moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu

W Koszarach Bałtyckich w Szczecinie odbyła się dziś oficjalna ceremonia inaugurująca służbę duńskiego generała dywizji Agnera Rokosa w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim na stanowisku zastępcy dowódcy korpusu.


Mimo że generał dywizji Agner Rokos przebywa w Szczecinie i pełni obowiązki zastępcy dowódcy korpusu już od 1 kwietnia, oficjalna ceremonia inaugurująca jego służbę, z udziałem całego personelu Kwatery Korpusu i zaproszonych gości, miała miejsce 28 maja. W tym samym czasie rozpoczęły się 50. obrady Komitetu Korpusu, nadzorującego działalność Korpusu, z udziałem reprezentantów Danii, Niemiec i Polski.

Obowiązki zastępcy dowódcy korpusu generał dywizji Agner Rokos przejął od duńskiego generała brygady Mortena Danielssona, który od 26 maja 2010 do 14 stycznia 2013 pełnił obowiązki szefa Sztabu Korpusu, od 14 stycznia do 1 kwietnia był zastępcą dowódcy korpusu, a w ostatnich tygodniach swojego pobytu w Polsce – zanim wyjedzie na misję do Afganistanu – wspiera Korpus jako doradca grupy dowodzenia. – Stworzyłeś wyjątkowy zespół z wielkimi ambicjami i umożliwiłeś wszystkim członkom sztabu z różnych krajów poczuć istotę tego Korpusu: jak to jest służyć w Kwaterze NATO o doskonałej reputacji – mówił generał dywizji Bogusław Samol, dowódca korpusu. W uznaniu zasług gen. Mortena Danielssona w dziedzinie rozwoju wojskowej współpracy międzynarodowej, w imieniu Ministra Obrony Narodowej, generał Samol wręczył odchodzącemu zastępcy dowódcy Złoty Medal Wojska Polskiego, a w imieniu swoim za całokształt służby w Szczecinie – Medal Korpusu, najwyższe odznaczenie Korpusu.
 
– Z ogromną przyjemnością mam zaszczyt powitać Ciebie w Korpusie – zwrócił się generał Samol do swojego nowego zastępcy.

Generał dywizji Agner Rokos w swojej karierze wojskowej był m.in. dowódcą Brygady Nordycko-Polskiej w Bośni i Hercegowinie, dowódcą duńskiej Brygady Reagowania, 1 Brygady Duńskiej i dywizji duńskiej. Był zastępcą misji szkoleniowej NATO w Iraku. Bezpośrednio przed objęciem stanowiska zastępcy dowódcy korpusu dowodził Dowództwem Operacyjnym duńskich wojsk lądowych. Nie jest to jego pierwsze stanowisko w Polsce – w latach 2006–2009 był dyrektorem Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy.

– Rozpoczęcie służby w Korpusie okazało się być dość łatwe z powodu dojrzałej już struktury Korpusu i pomocy narodowych elementów wsparcia, ale również z powodu ciepłego przyjęcia w Szczecinie i Polsce, kraju gospodarza Korpusu – powiedział generał Rokos. Wiele miejsca w swoim przemówieniu poświęcił również przyszłości Korpusu, zapewniając, że cały sztab czeka wiele pracy tak, aby sprostać przyszłym zadaniom Korpusu.

Już kilka dni po oficjalnym przejęciu obowiązków nowy zastępca dowódcy będzie miał okazję dowodzić stanowiskiem dowodzenia Korpusu w estońskiej miejscowości Tapa podczas ćwiczeń „Saber Strike”.

Źródło: Anna Gałyga

PZ

autor zdjęć: Karol Sito

dodaj komentarz

komentarze


PKW Irak zostaje w Jordanii
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Pierwszy krok do Invictusa
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Poskromić kolosa
Jelcze z Raciborza
Święto wojska pod hasłem SAFE
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Baobaby docierają do wojska
Marzenia częściowo spełnione
Pancerne starcie
Inwestycje w bezpieczeństwo
Pieta Michniowska
Wsparcie ma znaczenie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Test w stratosferze
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Atak i przejęcie dokumentów
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Ostatnia niedziela…
Polski Gnom
Triumf wojskowych lekkoatletów
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Spadochronowy triumf
Azjatycka szansa
Wyścig snajperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Innowacje z PERUNA
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Gen wojownika
Paliwowy krwiobieg NATO
Rakietowcy na Hawajach
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Kajakiem na światowe podium
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Odniesione w walce rany łączą
Śmierć w sercu Azji
MON i MSZ o szczycie NATO
Wojsko stawia na „armię talentów”
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO