moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dialog i odstraszanie, czyli relacje NATO–Rosja

Pokój na wschodniej flance można utrzymać tylko dwoma sposobami: poprzez podjęcie działań odstraszających oraz prowadzenie dialogu z Moskwą – uznali eksperci podczas debaty na temat relacji NATO–Rosja. Konferencję Warsaw Summit Experts Forum, która towarzyszyła warszawskiemu szczytowi, zorganizował Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i GLOBSEC.

Relacje NATO–Rosja były jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas warszawskiego spotkania przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg przekonywał, że wobec Moskwy należy przyjąć dwutorowe podejście – z jednej strony prowadzić działania polegające na odstraszaniu i obronie, z drugiej – podjąć dialog. W podobnym tonie wypowiadali się eksperci, którzy wzięli udział w debacie zorganizowanej podczas Warsaw Summit Experts Forum. – Musimy jednocześnie odstraszać Rosję oraz dążyć do komunikacji i współpracy – stwierdził Michael Turner przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Maris Riekstins, były minister spraw zagranicznych Łotwy, zwrócił uwagę, że stosunki Zachodu z Moskwą są obecnie najchłodniejsze od czasów zimnej wojny. Przypomniał, że rosyjscy politycy nie wahają się, by stosować siłę do realizacji swoich celów. Przykładem są konflikty w Gruzji i na Ukrainie. – Sojusz nie powinien się temu tylko przyglądać, ale działać. Musimy oprzeć się na odstraszaniu – stwierdził. Zdaniem Riekstinsa, dobrym sposobem odstraszania jest umieszczenie batalionów międzynarodowych w Polsce i państwach bałtyckich. Podkreślił jednak, że muszą one zostać odpowiednio wyposażone. Były szef łotewskiej dyplomacji zasugerował także, że „powinniśmy jaśniej tłumaczyć Rosjanom, co i dlaczego robimy, wyjaśnić, że rozmieszczenie batalionów to decyzja czysto obronna”. Także generał Knud Bartels, były szef Komitetu Wojskowego NATO, uznał za właściwe decyzje dotyczące wzmocnienia flanki wschodniej, ale ostrzegł, aby „uważać, żebyśmy nie wdali się w kolejny konflikt”.

Francuska ekspertka Marie Mendras oceniła, że dialog z Rosją jest kluczowy dla utrzymania pokoju na wschodniej flance NATO. Według niej Moskwa nie spodziewała się, że Sojusz zachowa jednolite stanowisko i będzie zdolny do wspólnego działania. Dlatego – jak przekonywała Mendras – Rosja może podjąć wzmożone akcje dywersyjne. – Musimy zniechęcić Rosję do takich kroków oraz zastanowić się, jak utrzymywać z nią stały dialog, wspierając równocześnie Ukrainę – powiedziała. Podkreśliła, że odstraszanie jest demonstracją wobec władz Rosji, że NATO będzie broniło każdego ze swoich członków.

Z kolei Dmitrij Trenin, dyrektor moskiewskiego biura think tanku Carnegie Endowment for International Peace, przekonywał, że niepokoi go przewaga, jaką w każdej sferze (prócz broni jądrowej) ma Zachód nad Rosją. – Słabsza strona może podjąć większe ryzyko, czego przykładem są incydenty nad Bałtykiem i Morzem Czarnym – stwierdził. W jego opinii, aby obniżyć ryzyko wybuchu wojny w Europie, NATO i Rosja powinny nawiązać 24-godzinną łączność między centrami dowodzenia. Zaproponował także przekształcenie Rady NATO – Rosja z ciała będącego „nośnikiem komunikacji w ośrodek służący zarządzaniem konfrontacjami”.

Andrey Kortunov, dyrektor Rosyjskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, uznał Radę NATO – Rosja za najlepsze forum do dyskusji na temat problemów współczesnego świata, takich jak międzynarodowy terroryzm czy cyberprzestępczość. Zwrócił także uwagę, że wkrótce po warszawskim szczycie odbędzie się posiedzenie Rady NATO – Rosja. – To znak, że Kreml gotów jest rozmawiać o konkretnych sprawach – podkreślił.

Panelową dyskusję ekspertów o tym, jak utrzymać pokój w Europie, podsumował Damon Wilson, wiceprezes Atlantic Council. – Po warszawskim szczycie NATO musimy mieć świadomość, że nie zbudowaliśmy na wschodniej granicy żelaznej kurtyny – zauważył. Najkrótszą odpowiedź na pytanie „jak prowadzić dialog z Rosją?” dał generał Knud Bartels, który zacytował powiedzenie amerykańskiego prezydenta Franklina Roosevelta: „Trzeba mieć w ręku gruby kij, ale mówić łagodnie”.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barwy walki
Zachować właściwą kolejność działań
Strażacy ruszają do akcji
Pod skrzydłami Kormoranów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Kadisz za bohaterów
25 lat w NATO – serwis specjalny
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO on Northern Track
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna na detale
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
Gunner, nie runner
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto stołecznego garnizonu
Kolejne FlyEle dla wojska
Sandhurst: końcowe odliczanie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO