moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańska haubica w bydgoskim muzeum

Armia Stanów Zjednoczonych używała ich na wojnie w Wietnamie, a ostatnie zmodyfikowane wersje strzelały w Iraku podczas operacji „Iraqi Freedom”. Muzeum w Bydgoszczy dostało haubicę samobieżną M109. To jedyny egzemplarz tej broni w polskich zbiorach. Będzie go można obejrzeć już podczas najbliższej Nocy Muzeów.


Amerykańska haubica trafiła do Polski z Austrii. Dzięki zabiegom naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych przekazało ją Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu. W zamian bydgoskie muzeum oddało Austriakom radziecką 120-milimetrową haubicę samobieżną 2S1 Goździk. – To pierwsza taka wymiana eksponatów zarówno ze strony Polski, jak i Austrii. Zgodę na przekazanie naszego eksponatu wydał minister kultury – wyjaśnia Mirosław Giętkowski, dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych, gdzie od kilku dni już znajduje się amerykańska haubica.

Egzemplarz, który trafił do Polski, wyprodukowano najprawdopodobniej w latach 70. ubiegłego stulecia. Samobieżną haubicę M109 kalibru 155 mm Amerykanie skonstruowali w latach 50., ale seryjna produkcja ruszyła w 1963 roku. – Pierwsze haubice tego typu wykorzystywane były na wojnie w Wietnamie, zmodyfikowanych modeli używał także Izrael przeciwko Egiptowi oraz w konfliktach z Libanem. Ostatnie wersje strzelały w Iraku podczas operacji „Iraqi Freedom” – wyjaśnia Łukasz Skoczek z działu uzbrojenia bydgoskiego muzeum.


Początkowo amerykańskie haubice miały krótką, niewystającą poza kadłub lufę. Wydłużono ją w kolejnych modelach, zmieniono też system kierowania ogniem, pogrubiono opancerzenie, haubica mogła też przewozić więcej amunicji. Do osłony pojazdu służył montowany na wieży karabin maszynowy 12,7 mm Browning M2. Zmodernizowane wersje haubic mogły wystrzeliwać pociski nuklearne.

M109 znalazły się w uzbrojeniu wielu krajów sojuszu północnoatlantyckiego. Niektóre z nich, np. Włochy, Niemcy i Szwajcaria, opracowały własne wersje pojazdu. W sumie w różnych wersjach wyprodukowano ich około 4 tysięcy. Obecnie Stany Zjednoczone używają siódmej wersji haubicy samobieżnej, czyli M109A6 „Palladin”.

– Haubica, która przyjechała do Bydgoszczy, jest w świetnej kondycji. Jeździ, ma sprawne przyrządy celownicze i zamek armaty – mówi Łukasz Skoczek. – To wielki pojazd. Jeżeli do środka wejdzie dwumetrowy mężczyzna, nawet nie będzie musiał się schylać.

Starsze wersje haubicy obsługiwało zawsze sześć osób (dowódca, kierowca, celowniczy i trzech ładowniczych). W najnowszej do obsługi wystarczą cztery osoby.


Pierwsi zwiedzający będą mogli zobaczyć nowy eksponat 17 i 18 maja podczas Nocy Muzeów. Później pojazd trafi do magazynów na terenie Osowej Góry, gdzie w przyszłości powstanie ekspozycja sprzętu ciężkiego.

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy (wraz z filiami w Toruniu i Wrocławiu) ma jedną z największych w kraju (zaraz po Muzeum Wojska Polskiego) kolekcję militariów. W zbiorach placówki znajduje się m.in. kilkadziesiąt zabytkowych polskich czołgów, samolotów i pojazdów opancerzonych. Łukasz Skoczek podkreśla, że muzeum ma sporo radzieckiego sprzętu, którego brakuje w muzeach austriackich. – Chętnie wymienimy powtarzające się egzemplarze radzieckie na sprzęt pochodzenia zachodniego. Dotyczy to sprzętu ciężkiego, jak i innych eksponatów, na przykład broni strzeleckiej czy umundurowania – mówi Skoczek.

W ubiegłym roku bydgoska placówka otrzymała od Norwegów niemiecką haubicę 10,5 cm le. F.H. 18(M) z 1939 roku. Eksponat trafił do Polski dzięki współpracy muzeum, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady Polskiej w Oslo z norweskim Muzeum Sił Zbrojnych, tamtejszymi resortami obrony i spraw zagranicznych. Na początku kwietnia tego roku zbiory muzeum poszerzyły się także o niemiecką polową haubicę 10,5 cm.

MKS

dodaj komentarz

komentarze

~Sebczenko
1398099000
2s1 Goździk posiada 122-milimetry
D1-8D-15-BA

Program „Narew” się rozkręca
Polski sukces w Duńskim Marszu
Wojskowe roboty prosto z Polski
Ćwiczą, aby bronić granicy
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wypadek w PKW UNIFIL
Borsuki wyszły w pole
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Psiakrew, harmata!
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Historyczny triumf terytorialsa
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Prototyp E-7 dla USAF
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Ratunek na szczycie
Testy autonomicznego Black Hawka
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Chłód Bałtyku
Pierwsze K9 w Braniewie
Piekło „Pługa”
Rezerwa na nowo
Debata o bezpieczeństwie
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Zostać pilotem Apache’a
Kosmiczne bezpieczeństwo
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Fińska armia luzuje rygory
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Nie tylko błękitne berety
Buty żołnierzy po nowemu
NATO coraz silniejsze
A może studia na WAT?
Czas nadziei, czas pokoju
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Początek wielkiej historii
Lasery dla polskiego wojska
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Sztuka spadania
Pasja i fart
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Syndrom Karbali
„Ślązak” w warsztacie
Daglezja bez tajemnic
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Muzeum na fali
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Akcja młodego terytorialsa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO