moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Dźwina ’20”, czyli chrzest bojowy przed misją

Za kilka tygodni VII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego rozpocznie misję na Łotwie. Przed wyjazdem żołnierze musieli udowodnić, że są gotowi do działań za granicą. Na poligonie w Orzyszu prowadzili obronę i natarcie, kiedy było trzeba – naprawiali wojskowy sprzęt i wzywali pomoc medyczną. Ćwiczenia „Dźwina ’20” zakończyły ostatni etap przygotowań zawiszaków do misji.

W czterech państwach wschodniej flanki NATO – Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie stacjonują wielonarodowe batalionowe grupy bojowe, których zadaniem jest odstraszanie potencjalnego przeciwnika. Każdą tworzą żołnierze z kilku armii, na Łotwie jest ich aż dziewięć. Pod kanadyjskim dowództwem, ramię w ramię z wojskowymi z Albanii, Czarnogóry, Czech, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii, Włoch, służą także Polacy. Do wyjazdu przygotowuje się właśnie VII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Żołnierze przygotowania do misji rozpoczęli kilka miesięcy temu. Za nimi wiele godzin szkolenia z taktyki, strzelania oraz specjalistycznych kursów, m.in. z międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, udzielania pierwszej pomocy czy znajomości języka angielskiego. Teraz przyszedł czas na końcowy sprawdzian. Podczas ćwiczeń „Dźwina ’20” odbyła się certyfikacja kontyngentu.

W Orzyszu sprawdzono ukompletowanie PKW, jego wyposażenie, a także praktyczne umiejętności wojska. Dlatego na poligon wyjechały czołgi PT-91, które żołnierze zabiorą ze sobą na misję. – Podczas „Dźwiny ‘20” żołnierze musieli wykazać się wszystkimi działaniami taktycznymi: marszem, zajęciem rejonu, obroną i natarciem – mówi mjr Maciej Sulewski, dowódca kontyngentu.

Aby ćwiczenia jak najbardziej przypominały działania realne, zaangażowano do nich także żołnierzy ze stacjonującej na Mazurach Batalionowej Grupy Bojowej NATO. – Na misji nasi żołnierze będą operowali wspólnie z sojusznikami, dlatego zależało nam na tym, aby ich umiejętność współpracy w środowisku międzynarodowym także była sprawdzona – wyjaśnia płk Bogdan Rycerski, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, która będzie główną siłą VII zmiany.

Z kolei dowódca PKW precyzuje, że podczas certyfikacji żołnierze US Army pełnili zadania sił kanadyjskich, które stoją na czele łotewskiej Batalionowej Grupy Bojowej, a także odgrywali rolę przeciwnika. Do ćwiczeń zaangażowano również kompanię czołgów Leopard z 1 Brygady Pancernej, która stacjonuje na Mazurach. Pancerniakom przypadły zadania Hiszpanów, którzy w stacjonującej na Łotwie Batalionowej Grupie Bojowej NATO, są drugim pod względem wielkości kontyngentem.

Podczas „Dźwiny” do działań zostali włączeni nie tylko czołgiści. Pełne ręce roboty mieli także wojskowi z innych jednostek, którzy przygotowują się do wyjazdu na misję, m.in. z 1 Brygady Logistycznej, 100 Batalionu Łączności i Żandarmerii Wojskowej. Oni także musieli udowodnić, że są świetnie przygotowani do operowania poza granicami kraju.
– Wszyscy żołnierze podczas certyfikacji dostali takie zadania, jakie mogą na nich czekać na misji. Dlatego logistycy zajmowali się naprawą i tankowaniem pojazdów, musieli je też ewakuować z pola walki. Natomiast żandarmi zostali wezwani na miejsce wypadku drogowego. Musieli je zabezpieczyć oraz przygotować dokumentację z miejsca zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi na misji procedurami – wyjaśnia mjr Sulewski.

Z powodu suszy i związanego z nią zagrożenia pożarowego, wojsko nie mogło wykonać zaplanowanych strzelań. – Nie było to jednak problemem, ponieważ pełny zakres strzelań wykonaliśmy podczas certyfikacji kompanii, która odbyła się kilka tygodni temu w Wędrzynie. Z całą pewnością mogę więc powiedzieć, że wojsko jest dobrze przygotowane do realizacji takich działań – zapewnia mjr Maciej Sulewski.

Z powodu epidemii koronawirusa nie odbyły się podczas ćwiczeń zwyczajowe odprawy i apele. – Do Orzysza nie przyjechała także komisja certyfikująca z Dowództwa Operacyjnego. Kontaktowaliśmy się z jej członkami zdalnie przez bezpieczne łącze internetowe. Także w ten sposób przekazywaliśmy im całą dokumentację dotyczącą ćwiczeń – wyjaśnia płk Rycerski. – Co prawda działania żołnierzy nie zostały jeszcze ocenione, jednak ja jestem zadowolony z przebiegu certyfikacji. Uważam, że wojsko jest gotowe do wyjazdu na misję – zapewnia dowódcza zawiszaków.

Zgodnie z planem żołnierze wyjadą na Łotwę na przełomie maja i czerwca. Jednak zanim to nastąpi, wszystkie osoby, które tworzą PKW Łotwa, będą musiały przejść obowiązkową kwarantannę. Cały kontyngent zostanie wówczas zgrupowany na terenie poligonu. Przez ten czas wojskowi będą uczestniczyli w zajęciach doszkalających, które przygotowało dla nich dowództwo jednostki.

Baza Batalionowej Grupy Bojowej na Łotwie mieści się w Adazi. Główną siłę polskiego kontyngentu tworzą na zamianę żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej i 15 Brygady Zmechanizowanej. Do tej pory za cztery zmiany odpowiadali pancerniacy z Braniewa, a za dwie zawiszacy. VII zmiana PKW będzie ich trzecią misją na Łotwie. Żołnierze spędzą poza granicami kraju pół roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. Bartek Gądkowski, szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


Strażacy ruszają do akcji
 
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Barwy walki
NATO on Northern Track
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Zachować właściwą kolejność działań
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kadisz za bohaterów
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kolejne FlyEle dla wojska
Sandhurst: końcowe odliczanie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Charge of Dragon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szarża „Dragona”
SOR w Legionowie
Szpej na miarę potrzeb
Święto stołecznego garnizonu
Gunner, nie runner
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
Wojna na detale
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Morze Czarne pod rakietowym parasolem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO