moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spotkanie szefów sztabu Polski i Litwy

Bliskie relacje wojskowe Polski i Litwy są przykładem silnej współpracy w regionie – mówił gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, podczas spotkania z gen. broni Valdemarasem Rupšysem, szefem obrony Litwy. Wizyta generałów w Bemowie Piskim miała związek z afiliacją polskiej oraz litewskiej brygady zmechanizowanej do dywizji w Elblągu.

Spotkanie w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych nawiązywało do ustaleń, jakie zapadły w styczniu tego roku. Wówczas to szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak i jego litewski odpowiednik gen. broni Valdemaras Rupšys podpisali notę o afiliacji 15 Brygady Zmechanizowanej oraz litewskiej „Geležinis Vilkas” (Żelazny Wilk) do Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.

 

Wyższa gotowość bojowa

Dzięki afiliacji możliwe będzie poszerzenie współpracy obu państw i zwiększenie interoperacyjności pomiędzy jednostkami. Wspólne szkolenia i ćwiczenia pozwolą też osiągnąć wyższą gotowość dywizji do działania.

Generał Andrzejczak podkreślał, że bliskie relacje wojskowe Polski i Litwy są przykładem silnej współpracy w regionie. – Realizacja zadań w środowisku międzynarodowym oraz wspólny udział w ćwiczeniach wojskowych pozwalają skutecznie wykorzystać potencjał bojowy, dostosować procedury i wzmocnić efekty naszych działań na wschodniej flance NATO – mówił szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Płk Bogdan Rycerski, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, przedstawił strukturę jednostki oraz tegoroczne plany szkoleniowe jednostki. Mówił także o działalności w ramach inicjatywy wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP – enhanced Forward Presence) i działaniu Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która na co dzień współpracuje z 15 Brygadą.

Spotkanie gen. broni Valdemarasa Rupšysa z żołnierzami giżyckiej jednostki było rewizytą, ponieważ pod koniec lutego litewską brygadę odwiedził gen. Andrzejczak.

Polsko-litewska współpraca

Deklarację w sprawie wzmocnienia polsko-litewskiego partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa prezydenci Polski i Litwy przyjęli w lutym 2019 roku. Wówczas też ministrowie obrony obu państw: Mariusz Błaszczak i Raimundas Karoblis podpisali list intencyjny zakładający podporządkowanie na czas pokoju polskiej i litewskiej brygady dowództwu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód to natowska jednostka stacjonująca w Elblągu. Jej głównym zadaniem jest koordynacja działalności Batalionowych Grup Bojowych NATO, które znajdują się na wschodniej flance Sojuszu, w Polsce i na Litwie. Dowództwo pozostaje również w gotowości do prowadzenia działań w ramach obrony kolektywnej zgodnie z artykułem 5 Traktatu Waszyngtońskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze

~Seba
1583929980
afilacja - nawiązanie względnie trwałej współpracy - po POLSKU brzmi ładniej ... czy aby w wojsku nie powinniście stosować mowy ojczystej!
E2-93-0C-CC

Sztuka i służba w jednym kadrze
Operacja NATO u brzegów Estonii
W Warszawie stanie pomnik pierwszego szefa SGWP
Nie tylko dobrze walczyć, lecz także ratować
„Trenuj z wojskiem” 7 za nami
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Kircholm 1605
Brytyjczycy na wschodniej straży
Bóbr na drodze Hannibala
MID w nowej odsłonie
Rezerwa i weterani – siła, której nie wolno zmarnować
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Polski K2 przyjedzie z Gliwic
Mesko wybuduje fabrykę amunicji
Mity i manipulacje
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Zamiast szukać skarbów, uczyli się strzelać
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Koniec dzieciństwa
Rosyjski Ił-20 przechwycony przez polskie MiG-29
Żołnierze na trzecim stopniu podium
Husarze bliżej Polski
UBM, czyli przepis na ekspresową budowę
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Medale dla sojuszników z Niderlandów
Niezłomni w obronie
Żywy pomnik pamięci o poległych na misjach
Loty szkoleniowe na AW149. Piloci: to jest game changer
DragonFly czeka na wojsko
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Kolejne „Husarze” w powietrzu
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Abolicja dla ochotników
Polskie drony nadlecą z Sochaczewa
Broń i szkolenia. NATO wspiera Ukrainę systemowo
Hiszpanie pomogą chronić polskie niebo
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Kolejna fabryka amunicji z Niewiadowa
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Wellington „Zosia” znad Bremy
Wsparcie dla rodziny z Wyryk
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Polski „Wiking” dla Danii
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
WOT dostanie 13 zestawów FlyEye
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Wyrównać szanse
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
„Road Runner” w Libanie
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Standardy NATO w Siedlcach
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
W wojsku orientują się najlepiej
Polskie innowacje dla bezpieczeństwa – od Kosmosu po Bałtyk
„JUR” dla terytorialsów
MON i MSWiA: Polacy ufają swoim obrońcom
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Żołnierze dostaną poradnik o sprawności i zdrowym stylu życia
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Nowe zasady dla kobiet w armii
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO