moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!

To największe tegoroczne ćwiczenia w Polsce. – „Dragon ’19” będzie doskonałą okazją do sprawdzenia integracji narodowych i sojuszniczych struktur dowodzenia – mówił dziś gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, podczas rozpoczęcia manewrów na poligonie w Drawsku. Ćwiczenia potrwają do 25 czerwca. 

„Dragon ’19” to ćwiczenia narodowe, ale biorą w nich udział również pododdziały obecnych w Polsce wojsk sojuszniczych, czyli natowskiej Grupy Bojowej stacjonującej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności eFP (ang. enhanced Forward Presence) oraz państw partnerskich. Wraz z Polakami ćwiczą żołnierze z 11 armii: z Niemiec, Hiszpanii, Czech, Wielkiej Brytanii, Włoch, Bułgarii, Norwegii, Węgier, Chorwacji, Rumunii i Słowacji.

– Podczas ćwiczeń będziemy mogli obserwować całe spektrum działań prowadzonych na współczesnym polu walki. W manewrach zostaną zaangażowane całe komponenty lądowe, morskie, powietrzne i wojsk specjalnych. Bez wątpienia przyczyni się to do sprawdzenia, a następnie udoskonalenia procedur, które mają zapewnić bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO – podkreślił gen. broni Jarosław Mika, kierownik ćwiczeń.

Głównym celem tegorocznej edycji „Dragona” jest zgrywanie sił podległych dowódcy generalnemu RSZ do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z siłami sojuszniczymi, wojskami obrony terytorialnej i układem pozamilitarnym, czyli m.in. administracją publiczną. – Warty podkreślenia jest fakt, że dla osób tu zebranych rozpoczęcie ćwiczeń to zwieńczenie ich wielomiesięcznej pracy planistycznej. Będzie doskonałym sprawdzianem dla kilkunastu tysięcy żołnierzy, którzy rozproszeni na kilku poligonach, będą mogli sprawdzić swoje umiejętności i kwalifikacje – zwrócił się do żołnierzy generał Mika.

Epizody „Dragona ’19” odbędą się w różnych rejonach całego kraju. Wojska mają działać na ziemi, w powietrzu, na wodzie oraz w cyberprzestrzeni. Ćwiczenia będą głównie prowadzone na poligonach w Drawsku, Żaganiu i Orzyszu. Pozostałe zadania mają być realizowane m.in. w rejonie Dęblina, czy na poligonach morskich w rejonie Bałtyku Południowego. Zaplanowano również przebazowanie samolotów F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego na lotnisko Laage w Niemczech.

„Dragon ’19” jest połączony z szeregiem innych ćwiczeń. Zgodnie z programem CREVAL (ang. Combat Readiness Evaluation) zostanie przeprowadzona certyfikacja pododdziałów wchodzących w skład zestawu Sił Odpowiedzi NATO 2020. Certyfikacja Połączonych Sił Zadaniowych OPBMR (Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia) ma nastąpić podczas części ćwiczenia „Livex” w dniach 15–19 czerwca, natomiast certyfikacja Dowództwa Brygady VJTF-20 (Very High Readiness Joint Task Force) zostanie przeprowadzona w czasie części CPX (Command Post Exercise) w dniach 20–25 czerwca.

SZUS

autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk, por. Błażej Łukaszewski, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Walka o pierwszą dziesiątkę
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Debiut skialpinizmu
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Borsuki, ognia!
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Czas na oświadczenia majątkowe
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Polski sektor obronny za SAFE
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Laboratorium obrony państwa
Sprintem do bobsleja
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Kierunek Rumunia
Morskie koło zamachowe
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Focus of Every Move
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Outside the Box
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Polska poza konwencją ottawską
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Oficer od drona
Skromny początek wielkiej wojny
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Spluwaczki w nowej odsłonie
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Oko na Bałtyk
Życie pod ostrzałem
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Przemyślany każdy ruch
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Cztery lata wojny w Ukrainie
Wojskowe Schengen coraz bliżej
„Jaskółka” na Bałtyku
Debiut ogniowy Borsuków
Koniec olimpijskich zmagań
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Together on the Front Line and Beyond
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Fenomen podziemnej armii
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Desant w Putlos
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Chciałem być na pierwszej linii
Torami po horyzont
Wojsko wskazało priorytety
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO