Dwa medale żołnierzy na wojskowym czempionacie

55. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Narciarstwie zakończyły się dla reprezentacji Wojska Polskiego pomyślnie. Brązowe medale zdobyły: szer. Izabela Marcisz w biegu na 10 km techniką dowolną oraz biatlonistki (st. szer. Anna Mąka, st. szer. spec. Magdalena Gwizdoń, szer. Kamila Żuk i szer. Joanna Jakieła) w klasyfikacji drużynowej.

Po ośmioletniej przerwie szwedzkie Boden znów gościło najlepszych żołnierzy uprawiających sporty zimowe. O medale rywalizowało ponad 300 zawodników z 21 państw. Najliczniejszą ekipę, prawie 40-osobową, wystawili Francuzi. Trójkolorowi startowali we wszystkich dyscyplinach: biatlonie, biegach narciarskich, narciarskich biegach na orientację, narciarstwie wysokogórskim i paranarciarstwie. Reprezentacja Francji, z dorobkiem 160 punktów, triumfowała w klasyfikacji punktowej mistrzostw. Drugie miejsce zajęli Austriacy (86 pkt), a trzecie gospodarze czempionatu (56 pkt).

Jedyny medal w rywalizacji indywidualnej dla reprezentacji WP wywalczyła w Boden szer. Izabela Marcisz. Zawodniczka z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego była trzecia w biegu narciarskim na 10 km techniką dowolną. Polka przegrała tylko z Niemką Victorią Carl i Francuzką Florą Dolci. Marcisz była też blisko podium w sprincie drużynowym, w którym wraz z szer. Moniką Skinder uplasowała się na czwartej pozycji. Polkom do brązowego medalu zabrakło jedynie 1,02 s. Z kolei duetowi szer. Mateusz Haratyk–szer. Dominik Bury do zajęcia miejsca na podium w sprincie drużynowym mężczyzn zabrakło 1,8 s. Polacy w stawce 20 drużyn zajęli piąte miejsce.

Brązowy medal w klasyfikacji drużynowej sprintu kobiet w biatlonie wywalczyły reprezentantki CWZS-u: st. szer. Anna Mąka, szer. Joanna Jakieła i szer. Kamila Żuk. Triumfowały Francuzki w składzie: Paula Botet, Lou Jeanmonnot i Chloe Chevalier. Srebro zdobyły Austriaczki. W rywalizacji indywidualnej najlepiej z Polek spisała się st. szer. Anna Mąka, która uplasowała się na siódmej pozycji. Polskie biatlonistki były też bliskie podium w biegu patrolowym – zajęły w nim czwarte miejsce, a do trzecich na mecie Szwedek Polki straciły 4,8 s. Natomiast Biało-Czerwoni w biegu patrolowym, który kończył rywalizację na wojskowym czempionacie, zajęli w rywalizacji 17 patroli siódmą pozycję.

Biało-Czerwoni krótko cieszyli się też ze srebrnego medalu zdobytego przez por. Iwona Januszyk. Instruktorka z Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Zakopanem wzięła udział bowiem w rywalizacji sztafet mieszanych w narciarstwie wysokogórskim wraz z dwoma Austriakami: Andreasem Mayerem i Danielem Zugge. Polsko-austriacka ekipa została sklasyfikowana na drugiej pozycji – przegrała o 2 min 17 s z reprezentantami Francji, o 29 s zaś pokonała drużynę z Austrii. Niestety, po proteście ekipy niemieckiej mieszanej ekipie polsko-austriackiej nie przyznano medalu.

Natomiast w rywalizacji indywidualnej kobiet pierwsze trzy miejsca zajęły Francuzki, a czwarte – na 14 zawodniczek z ośmiu państw, w tym m.in. z Chin i Hiszpanii – wywalczyła por. Iwona Januszyk. Polce do brązowego medalu zabrakło 39 s. Z kolei piątą na mecie Niemkę Tatjanę Paller reprezentantka Polski wyprzedziła o 5 min 27 s. Skialpinizm, czyli narciarstwo wysokogórskie, w programie wojskowych czempionatów jest od 2010 roku. Zawodnicy rywalizują o medale w rywalizacji indywidualnej, drużynowej i sztafetowej.