moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pomoc dla szkoły podstawowej w Bośni

Polscy żołnierze z LOT DOBOJ dowodzeni przez  mjr. Włodzimierza Erdmanna przekazali 20 czerwca meble i sprzęt RTV dla szkoły podstawowej w miejscowości Ugodnovici w gminie Teslic.

Był to dar od Stowarzyszenia „Szkoły dla Pokoju”, które wspiera najbardziej potrzebujące szkoły i wyposaża je.

Żołnierze przekazali między innymi: biurka, szafy, fotele, telewizory, odtwarzacze, kserokopiarkę itp. W maju sprowadzono je z Polski do Sarajeva do bazy Camp Mutmir, a 20 czerwca przetransportowano do szkoły.

Ugodnovici to mała wioska położona w pięknej okolicy, otoczona górami. W odróżnieniu od polskiego systemu szkolnictwa, w Bośni nie ma gimnazjum. Szkoła podstawowa to dziewięcioklasowe oddziały. Dzieci po jej ukończeniu kontynuują naukę w szkołach średnich lub zawodowych. Uczęszcza do niej ok. 150 uczniów, zatrudnionych jest 18 nauczycieli i personel pomocniczy. W Bośni dzieci rozpoczęły wakacje już na początku czerwca.

Szkoła w Ugodnovici jest skromnie wyposażona, często w wyeksploatowane meble i sprzęt. Pomimo tak trudnych warunków, może się pochwalić wieloma absolwentami, którzy aktualnie są wykładowcami na uczelniach, lekarzami, prawnikami itp. Uczniowie tej małej placówki biorą również udział, odnosząc sukcesy, w różnych konkursach na szczeblu krajowym. W okresie wakacji w szkole planowana jest modernizacja i odnowienie części klas.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni Stowarzyszeniu Szkoły dla Pokoju i Dowództwu Operacyjnemu SZ za pomoc. Sprzęt ten pomoże naszym dzieciom zdobywać wiedzę w lepszych, a nauczycielom pracować w bardziej komfortowych warunkach – powiedział podczas przekazania mebli dyrektor szkoły Mitar Peranovic.

Dowódca PKW EUFOR/MTT mjr Mirosław Zyber podkreślił, że jest mu szczególnie przyjemnie jako przedstawicielowi Dowództwa Operacyjnego SZ, że może choć w tak skromny sposób przyczynić się do tego, żeby warunki w szkole poprawiły się.

Na zakończenie dyrektor szkoły zaprosił żołnierzy na kawę i ciastka. Było to miłe spotkanie, które na pewno pozytywnie kształtuje wizerunek żołnierza polskiego wśród lokalnej społeczności.

Źródło: mjr Mirosław Zyber/ PKW EUFOR

PZ

autor zdjęć: mjr Włodzimierz Erdmann

dodaj komentarz

komentarze


Brytyjczycy żegnają Malbork
Husarz z polskim instruktorem
By znaleźć igłę, w Bałtyku trzeba najpierw znaleźć stóg
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
H145M – ciekawa oferta dla Polski
Święto Wojsk Lądowych
Największy transport Abramsów w tym roku
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Pożegnanie z Columbią
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
Ostry kurs na „Orkę” – rząd chce podpisać kontrakt do końca roku
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Rekompensaty na nowych zasadach
Debiut polskich Patriotów
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Hekatomba na Woli
17 września 1939. Nigdy więcej
Kurs dla najlepszych w SERE
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie agresje, dwie okupacje
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
NATO – jesteśmy z Polską
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Czołgiści w ogniu
Żelazna Dywizja zdaje egzamin celująco
Żandarmeria skontroluje także cywilów
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
„Saber Junction” – gotowi do obrony
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Cios w plecy
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Brytyjczycy na wschodniej straży
Defendery skompletowane
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
W poszukiwaniu majora Serafina
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Black Hawki nad Warszawą
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Z najlepszymi na planszy
„Road Runner” w Libanie
Krok ku niezależności
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Orlik na Alfę
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Czy trzeba będzie zrekonstruować samolot „Slaba”?
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Wielkie zbrojenia za Odrą
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Zwycięska batalia o stolicę
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO