moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister obrony z wizytą na Litwie

Polska i litewska brygada będą ze sobą ściśle współpracować, a ich działania będą koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód z Elbląga. – Wspólne ćwiczenia i praca nad planami to elementy, które budują bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO – tak o współpracy z Litwinami mówił minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Wilnie.

Dziś w Wilnie odbyła się litewsko-polska Rada Ministrów Obrony. W spotkaniu uczestniczył Mariusz Błaszczak, szef polskiego resortu oraz jego litewski odpowiednik Raimundas Karoblis. Politycy omówili między innymi kwestię zacieśnienia współpracy sił zbrojnych obu państw.

Natomiast szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Rajmund T. Andrzejczak i szef obrony Republiki Litewskiej gen. broni Valdemaras Rupšys podpisali notę akcesyjną o afiliacji dwóch brygad: 15 Brygady Zmechanizowanej oraz litewskiej „Iron Wolf” do Wielonarodowej Dywizja Północny Wschód. Ta natowska jednostka stacjonuje w Elblągu, a jej głównym zadaniem jest koordynacja działalności Batalionowych Grup Bojowych NATO, które znajdują się na wschodniej flance Sojuszu.

– Współpracujemy razem zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i NATO. Dzięki podpisanym dziś dokumentom ta współpraca będzie ściślejsza – mówił dziś w Wilnie minister Mariusz Błaszczak. – Wspólne ćwiczenia wojskowe i wspólna praca nad planami to elementy, które budują bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu – podkreślił. Szef MON zwrócił także uwagę na fakt, iż zarówno Polska, jak i Litwa przeznaczają 2 proc. PKB na obronność, a „wspólna historia jest elementem naszej tożsamości”.

Polska delegacja spotkała się także z prezydentem Litwy, Gitanasem Nausėdą, który podkreślał bliską współpracę obu państw w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. — Nasze kraje identyfikują wspólne zagrożenia, dlatego w ich obliczu szczególnie ważne jest wzajemne wsparcie i wspólne przygotowanie – mówił. Głos zabrał także Raimundas Karoblis, minister obrony Litwy. – Podpisane dziś porozumienie opiera się na tym, że jednakowo postrzegamy zagrożenia. Mamy także bardzo podobne stanowiska dotyczące spraw bezpieczeństwa, które prezentujemy w NATO – zaznaczył. Litewskie ministerstwo obrony podkreśla, że porozumienie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa Przesmyku Suwalskiego.

Decyzja o podporządkowaniu polskiej 15 Brygady Zmechanizowanej i litewskiej Brygady Zmechanizowanej „Iron Wolf” dowództwu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód zapadła w ubiegłym roku. Wówczas prezydenci obu państw podpisali listy intencyjne dotyczące tej kwestii, a także zawarli porozumienie o utworzeniu bezpiecznego łącza do wymiany informacji radiolokacyjnych między polskimi i litewskimi siłami zbrojnymi.

Jednak to nie jedyny militarny aspekt, który łączy oba państwa. Polscy i litewscy żołnierze służą ramię w ramię w Wielonarodowej Brygadzie, która stacjonuje w Lublinie, a marynarze, w ramach odbywającej się regularnie operacji „Open Spirit” poszukują amunicji zalegającej na dnie Morza Bałtyckiego i likwidują ją. Polscy piloci F-16 w ramach misji „Baltic Air Policing” strzegą przestrzeni powietrznej nad Litwą. W obu państwach stacjonują także Batalionowe Grupy Bojowe NATO.

Nie mniej zaawansowana jest polsko-litewska współpraca na Mazurach. W latach 1997-2008 w Orzyszu stacjonował Litewsko-Polski Batalion Sił Pokojowych. Od kilku lat żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej współdziałają z litewskimi „żelaznymi wilkami”, a półtora roku temu została zacieśniona współpraca między polskim 2 Batalionem Zmechanizowanym oraz litewskim Uhlan Birutė. – To batalion, który ma bardzo duże doświadczenie w sprawach dotyczących logistyki. Choć jest w strukturach „Żelaznego wilka”, funkcjonuje samodzielnie, więc w tej kwestii możemy czerpać bezpośrednio od naszych kolegów. Litwini są natomiast bardzo zainteresowani prowadzonymi w Polsce szkoleniami strzelców wyborowych, a także plutonów rozpoznania oraz plutonu przeciwpancernego – mówi ppłk Adam Krysiak, dowódca 2 bz. – Wymieniamy się także doświadczeniami związanymi z działalnością sztabową, wkrótce odbędą się też kolejne wspólne manewry – dodaje dowódca.

Pierwsze  ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Łasica ‘20”  już 4 lutego. Kolejne wspólne szkolenie żołnierzy odbędzie w marcu na Litwie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowa Rada przy prezydencie
 
Polska członkiem Eurokorpusu
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Walka, która poruszyła Europę
Na wolność przez dwa mury
W BBN o sytuacji na granicy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Oczy na wschodnią flankę
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Zielony, żółty czy czerwony?
Pierwszy krok do zawodowców
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Zima, skały i kawalerzyści
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Nowe garaże dla Leopardów
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Bez AK, ale nadal w walce
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Nauka kruszenia lodu
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Survival w Kosowie
Saperzy rozminowują Kłaj
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Rodzeństwo na medal
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Legionowski szpital niemal gotowy
W Brukseli o przyszłości NATO
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Wiedza, która ratuje życie
Konkurs pamięci o Katyniu
Misja nie tylko wojskowa
WOT na granicy
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Na granicy (na razie) spokojniej
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Jakie zmiany dla podchorążych?
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Spędź ferie z WOT
PKW Rumunia po raz dziesiąty
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Przesiadka do klasy premium
Nominacje dla ośmiu oficerów
Jak Perun z Piratem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO