moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W weekend przysięgało 400 terytorialsów

Terytorialsi z Mazowsza 9 grudnia złożyli przysięgę w miejscu kaźni swojego patrona, na terenie dawnego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów. Przysięgi składali też żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w Ełku, Hajnówce i Lesznie. To jedne z ostatnich przysiąg żołnierzy WOT w tym roku.

Uroczyste przysięgi wojskowe złożyli dziś kolejni ochotnicy z 1 Podlaskiej, 4 Warmińsko-Mazurskiej, 6 Mazowieckiej i 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Szeregi WOT powiększyły się o prawie 400 żołnierzy.

Wyjątkowy wymiar miała przysięga Terytorialsów z 6 Mazowieckiej BOT. Już po raz drugi została zorganizowana na terenie dawnego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów na ul. Rakowieckiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. To właśnie w tym miejscu, ponad 70 lat temu został zamordowany patron 6 MBOT – rotmistrz Witold Pilecki. W uroczystości udział wzięła również Zofia Pilecka, córka zamordowanego w okresie PRL-u rotmistrza.

 

Terytorialsi przysięgali również w Lesznie, Hajnówce i Ełku. W szeregi formacji dołączyli ochotnicy chcący służyć swoim małym ojczyznom. Wyrazem tego są słowa jednego z przemawiających dziś przedstawicieli zaprzysiężonych żołnierzy: 
„Złożenie przysięgi wojskowej buduje w nas poczucie jedności i siły, dzięki czemu razem możemy więcej. Z każdą przysięgą tworzymy coraz silniejszą wspólnotę. Stajemy się tarczą dla swoich rodzin i bliskich nam społeczności. Od tej pory jesteśmy zawsze gOTowi, zawsze blisko!”

Wśród przysięgających dziś żołnierzy była wielokrotna mistrzyni Polski w kolarstwie torowym i szosowym, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro - szer. Edyta Jasińska, która słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziała w Lesznie w jednym z batalionów lekkiej piechoty 12 Wielkopolskiej Brygady OT.

Żołnierzom podczas przysięg towarzyszyły rodziny i przyjaciele.

Ostatnie dwie przysięgi terytorialsów odbędą się za tydzień w Ciechanowie i Krakowie.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni już służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Inwestycja w żołnierzy
 
Wypadek Rosomaka
Policjanci w koszarach WOT
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
BWP-1 – historia na dekady
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Podróż w ciemność
Czarna Pantera celuje
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Podejrzane manewry na Bałtyku
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Dzieci wojny
Święto sportów walki w Warendorfie
Śmierć gorsza niż wszystkie
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Bezpieczniejsza Europa
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Wyższe stawki dla niezawodowych
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Flyer, zdobywca przestworzy
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Świat F-35
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Pracowity pobyt w kosmosie
Międzynarodowy festiwal lotnictwa. Zbliża się Air Show Radom 2025
Planowano zamach na Zełenskiego
Strażnicy polskiego nieba
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Ewakuacja Polaków z Izraela
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Demony wojny nie patrzą na płeć
Kajakami po medale
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Ratownik w akcji
Odbudowa obrony cywilnej kraju
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Prezydent na wschodniej granicy
„Różycki” zwodowany
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Pancerny kot w polskim wojsku
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Broń przeciwko wrogim satelitom
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Drukowanie dronów
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
The Power of Infrastructure

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO