moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie z kontroli zamieszek

Żołnierze kompanii manewrowej XXXV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie wraz z plutonem amerykańskim uczestniczyli w szkoleniu kontroli nad tłumem.


W bazie Camp Nothing Hill polscy i amerykańscy żołnierze doskonalili swoje umiejętności podczas szkolenia z zakresu panowania nad tłumem (ang. CRC - Crowd and Riot Control). Podczas zajęć, których kierownikiem był dowódca polskiej kompanii manewrowej kpt. Remigiusz Rodykow, żołnierze ćwiczyli różne scenariusze działania na wypadek wystąpienia zamieszek. Głównym celem ćwiczenia było doskonalenie umiejętności radzenia sobie z niezadowolonym tłumem demonstrującym w pobliżu obiektów będących pod jurysdykcją sił KFOR.

W pierwszym etapie szkolenia żołnierze amerykańscy przedstawili w praktyce obowiązujące ich procedury, a następnie Polacy zademonstrowali ich sposób działania. Kolejnym punktem było wypracowanie wspólnych metod działania i wspólne ćwiczenie. Scenariusz zajęć zakładał sytuację, w której niezadowolenie społeczne przerodziło się w protesty, które zaczęły przybierać na sile. Zadaniem żołnierzy było opanować agresywny tłum. Podczas zajęć przećwiczono wszystkie procedury CRC - panowania nad tłumem. Dla polskich i amerykańskich żołnierzy szkolenie było również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i wzajemnej obserwacji sposobu realizacji zadań w ramach CRC.

Tekst: por. Kamila Makowiecka-Fijołek

red. PZ

autor zdjęć: PKW

dodaj komentarz

komentarze


Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Marzenia częściowo spełnione
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Rakietowcy na Hawajach
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Inwestycje w bezpieczeństwo
Triumf wojskowych lekkoatletów
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Gen wojownika
Wojsko stawia na „armię talentów”
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Ostatnia niedziela…
PKW Irak zostaje w Jordanii
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Pieta Michniowska
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Paliwowy krwiobieg NATO
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Odniesione w walce rany łączą
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Spadochronowy triumf
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Salto mortale komandosa
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Wyścig snajperów
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Innowacje z PERUNA
Polski Gnom
MON i MSZ o szczycie NATO
Poskromić kolosa
Jelcze z Raciborza
Pancerne starcie
Wsparcie ma znaczenie
Test w stratosferze
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Pierwszy krok do Invictusa
Azjatycka szansa
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Atak i przejęcie dokumentów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Święto wojska pod hasłem SAFE
Kajakiem na światowe podium
Baobaby docierają do wojska
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Śmierć w sercu Azji
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO