moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce

Bardzo się cieszę, że już za kilka dni do Polski przypłynie włoski niszczyciel rakietowy z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową polskiego wybrzeża – zapowiedział w Rzymie wicepremier Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej spotkał się tam ze swoim włoskim odpowiednikiem Guidem Crosetto.

Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak udał się do Włoch, by razem z szefem resortu obrony Włoch Guidem Crosetto omówić dwustronne relacje wojskowe i sprawy związane z modernizacją techniczną obu armii. Ministrowie rozmawiali w Rzymie także o obecnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie i wsparciu militarnym Ukrainy, poruszyli również temat zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie i omówili kwestie związane z wydatkami na obronność państw Sojuszu.

– Współpracujemy z włoskim partnerem bardzo ściśle. Włoscy żołnierze na Łotwie służą ramię w ramię z polskimi żołnierzami w ramach eFP NATO. Polscy żołnierze w ramach unijnego programu służą na Sycylii, a więc ta współpraca jest bardzo dobra. W ubiegłym roku włoskie F-35 były w Polsce, w tym roku również możemy się tego spodziewać. To jest właśnie wymiar naszej współpracy – powiedział wicepremier Błaszczak po spotkaniu z szefem włoskiego resortu obrony. – Rozmawialiśmy także o tym, że pochodzące ze Świdnika AW149 będą już w tym roku w wyposażeniu Wojska Polskiego. To także rezultat naszych wspólnych rozmów – dodał szef polskiego MON-u.

Krótko po spotkaniu ministrów obrony obu państw w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że Włosi postanowili skierować swój okręt do Polski. Ma on wzmocnić obronę wybrzeża Bałtyku. – Bardzo się cieszę z decyzji Włochów, która polega na tym, że już wkrótce do Polski przypłynie włoski niszczyciel rakietowy z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową polskiego wybrzeża. Już za kilka dni będzie w Polsce – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak po rozmowach z Guidem Crosetto.

Szef polskiego MON-u gościł też w Watykanie. Złożył kwiaty przy grobie Jana Pawła II, a następnie wraz z delegacją wziął udział we mszy świętej. Podczas wizyty w Watykanie wicepremier Błaszczak spotkał się także z polskimi harcerzami, m.in. z USA, Litwy i Ukrainy, oraz polskimi żołnierzami, którzy w ramach PKW służą w misji Unii Europejskiej we Włoszech.

Polscy i włoscy żołnierze współpracują od wielu lat. Oba kraje wzajemnie delegują swoich żołnierzy do służby w strukturach NATO rozmieszczonych w Polsce i we Włoszech. Wojskowi współdziałają w batalionowej grupie bojowej NATO na Łotwie czy podczas misji UNIFIL w Libanie. Dodatkowo Wojsko Polskie utrzymuje kontyngent wojskowy operujący na Morzu Śródziemnym, na Sycylii, w ramach wojskowej operacji zarządzania kryzysowego EUNAVFOR MED IRINI. Misja ta polega na zapobieganiu nielegalnemu handlowi bronią oraz procederowi przemytu i handlu ludźmi. Współpraca polsko-włoska rozwija się również w obszarze przemysłów zbrojeniowych oraz w ramach PESCO, czyli unijnych projektów zbrojeniowych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Leszek Chemperek CO/MON, Ministero Difesa

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
 
Palmiry – miejsce kaźni
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rusza kwalifikacja wojskowa
Air Show ’25 – do zobaczenia
Podwójny Półmaraton Komandosa
„Avenger” na Monte Cassino
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Abramsy pod dobrą opieką
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wojenny bohater na szubienicy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwszy skok
Nowy szef CWCR
Offset dla „Wisły”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Tajna misja polskiej agentki
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Cud w Trewirze
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Którą drogą do armii?
Wojna o porządek świata
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Skromny początek wielkiej wojny
Bruksela przed szczytem
Eurofightery znowu w Polsce
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Lista trupich główek
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zamiana po włosku
Mocny sygnał od NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Dobrowolsi – czas start!
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO