moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najlepsi sportowcy wśród terytorialsów to …

Przez cztery dni na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu ponad stu terytorialsów z całego kraju rywalizowało w Mistrzostwach Wojsk Obrony Terytorialnej w pięcioboju wojskowym. Po raz kolejny w historii zawodów najlepsza w klasyfikacji generalnej okazała się 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

Od 22 do 25 sierpnia Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki po raz piąty zmieniło się w arenę zmagań sportowych dla 118 żołnierzy reprezentujących 17 jednostek WOT z całej Polski. Terytorialsi zmierzyli się w pięcioboju wojskowym, na który składają się takie konkurencje, jak: strzelanie na celność i szybkość z karabinka MSBS Grot (na 100 m), pokonywanie lądowego oraz wodnego toru przeszkód, rzut granatem na celność i odległość oraz bieg przełajowy (cross) na dystansie 8 km dla mężczyzn i 4 km dla kobiet.

Do Zegrza przyjechało wielu doświadczonych zawodników, którzy triumfowali w poprzednich latach, co przełożyło się na wysoki poziom rywalizacji. – Tegoroczne mistrzostwa, które przyniosły wiele rekordów, wyłoniły zawodników najbardziej wszechstronnych w konkurencjach, które są wyznacznikiem wzorowej sprawności fizycznej, jaką powinien szczycić się żołnierz – mówi mł. chor. Grzegorz Przybysz, instruktor w cyklu wychowania fizycznego i sportu CSŁiI.

W klasyfikacji generalnej zwyciężyli reprezentanci 14 ZBOT. Tegoroczny udział w zawodach żołnierzy tej jednostki był więc ich kolejnym sukcesem na mistrzostwach WOT w pięcioboju wojskowym. W latach 2021–2024 aż trzy razy stawali na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji zespołowej, a kpr. Maja Ryczak od czterech lat nie ma sobie równych na wodnym torze przeszkód. – W tym roku w mistrzostwach wzięło udział ośmioro żołnierzy z naszej Brygady, którzy prezentują bardzo wyrównany poziom, stąd sukces – tłumaczy ppłk rez. Mirosław Langner, szef sportu w 14 ZBOT. – Choć w punktacji indywidualnej żołnierze nie zajmowali miejsc „na pudle", to w punktacji drużynowej zawodniczki z 14 ZBOT zdobyły pierwsze miejsce, a mężczyźni drugie – podkreślił Langner. Dodał, że to „do kobiet należą największe polskie sukcesy sportowe, o czym mogliśmy się przekonać podczas ostatnich igrzysk olimpijskich”.

Która konkurencja sprawiła zwycięzcom klasyfikacji generalnej największe trudności? Przedstawiciel 14 ZBOT wymienił tory przeszkód: wodny i lądowy. Do każdej konkurencji można przygotowywać się przez cały rok, jednak w tych dwóch przypadkach jedyne obiekty, na których można przeprowadzić wcześniejsze treningi, znajdują się na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

– Wynik potwierdza kilkuletnią sportową hegemonię żołnierzy 14 ZBOT. Jest to miły prezent na pięciolecie powstania Brygady – przyznał ppłk rez. Langner.

Pięciobój wojskowy to nieolimpijska dyscyplina sportów wojskowych łącząca biegi ze strzelaniem i pływaniem. Jej celem jest kształtowanie wszechstronności zawodnika-żołnierza przez stosowanie tzw. treningu przekrojowego. Korzenie tej dyscypliny sięgają drugiej połowy lat czterdziestych XX wieku. Od 1950 roku są organizowane mistrzostwa świata, w których rywalizują mundurowi z kilkudziesięciu państw. Zawody odbywają się co roku pod egidą Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM).

Tegorocznymi zwycięzcami zostali:

w kategorii kobiety:

I miejsce: ppor. Żaneta Bogusz z 1 PBOT
II miejsce: st. kpr. Wiktoria Urtnowska z 8 KPBOT
III miejsce: st. szer. Anna Stasiak z 9 ŁBOT

w kategorii mężczyźni:

I miejsce: kpr. Adrian Walat z 3 PBOT
II miejsce: kpr. Bartłomiej Wróbel z 13 ŚBOT
III miejsce: szer. Mariusz Zadroga z 4 WMBOT

w klasyfikacji generalnej:

I miejsce: 14 Zachodniopomorska Brygada OT
II miejsce: 16 Dolnośląska Brygada OT
III miejsce: 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT

Jakub Zagalski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Mundur, medale i duma
„Strzała weterana” spaja środowisko
Przerzut Abramsów do Lublina
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Zbrodnicza farsa
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Ramię w ramię z Amerykanami
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Sojusznicza medycyna pola walki
Cyberparasol nad wyborami
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Bez zmian w emeryturach
Elektronika dla obrony powietrznej
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Zasadzka w leśnych ostępach
Podróż w ciemność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Priorytety na szczyt NATO
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Ważne decyzje w Brukseli
Strzelać jak Polacy
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Polski wkład w operację „Overlord”
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Śmierć w sercu Azji
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Atak w Porcie Elbląg
Twardy ma moc
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Szermierze i pięściarki na podium
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Apetyt Smoka rośnie
Sprawdzian charakteru
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
Wojna pod lupą
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Okręt skrojony na Bałtyk
Orka dobiła do brzegu
Kajakarze i judocy w medalowej formie
PKW Irak zostaje w Jordanii
Niebo bez dominacji
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Sportowe jubileusze
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Równanie z „Iksem”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Wsparcie ma znaczenie
Ratunek z powietrza
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Poznański gen wolności
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO