moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na drugim brzegu Odry

Czwartek, 14 czerwca, to ostatni dzień, kiedy podczas 4-dobowych zajęć kolejne pododdziały 17 Wielkopolskiej Brygady realizowały pokonywanie Odry na Ośrodku Szkolenia Biała Góra.

Pierwszy warunek - bezpieczeństwo

Poniedziałek, 11 czerwca, rozpoczął czterodobowe zajęcia taktyczne, których celem było wykonanie przez wszystkie pododdziały Wielkopolskiej Brygady pokonania przeszkody wodnej jaką jest rzeka Odra. Zważywszy na trudność zdania oraz liczne środki wykorzystane do wykonania postawionego zadnia, pierwszy dzień poświęcony został zapoznaniu szkolonych z warunkami bezpieczeństwa oraz zasadami osobistego przygotowania. – W każdym z pododdziałów są młodzi żołnierze, dla których pokonanie przeszkody wodnej jest nowym wyzwaniem. Duży nacisk kładziemy na kierowców rosomaków. Pierwszy dzień szkolenia to czas aby poznali i przetrenowali zasady przygotowania transporterów do sprawnego i bezpiecznego przekroczenia rzeczki – podkreślił szef szkolenia podpułkownik Jarosław Mosur.

Pokonanie Odry

We wtorek, na Odrze pojawiły się pierwsze pojazdy, które rozpoczęły pokonywanie Odry. – Rzeka jest o tyle trudną przeszkodą, że występuje na niej zmienność prędkości nurtu i wymaga od kierowców dużej czujności oraz umiejętności kierowania pojazdu, aby w etapie końcowym dotrzeć do punktu na brzegu, który zapewni możliwość „wyjścia” z wody – podkreślił dowódca 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich podpułkownik Paweł Krzyżaniak, którego batalion jako pierwszy całością sił przekroczył Odrę.

Rosomaki to nie jedyny sprzęt, jaki tego dnia przeprawiał się przez rzekę. Główną część żołnierzy piechoty przetransportowały PTS-y, w które wyposażony jest 5 Kresowy Batalion Saperów. Ponadto w tym czasie przetrenowane zostało przemieszczenie na drugi brzeg rzeki z wykorzystaniem łodzi. Jak podkreślił podpułkownik Mosur, żołnierze muszą być przygotowani na każdą sytuację taktyczną, dlatego zagadnienie jakim jest pokonanie rzeki realizowana jest na wszystkich możliwych środkach transportu. Kolejne dni stanowiły wyzwanie dla pozostałych pododdziałów brygady.

Wykorzystanie doświadczeń

Pokonywanie przeszkody wodnej to także czas zdobywania i wykorzystywania dotychczasowych doświadczeń. We wtorek, 12 czerwca w rejonie działania Wielkopolskiej Brygady zorganizowane zostały punkty szkoleniowe, gdzie adepci sztuki wojennej z Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia zapoznani zostali z etapami i zasadami przygotowania przeprawy oraz możliwościami technicznymi sprzętu.

Zabezpieczenie każdego dnia

Nad zabezpieczeniem technicznym oraz zapewnieniem bezpieczeństwa podczas przeprawy czuwał 5 Kresowy Batalion Saperów z Krosna Odrzańskiego, który od początku czerwca realizuje to zadanie na korzyść wszystkich jednostek Czarnej Dywizji. Czerwcowe działania poprzedzone były przygotowaniem rejonu szkolenia, które saperzy rozpoczęli już w drugiej połowie maja.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk

red. PZ

autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Nowy ośrodek badań WIML
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Walka, entuzjazm i nadzieja
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Zapraszamy na defiladę
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Ostatnie szlify przed defiladą
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Wsparcie ma znaczenie
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Flanka pod strażą
„Wicher” na wodzie
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Generał w niewoli
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Szkolenia na pomostówkę
Azjatycka szansa
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Z prądem i pod prąd
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Bataliony przyszłości
Gorący lipiec PKW Łotwa
Wicher na morzu
Abordaż z polskim wsparciem
Nocna próba na Wisłostradzie
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Legion Medyczny na poligonie
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Próba przed morską paradą
Młodzi medycy na poligonie
MON i MSZ o szczycie NATO
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
PGZ o koalicji antybalistycznej
Powietrzna defilada
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Nowi generałowie na święto wojska
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Coraz więcej Alpha Scramble

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO