moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska i Litwa wzmacniają współpracę

Powstanie bezpieczne łącze do wymiany informacji radiolokacyjnej między polskimi i litewskimi siłami zbrojnymi. Żołnierze obu armii – głównie 15 Brygady i „Iron Wolf” – będą też częściej wspólnie ćwiczyć. O zacieśnianiu współpracy między Litwą i Polską rozmawiali dziś prezydent Andrzej Duda i Dalia Grybauskaitė oraz ministrowie obrony obu państw.

Prezydent Litwy przyjechała do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. – W tym roku obchodzimy 450. rocznicę zawarcia unii lubelskiej. Mija także 15 lat odkąd Litwa wstąpiła do NATO i 20 lat obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Duda. – Cieszę się, że współpraca między Polską a Litwą w tym symbolicznym okresie przebiega tak dobrze i się intensyfikuje – dodał.

Prezydent wyjaśnił, że tematem dzisiejszych rozmów było między innymi bezpieczeństwo energetyczne, relacje gospodarcze i społeczne. Podczas spotkania zapadły także decyzje dotyczące współpracy polskich i litewskich sił zbrojnych. Ministrowie obrony narodowej obu państw – Mariusz Błaszczak i Raimundas Karoblis – zawarli porozumienie o ustanowieniu bezpiecznego połączenia do wymiany informacji radiolokacyjnej między Polską i Litwą. Podpisali także list intencyjny zakładający podporzadkowanie na czas pokoju 15 Brygady Zmechanizowanej i litewskiej Brygady Zmechanizowanej „Iron Wolf” dowództwu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.

– Bardzo dziękuję panu ministrowi Błaszczakowi oraz ministrowi obrony Republiki Litewskiej za tę bardzo dobrą współpracę. To pokazuje naszą aktywność w NATO, a także utwierdza naszych sojuszników w przekonaniu, że potrafimy działać wspólnie – zaznaczył Andrzej Duda, przypominając również o udziale Polaków w misji Baltic Air Policing. Podobną opinię przedstawiła Dalia Grybauskaitė. Prezydent Litwy podkreśliła, że podpisane dziś dokumenty są istotne dla obu państw. – Nieważne, jakie są trudności; nasza przyszłość jest tak silna, jak silny jest nasz sojusz – powiedziała.

Podporządkowanie obu brygad Wielonarodowej Dywizji wpisuje się w plan wsparcia wschodniej flanki. Jednostka z Elbląga ma w przyszłości przejąć dowodzenie nad Batalionowymi Grupami Bojowymi NATO, które stacjonują na wschodniej ścianie Sojuszu. A 15 Brygada i litewski „Iron Wolf” współdziałają z nimi. W Polsce, w ramach eFP ( Enhanced Forward Presence – wysunięta wzmocniona obecność) służą bowiem Amerykanie, Brytyjczycy, Rumuni i Chorwaci, natomiast na Litwie stacjonują wojskowi z Niemiec, Chorwacji, Francji, Holandii, Norwegii, Belgii i Islandii.

Jednak współpraca z natowskimi wojskami, to nie jedyna rzecz, która łączy obie jednostki. 15 Brygada Zmechanizowana od roku współpracuje bezpośrednio z „Żelaznym Wilkiem”. Chodzi przede wszystkim o współdziałanie batalionów zmechanizowanych. – W lutym ubiegłego roku nasi żołnierze brali udział w ćwiczeniu dowódczo-sztabowym, które odbywało się na Litwie. Natomiast Litwini przyjechali do Polski na „Saber Strike ’18”. Uczestniczyli też w ćwiczeniu „Łasica ’19” – mówi ppłk Adam Krysiak, dowódca 2 Batalionu Zmechanizowanego z 15 Brygady.

Nie inaczej będzie w tym roku. Zaplanowano już udział Wojska Polskiego w litewskich ćwiczeniach dowódczo-sztabowych, które odbędą się w marcu i październiku. W listopadzie z kolei żołnierze wyjadą na poligony. Wówczas na Litwę wyruszy jedna z kompanii 15 Brygady. Plany zakładają także udział armii litewskiej w polskich manewrach. – Siły zbrojne Litwy nie dysponują czołgami, a ich poligony nie pozwalają na realizację pełnego spektrum działań, dlatego będziemy ćwiczyć w Polsce. Natomiast nasi litewscy koledzy mają bardzo rozwiniętą obronę przeciwpancerną, chętnie skorzystamy z ich doświadczeń w tym zakresie – podkreśla ppłk Krysiak.

Podczas dzisiejszego spotkania omówiono również sytuację na Ukrainie. – Nasze stanowiska są w tym zakresie jednoznacznie. Uważamy, że nie ma innej drogi: okupacja Krymu, jak i okręgów ługańskiego i donieckiego, musi zostać zakończona. Rosja musi się stamtąd wycofać – powiedział Andrzej Duda.

Jutro prezydenci Polski, Litwy a także Ukrainy – Petro Poroszenko – spotkają się z żołnierzami Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1551206460
Współpraca z Litwą to taka dziwna sprawa .Po wypowiedzi doradcy prezydenta Litwy zrozumiałem że sugeruje on by Litwa nie angażowała się w zacieśnianie współpracy z Polską bo to co jest to i tak za dużo i nie warto tego zwiększać.
9B-CB-C1-F3

Zapraszamy na Festiwal
 
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowe Oscary przyznane!
Serwis K9 w Polsce
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
W obronie wschodniej flanki NATO
Polska wiktoria na Monte Cassino
Uwaga, transformacja!
Po przeprawie ruszyli do walki
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Armia Andersa w operacji „Honker”
Abramsy w pętli
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
I zdobyliśmy!
Flota Bayraktarów w komplecie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Rajd ku czci saperów
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojna w świętym mieście, epilog
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Gry wojenne w szkoleniu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Krwawa noc pośród puszczy
Na straży nieba
Zmiany w dodatkach stażowych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pierwsi na oceanie
Bohater odtrącony
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO