po AWACS-ie
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Zawsze gotowi do pomocy
WAM wraca po latach
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Nie szpital, a instytut
Pływacy i maratończycy na medal
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
Serwis K9 w Polsce
Piedimonte – samobójcza misja
Ostatnia droga Pileckiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Hełmy – nowoczesne i na miarę
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO