Lustro wojska

Każdy z nich stanowi wycinek pełnego obrazu. Dopiero kiedy wspólnie pozują do pamiątkowej fotografii, widać to, co w wojsku najważniejsze – jedność.

 

Na pierwszy rzut oka nic ich nie łączy. Każdy z nich jest inny, czym innym ujął członków kapituły i za co innego został nagrodzony. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej, możemy dostrzec, że tegoroczni laureaci Buzdyganów składają się na pełny obraz Wojska Polskiego.

Replikę buławy w tym roku otrzymał gen. Jarosław Gromadziński, odpowiedzialny za przygotowanie żołnierzy do boju. Ale dostała ją także Barbara Szymańska, psycholożka, która dba o to, by stres związany z wykonywaniem rozkazów nie odbił się na kondycji wojskowych. Wśród laureatów jest kpr. Piotr Małachowski, specjalista od pokonywania ograniczeń ciała i od sportowej walki na wypełnionych kibicami stadionach. Z drugiej strony, w gronie nagrodzonych znalazł się ks. kmdr. por. Radosław Michnowski, który pozwala zachować spokój duszy i pracuje w zaciszu konfesjonału. Troje laureatów – bracia Kopocińscy i Tomasz Sawicki – dbają o to, by etos i chwała oręża były na co dzień pielęgnowane i przenoszone z pokolenia na pokolenia. Gen. dyw. Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf” był dla żołnierzy właśnie taką legendą i swoją postawą zasłużył na miano wzorca.

Goście gali Buzdyganów przyznawali w kuluarowych rozmowach, że podobnie jak w wojsku, także wśród laureatów ważne jest wzajemne się dopełnianie. Każdy z nich w pojedynkę stanowi bowiem tylko wycinek pełnego obrazu. Dopiero kiedy wspólnie pozują do pamiątkowej fotografii, widać to, co w wojsku najważniejsze – jedność. Tę prawdę o Buzdyganach można zauważyć nie tylko w tym roku. Poczet ponad 200 laureatów nagrody miesięcznika „Polska Zbrojna” jak w soczewce ogniskuje najnowszą historię Wojska Polskiego. W biografiach uhonorowanych widać, co było ważne w ciągu tego niemal ćwierćwiecza, z jakimi problemami wojsko musiało się zmagać i ile udało się osiągnąć.

Możemy być pewni, że w przyszłym roku siódemka laureatów znów będzie zaskoczeniem. Ale tylko przez chwilę. Bo uważniejsze wczytanie się w werdykt kapituły pozwoli stwierdzić, że ludzie ci idealnie pasują do założeń naszej nagrody i znakomicie się uzupełniają. Tak było przez ostatnie 23 lata. I będzie nadal.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Krzysztof Wojciewski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO