moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojuszniczy piknik na PGE Narodowym

Najnowocześniejszy sprzęt wojskowy zarówno polski, jak i ten, jakim dysponuje US Army, a także pokazy grup rekonstrukcyjnych i wojskowa grochówka – to tylko niektóre atrakcje czekające na gości podczas polsko-amerykańskiego pikniku, który jutro odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie. Przeczytaj, jakie atrakcje czekają na ciebie!

Polsko-amerykański piknik odbędzie się z okazji wizyty w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15.00 i potrwa do 20.00. Przez ten czas każdy, kto przyjdzie na błonia stadionu PGE Narodowego, będzie mógł skorzystać z atrakcji, które przygotowały jednostki wojskowe z całego kraju, a także żołnierze US Army.

Podczas imprezy będzie można zobaczyć między innymi kołowy transporter opancerzony Rosomak z 17 Brygady Zmechanizowanej, czołgi Leopard 2A5 z 1 Brygady Pancernej i PT-91 Twardy z 15 Brygady Zmechanizowanej, a także mobilny radar i wyrzutnię rakiet, którą na piknik przywiezie Inspektorat Marynarki Wojennej.

Żołnierze wojsk specjalnych zaprezentują podczas pikniku pojazdy Humvee, M-ATV oraz bezzałogowiec Scan Eagle. Natomiast na stoisku 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego będzie można zobaczyć wyposażenie wysokościowo-ratownicze pilota samolotu F-16. Na PGE Narodowy przyjedzie także drużyna z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, która zaprezentuje pokaz walki wręcz.

Wsparcie sojuszników

Na piknik przyjadą również żołnierze US Army, którzy stacjonują w Bemowie Piskim. Przywiozą ze sobą między innymi dwa pojazdy Stryker – wóz wsparcia ogniowego, a także transporter piechoty. Oprócz tego w strefie przygotowanej przez naszych sojuszników będzie można spróbować swoich sił w baseballu i footballu, a także obejrzeć akrobacje, które rowerzyści będą wykonywać na specjalnie dla nich przygotowanej rampie. Każdy będzie mógł zaprojektować przypinkę lub stworzyć własną mapę Stanów Zjednoczonych.

Film: Ewa Korsak/ polska-zbrojna.pl

Razem z Amerykanami przyjadą do Warszawy Brytyjczycy i Rumuni, którzy służą w stacjonującej w Polsce Wielonarodowej Batalionowej Grupie Bojowej. Dzięki temu podczas pikniku będzie można przyjrzeć się brytyjskim pojazdom rozpoznawczym Jackal oraz rumuńskim systemom obrony przeciwlotniczej Oerlikon.

Swoją obecność na pikniku potwierdził podporucznik Karol Cierpica, który w Afganistanie walczył ramię w ramię z żołnierzem US Army sierżantem sztabowym Michaelem H. Ollisem. Podczas jednej z akcji Amerykanin osłonił Cierpicę, ratując mu życie. Sam zapłacił cenę najwyższą.

Dołącz do wojsk obrony terytorialnej

Podczas pikniku warto też zajrzeć na stoisko przygotowane przez wojska obrony terytorialnej. Żołnierze tego rodzaju sił zbrojnych udzielą informacji na temat warunków, jakie trzeba spełnić, aby zostać terytorialsem. Pomogą także przygotować potrzebne dokumenty.

Wojskowi przywiozą na PGE Narodowy sprzęt, z jakiego korzystają podczas ćwiczeń. – Na pikniku będzie można przymierzyć się między innymi do quadów, a także osobiście sprawdzić, czym różni się beryl od karabinka MSBS – mówi podpułkownik Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. – Oprócz tego każdy będzie mógł wykonać pomiar zawartości m.in. masy mięśniowej, tłuszczu czy wody w organizmie, a także dowiedzieć się, jaki rodzaj treningu będzie dla niego najefektywniejszy – dodaje.

Na stoisku terytorialsów będzie można porozmawiać z żołnierzami Armii Krajowej. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00.

Nowinki technologiczne

Natomiast na wystawie przygotowanej przez Polską Grupę Zbrojeniową zostanie przedstawione nowoczesne uzbrojenie produkowane przez należące do holdingu spółki. – Taktyczny bezzałogowy statek powietrzny E-310, pojazdy specjalnego przeznaczenia z legendarnej fabryki Jelcz, system minowania narzutowego Baobab z Huty Stalowa Wola, mobilny radar Bystra ze spółki PIT-Radwar, a także przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun oraz szeroka gama amunicji ze spółki Mesko – wymienia Łukasz Prus z Biura Komunikacji i Promocji PGZ. – Oczywiście wszystkiego będzie można dotknąć, a także porozmawiać z ekspertami na temat tych produktów – dodaje.

Siła tradycji

NA PGE Narodowym powstanie też mobilne muzeum oręża polskiego. W tej strefie będzie można zobaczyć na przykład takie eksponaty z Muzeum Wojska Polskiego, jak czołg średni M4A1 Grizzly, samochód pancerny, transporter T-16 oraz 25-funtowa armatohaubica Mark II. Oprócz tego zaprezentują się grupy rekonstrukcyjne, które przygotowały między innymi pokaz musztry konnej.

Podczas pikniku będzie można porozmawiać z przedstawicielami wyższych uczelni, jak również skorzystać z podpowiedzi ekspertów na temat podjęcia nauki w Stanach Zjednoczonych.

Na gości będzie czekał chleb z wojskowej piekarni oraz tradycyjna grochówka. Przez całe popołudnie będą się odbywać koncerty, podczas których będzie można posłuchać zarówno orkiestr wojskowych, jak i muzyków jazzowych.

Organizatorem pikniku jest Ministerstwo Obrony Narodowej, Ambasada USA w Warszawie oraz PGE Narodowy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: PZ

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Groźny incydent w Libanie
Początek wielkiej historii
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
NATO i USA o Iranie
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Polskie F-16 wróciły z Grecji
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Desant na Odrze
Polsko-estońska współpraca
Poznaj tajemnice Husarza
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Ostatni most
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Husarze już w Polsce!
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
WAT wzmacnia „opelotkę”
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Sprawdzian dla zawiszaków
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Czerwieńsze będą…
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Czekamy na F-35
Wypadek w PKW UNIFIL
Symbol skupiający wiele znaczeń
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Jak wojsko chroni lotniska?
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Biało-czerwona na Monte Cassino
Bez zmian w emeryturach
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Od cyberkursu po mundurówkę
Generał z cienia
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Witajcie w domu, Husarze!
Ryś w boksie
Huta Częstochowa bliżej wojska
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Bieg ku pamięci bohaterów
Wojsko zaprasza rodziny
Syndrom Karbali
Adaptacja i realizm
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Równanie z „Iksem”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO