moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia jest po to, by ćwiczyć

Manewrom organizowanym przez sąsiednie państwo zawsze towarzyszy wojenna retoryka. Dlatego nie przykładałbym większego znaczenia do słów rosyjskich polityków krytykujących NATO za przygotowywanie ćwiczeń wojskowych w Polsce – mówi europoseł Janusz Zemke (SLD), były wiceminister obrony narodowej.

Natowskie manewry „Steadfast Jazz 2013”, które odbędą się w listopadzie w Polsce, wywołują spore emocje w Moskwie i Mińsku. Ostatnio minister obrony Rosji Anatolij Antonow stwierdził, że organizacja takich ćwiczeń oznacza powrót do „zimnowojennego myślenia”. To ostre słowa, ale nie nadawałbym im większego znaczenia.

Taka retoryka pojawia się zawsze, gdy dochodzi do ćwiczeń w sąsiadującym państwie. Można powiedzieć, że to nieodzowny element manewrów. Niezależnie od słów, które padają, każdy zdaje sobie sprawę, że wojsko jest po to, aby ćwiczyć.

Ostra retoryka polityków rosyjskich wynika także z innego powodu. Podgrzewanie atmosfery wokół natowskich manewrów służy polityce wewnętrznej Moskwy. W ten sposób uzasadnia się zwiększające się z roku na rok wydatki na obronność.

Wątpię więc, by relacje Rosja – NATO mogły ulec ochłodzeniu z powodu przeprowadzenia „Steadfast Jazz 2013” na terenie Polski. Jesteśmy państwem granicznym Sojuszu Północnoatlantyckiego i nic więc dziwnego, że są u nas organizowane tego rodzaju ćwiczenia. To zresztą dla nas powód do satysfakcji. Możemy jedynie żałować, że manewry z udziałem żołnierzy z ponad 20 państw odbywają się tak rzadko. Bo przecież tylko na poligonie można najskuteczniej przetestować współpracę pomiędzy armiami NATO oraz zdolność Sojuszu do udzielenia pomocy państwom członkowskim.

Podobnie jak państwa należące do NATO, tak samo Rosja ma prawo organizować swoje ćwiczenia. I robi to. Ostatnio na ogromną skalę zostały przeprowadzone manewry w azjatyckiej części kraju, tuż pod granicą z Chinami. Rosja i Białoruś, które zresztą są w bardzo ścisłym sojuszu wojskowym, przygotowują się do wrześniowych ćwiczeń „Zapad 2013”. Choć oczywiście ich scenariusz może w Polsce wywoływać niesmak.

Świat nie jest już dwubiegunowy, Rosja nie jest przeciwnikiem NATO, a Sojusz nie jest już wrogiem Moskwy. I zapewniam, że nie grozi nam powrót do zimnej wojny.

Janusz Zemke
europoseł SLD, były wiceminister obrony narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Legion Medyczny na poligonie
Wsparcie ma znaczenie
Zapraszamy na defiladę
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Azjatycka szansa
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Coraz więcej Alpha Scramble
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
„Wicher" wkrótce na wodzie
Młodzi medycy na poligonie
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Walka, entuzjazm i nadzieja
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Odnaleziono „Roja”
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Gorący lipiec PKW Łotwa
Bataliony przyszłości
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Lubawa wyposaży saperów
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Morska parada 15 sierpnia
Szkolenia na pomostówkę
MON i MSZ o szczycie NATO
Cyfrowa tarcza F-16
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Abordaż z polskim wsparciem
Flanka pod strażą
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Z prądem i pod prąd
Generał w niewoli
Kompania dronów zamiast Rosomaków
PGZ o koalicji antybalistycznej
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Wicher na morzu
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Nocna próba na Wisłostradzie
Próba przed morską paradą
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Szachownica na Wisłostradzie
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Powietrzna defilada
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO