moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Katyń – zbrodnia i kłamstwo

Katyń – to słowo, które porusza od ponad 80 lat serce każdego Polaka. Jest symbolem zbrodni ludobójstwa, eksterminacji elit polskich. Jest też symbolem zmowy i zdrady, zemsty i kłamstwa. Masakra polskich oficerów w Katyniu była możliwa dlatego, że Niemcy i Rosja sowiecka zawarły ze sobą zbrodniczy pakt. Jego konsekwencją dla niepodległej Polski była napaść hitlerowskich Niemiec 1 września 1939 roku i stalinowskiej Rosji 17 września.

Wspominamy to do dziś jako „nóż wbity w plecy”. Te daty otworzyły niezmierzone pokłady cierpienia i zniszczeń, których doświadczyła Polska i jej obywatele. Tysiące oficerów zginęły w Katyniu. Zamordowano ich strzałem w tył głowy – skrytobójczo, a ślady zbrodni ukryto. Rodziny ofiar – wywieziono w głąb Rosji.

A walczących o prawdę – przez lata karano. Ale mimo że ziemia przykryła ślady zbrodni, a nad prochami naszych żołnierzy wyrósł las, nie udało się zakopać prawdy ani zmazać winy. Pamiętajmy, że potęga machiny tamtych zbrodni wyrosła pod okiem świata.

By ją później zatrzymać, wiele narodów poniosło ogromne ofiary, przelewano krew niewinną, a po latach zaklinano rzeczywistość słowami: „nigdy więcej wojny”. Dziś widać wyraźnie, że słowa tylko opisują rzeczywistość, ale to czyny ją kształtują. Niech Katyń będzie dla wszystkich przestrogą, niech pamięć o nim nigdy nie zaginie. Tak jak pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej, których śmierć na zawsze splotła się z tragiczną historią Katynia.

Odpoczywajcie w pokoju, oficerowie katyńscy! Cześć i chwała Bohaterom!

Mariusz Błaszczak , minister obrony narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Polski Gnom
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Pancerne starcie
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Test w stratosferze
Azjatycka szansa
Salto mortale komandosa
PKW Irak zostaje w Jordanii
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pieta Michniowska
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Atak i przejęcie dokumentów
Triumf wojskowych lekkoatletów
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Paliwowy krwiobieg NATO
Jelcze z Raciborza
Pierwszy krok do Invictusa
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Spadochronowy triumf
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
MON i MSZ o szczycie NATO
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Inwestycje w bezpieczeństwo
Święto wojska pod hasłem SAFE
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Poskromić kolosa
Baobaby docierają do wojska
Kajakiem na światowe podium
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Innowacje z PERUNA
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Gen wojownika
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Śmierć w sercu Azji
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Ostatnia niedziela…
Wsparcie ma znaczenie
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Wyścig snajperów
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Wojsko stawia na „armię talentów”
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Rakietowcy na Hawajach
Odniesione w walce rany łączą
Marzenia częściowo spełnione

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO