moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

32 lata ORP „Gopło” pod polską banderą

Dzisiaj, 13 marca, w Porcie Wojennym w Gdyni, załoga trałowca ORP „Gopło” świętowała 32. rocznicę pierwszego podniesienia bandery na tym okręcie. Z tej okazji na jednostce podniesiona została wielka gala banderowa. Odbyła się także uroczysta zbiórka. W odczytanym rozkazie okolicznościowym dowódca okrętu kmdr ppor. Artur Rożek przypomniał rodowód dowodzonego przez siebie okrętu.


ORP „Gopło” zwodowany został 16 kwietnia 1981 roku jako pierwszy z siedemnastu trałowców projektu 207, przeznaczonych do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych. 13 marca 1982 roku w Porcie Wojennym Hel w obecności m.in. szefa Sztabu MW, matki chrzestnej pani Janiny Perzanowskiej i budowniczego mgr inż. Mirosława Jasińskiego odbyło się uroczyste podniesienie bandery wojennej. Okręt wcielony został do 13 Dywizjonu Trałowców (wtedy w składzie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu), a jego pierwszym dowódcą został por. mar. Jerzy Karpiński.

Już w 1982 roku okręt wziął udział w manewrach „Reda”, które były pierwszym poważnym egzaminem przydatności bojowej okrętu. W połowie roku 1987 okręt przeszedł w podporządkowanie Dywizjonu Okrętów Badawczych w Gdyni. Tam podczas służby ORP „Gopło” wykorzystywany był jako okręt doświadczalny, na pokładzie którego testowano nowe rodzaje uzbrojenia wprowadzone następnie na wyposażenie Polskiej Marynarki Wojennej. W 1996 roku okręt został gruntownie zmodernizowany po czym powrócił do służby w składzie 13 Dywizjonu Trałowców w Helu. Po rozwiązaniu w 2006 roku 9FOW, 13dTR a wraz z nim ORP „Gopło” podporządkowany został 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i przebazowany do Gdyni, gdzie stacjonuje do dnia dzisiejszego. W grudniu 2010 roku z powodu zmian organizacyjnych podporządkowany został 3 Flotylli Okrętów, a od listopada 2013 znajduje się ponownie w strukturach 8 FOW.

Podczas swojej służby okręt wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych ćwiczeniach NATO i „Partnerstwa dla pokoju” takich jak: „Blue game” (2002), „MCM-SQNEX” (2003, 2005, 2007), „Murena” (2003), „Rekin” (2004, 2007), „Baltops” (2005, 2013), „Passex” (2008), a także uczestniczył w wydobyciu i niszczeniu niewybuchów okresu II wojny światowej w rejonie Zatoki Gdańskiej i Pomorskiej.

Tekst: kpt. mar. Monika Trzcińska

red. PZ

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
 
Dzieci wojny
Kajakami po medale
Broń przeciwko wrogim satelitom
Święto sportów walki w Warendorfie
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Świat F-35
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
„Różycki” zwodowany
The Power of Infrastructure
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Policjanci w koszarach WOT
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Strażnicy polskiego nieba
Ewakuacja Polaków z Izraela
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Pancerny kot w polskim wojsku
Czarna Pantera celuje
Drukowanie dronów
Pracowity pobyt w kosmosie
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Prezydent na wschodniej granicy
Planowano zamach na Zełenskiego
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Wypadek Rosomaka
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Bezpieczniejsza Europa
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Wyższe stawki dla niezawodowych
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Podejrzane manewry na Bałtyku
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Podróż w ciemność
Śmierć gorsza niż wszystkie
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Flyer, zdobywca przestworzy
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
BWP-1 – historia na dekady
Inwestycja w żołnierzy
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Ratownik w akcji
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO