moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Perkozy będą mogły latać w zimowych warunkach

Zakupione dla Wojska Polskiego śmigłowce AW-149 posiadają 4 elementy wchodzące w skład systemu przeciwoblodzeniowego, które w razie potrzeby pozwalają na bezpieczne opuszczenie przez pilota strefy oblodzenia – poinformowało dzisiaj Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wyposażenie to umożliwia lot maszyn w temperaturach do -40 st. Celsjusza.


Oświadczenie DGRSZ to reakcja na dyskusję w mediach dotyczącą wyposażenia śmigłowców AW-149, które w 2022 roku zostały kupione dla Wojska Polskiego. Chodzi o realizację programu modernizacyjnego „Perkoz”, w ramach którego do wojska do 2028 roku trafią 32 śmigłowce wielozadaniowe. Maszyny zastąpią w Wojsku Polskim W-3 Sokół.

W toczącej się dyskusji pojawiły się wątpliwości, czy wprowadzane do służby AW-149 są wyposażone w odpowiednie systemy przeciwoblodzeniowe, które umożliwią bezpieczne użytkowanie w trudnych, zimowych warunkach. Po południu do tej kwestii odniosło się Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. – Zakupione dla Wojska Polskiego śmigłowce AW-149 posiadają 4 elementy wchodzące w skład systemu przeciwoblodzeniowego, które w razie potrzeby pozwalają na bezpieczne opuszczenie przez pilota strefy oblodzenia – poinformowało DGRSZ. Wyposażenie to umożliwi wojsku realizację zadań nawet przy temperaturach -40 st. Celsjusza.

Komunikat w tej sprawie wydała także Agencja Uzbrojenia. Instytucja poinformowała, że maszyny przeszły wszelkie wymagane testy oraz odbiory i zostały dopuszczone do eksploatacji. „Zamówione przez Siły Zbrojne RP śmigłowce AW-149, zgodnie z wymaganiami sprzętowymi, są aktualnie dostarczane do użytkownika” – czytamy w komunikacie AU.

KW

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1704641400
A pozostałe sprawy??????????
18-16-1B-38

Pieta Michniowska
Rakietowcy na Hawajach
Azjatycka szansa
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Wsparcie ma znaczenie
Jelcze z Raciborza
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Marzenia częściowo spełnione
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Pancerne starcie
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Wyścig snajperów
Poskromić kolosa
Atak i przejęcie dokumentów
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Inwestycje w bezpieczeństwo
Spadochronowy triumf
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Śmierć w sercu Azji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Paliwowy krwiobieg NATO
Ostatnia niedziela…
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Święto wojska pod hasłem SAFE
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Pierwszy krok do Invictusa
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Odniesione w walce rany łączą
Gen wojownika
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Polski Gnom
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
MON szuka dronów do zwalczania dronów
MON i MSZ o szczycie NATO
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Baobaby docierają do wojska
Test w stratosferze
PKW Irak zostaje w Jordanii
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Kajakiem na światowe podium
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Triumf wojskowych lekkoatletów
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Salto mortale komandosa
Innowacje z PERUNA
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Wojsko stawia na „armię talentów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO