moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca ORP „Mewa”

Dzisiaj na Zatoce Gdańskiej nastąpiła zmiana dowódcy „papieskiego okrętu” – niszczyciela min ORP „Mewa”. Stery tej zasłużonej jednostki z 50-letnimi tradycjami od kpt. mar. Bartosza Tkaczyka przejął kpt. mar. Michał Wicka. Zgodnie z marynarską tradycją i ceremoniałem przekazanie dowództwa odbyło się na morzu.

Przekazanie obowiązków nastąpiło w obecności dowódcy 13 Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety kmdr. por. Piotra Sikory i dowódców pozostałych okrętów „Trzynastego" na uroczystej zbiórce załogi. Wręczył on obejmującemu dowództwo kapitanowi znak dowódcy, który następnie został podniesiony na maszcie okrętu. Jednocześnie komandor podziękował zdającemu obowiązki dowódcy i życzył pomyślności na nowym stanowisku. - Odchodzi od nas człowiek, który od dzieciństwa związany był z tym dywizjonem, bowiem jego ojciec tu służył, dowodził zarówno tym okrętem, jak i dywizjonem.

Żegnający się z okrętem kpt. mar. Bartosz Tkaczyk z ogromnym wzruszeniem żegnał się z okrętem i jego załogą. W ciepłych i serdecznych słowach podziękował załodze za wspólne lata służby, za wspieranie go w realizacji zadań, jakie stały przed okrętem oraz wzorową służbę i zaangażowanie. Podobne wzruszenie było widać u członków załogi. - Zostawiam tu cząstkę swojej duszy. Przekazuję też odznakę dowódcy, którą otrzymałem od swojego poprzednika, aby przynosiła szczęście - powiedział kapitan Tkaczyk.

Obejmujący obowiązki kpt. mar. Michał Wicka podziękował przełożonym za zaufanie, jakim go obdarzyli, i zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby dzieło jego poprzedników było dobrze kontynuowane. Podkreślił, że czeka go niełatwe zadanie, bowiem zarówno odchodzący dowódca, jak też poprzednicy zawiesili bardzo wysoko poprzeczkę. Liczę na wsparcie doskonałe wyszkolonej i gotowej do poświęceń załogi.

Kpt. mar. Michał Wicka z 13 Dywizjonem Trałowców związany jest od 2006 roku. Trafił tu po promocji oficerskiej z Akademii Marynarki Wojennej. Przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia zarówno na niszczycielach min ORP "Flaming", jak i ORP "Czajka" oraz trałowcach projektu 207. Ostatnio był zastępcą dowódcy okrętu grupowego ORP "Mamry". Jest to pierwsze jego stanowisko dowódcy okrętu.

Historia ORP „Mewa” o numerze taktycznym (burtowym) 623 sięga lat sześćdziesiątych i jest ściśle związana z serią rodzimej produkcji trałowców. Powstał on jako przedostatni z serii 12 trałowców drugiej generacji, o stalowych kadłubach ze wzmocnioną konstrukcją zapewniającą większe bezpieczeństwo przy wybuchach podwodnych, projektu 206F (F- silnik Fiata) w Stoczni im. Komuny Paryskiej, których budowę rozpoczęto w 1961 roku. W latach 1999-2001 został zmodernizowany do klasy niszczyciel min. W 2000 roku uzyskał miano najlepszego okrętu 9 Flotylli Obrony Wybrzeża, a następnie miano najlepszego okrętu Marynarki Wojennej w grupie okrętów bojowych. 12 października 2002 roku ORP „Mewa” pod dowództwem kpt. mar. Cezarego Gnozę wszedł do stałego zespołu sił przeciwminowych NATO (MCMForNorth (Mine CounterMeasure Forces North) i jako pierwszy polski okręt podniósł flagę NATO, a następnie w SNMCMG 1 (Standing NATO Response Mine Counter-Measure Group 1) ORP Mewa" Ma za sobą udział w licznych międzynarodowych manewrach jak: Baltops, Strong Resolve, Blue Game, Passex, Sandy Coast, Sqnex, Danex i Brillant Mariner oraz operacjach przeciwminowych Open Spirit. Za działania w ramach Sił Odpowiedzi załoga okrętu była wyróżniana przez dowódców NATO-wskich i polskich. Dowódca zespołu MCM Fornorth po debiucie ORP „Mewa” w tym elitarnym gronie stwierdził, że jest to jeden z najlepszych okrętów w tym międzynarodowym zespole sił przeciwminowych NATO. W 2003 roku Kapituła „Złotego Kompasu”- nagrody czasopisma MW „Bandera” przyznała to specjalne wyróżnienie załodze ORP „Mewa” m.in. za udany debiut w stałym zespole sił przeciwminowych NATO i tą wysoką ocenę dowódcy zespołu MCM Fornorth. W 25. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i rejsu na pokładzie ORP „Mewa”, (12 czerwca 2012 r.) podobną podróż, tym okrętem, na Westerplatte odbył "wicepapierz", Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Tarcisio Bertone. Kpt. mar. Bartosz Tkaczyk ORP "Mewa" dowodził od lutego 2015 roku. Wcześniej był zastępcą dowódcy tego okrętu. Obecny dowódca jest dziewiętnastym dowódcą tej jednostki.

Tekst: Marian Kluczyński

red. PZ

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Spadochronowy triumf
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Kajakiem na światowe podium
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Inwestycje w bezpieczeństwo
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Odniesione w walce rany łączą
Wyścig snajperów
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Gen wojownika
Rakietowcy na Hawajach
Test w stratosferze
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Atak i przejęcie dokumentów
Triumf wojskowych lekkoatletów
Polski Gnom
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Śmierć w sercu Azji
Innowacje z PERUNA
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
PKW Irak zostaje w Jordanii
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Marzenia częściowo spełnione
MON i MSZ o szczycie NATO
Pancerne starcie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Baobaby docierają do wojska
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Wsparcie ma znaczenie
Jelcze z Raciborza
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Święto wojska pod hasłem SAFE
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Poskromić kolosa
Pieta Michniowska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Wojsko stawia na „armię talentów”
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Azjatycka szansa
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Paliwowy krwiobieg NATO
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Pierwszy krok do Invictusa
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Ostatnia niedziela…
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Salto mortale komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO