moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przywróćmy morzu znaczenie

Światowy Dzień Morza został ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO). W tym roku jest obchodzony pod inspirującym hasłem: „Zrównoważony rozwój”. Idee, które przywołuje IMO, mają znaczenie uniwersalne, ponadnarodowe, odnoszą się do gospodarki, ekologii i rozwoju społeczeństwa. Polskim wkładem w realizację tego hasła jest modernizacja Marynarki Wojennej, która zapewnia bezpieczną żeglugę statkom handlowym, a w konsekwencji przełoży się na wzrost gospodarki – pisze komandor Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.

Znaczenie morza jako symbolu wolnego handlu i gospodarczej koniunktury, możliwości komunikacyjnych i współpracy społecznej ma w Polsce nadal problem z przebiciem się do powszechnej świadomości. Jesteśmy społeczeństwem, które żyje stereotypem stepów po horyzont, zwyczajów szlacheckich oraz szarżującej kawalerii. Tymczasem nasz kraj był bogaty, bezpieczny i miał przed sobą perspektywy, gdy był zwrócony ku morzu i gdy morze było polskim oknem na świat. Takie historyczne doświadczenie nie jest powszechnie znane, gdyż historycy, pisarze, artyści wpoili w nas przekonanie, że lepiej wywodzić ród i pochodzenie od szlachty i bitnego rycerstwa niż handlarzy. Jeden z moich byłych dowódców mawiał, że nikt nie zrobił takiej szkody w polskiej mentalności, jak Sienkiewicz swoją „Trylogią”… Na szczęście nasza mentalność powoli się zmienia.

Kilka tygodni temu do Gdańska zawinął największy kontenerowiec świata. Statek ma 400 metrów długości i może przewieźć jednorazowo nawet 15 tysięcy kontenerów. Na redzie portów w Gdyni i Gdańsku znowu stoją statki, czekając na rozładunek lub załadunek. A był już taki czas, gdy ze smutkiem widziałem czysty horyzont na Zatoce Gdańskiej. Ta zmiana świadczy o tym, że Polska nie umiera jako partner handlowy. Należy przy tym pamiętać, że ponad 75 procent światowego handlu opiera się na transporcie morskim. Pod polską banderą nie pływa licząca się flota, ale to wynika głównie ze standardów formalnych i organizacyjnych, które po prostu kosztują. Armatorzy uciekają więc pod tanie bandery. Ale nadal handlują. I to jest istota sprawy. Nieważne więc, pod jaką banderą pływają statki, ale dla kogo wiozą towary w swoich ładowniach. A wiozą je dla nas.

Jeśli mamy handel morski, możemy przyjąć, że będzie rosła też gospodarka. Dlatego, aby nie cofnąć tego procesu, należy zadbać o bezpieczeństwo na morzach. Po to jest nam potrzebna flota wojenna. 23 września, w obecności premiera Donalda Tuska i ministra obrony Tomasza Siemoniaka, zostały podpisane w Gdyni dwie ważne umowy: na dokończenie budowy patrolowca w konfiguracji otwartej ORP „Ślązak” oraz budowę prototypowego niszczyciela min projektu Kormoran II. Obie jednostki mają wejść do służby w 2016 roku. Pierwsza na początku, druga pod koniec roku. To namacalne świadectwo modernizacji zapomnianej przez lata floty wojennej. Wcześniej mówiono tylko o planach i programach. Kilka dni temu mieliśmy namacalny dowód ich realizacji.

To polski wkład w wypełnienie hasła tegorocznego Światowego Dnia Morza.

kmdr Janusz Walczak
dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1380481620
~Maciek a jaki jest najsilniejszy okręt w flocie ? Lotniskowiec.
F9-66-6A-55
~Maciek
1380398280
Czy JASSM nie jest czasami dla F-16 tych?
21-0A-D3-AD
~scoobydoopoznaN
1380365940
Tak. Jestem bardzo za ale tylko pociskami AGM 158 Jassm.
F9-66-6A-55

Ochrona lasu dla obronności
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Symbol skupiający wiele znaczeń
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Wojsko zaprasza rodziny
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Ryś w boksie
Poznaj tajemnice Husarza
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Jak wojsko chroni lotniska?
Huta Częstochowa bliżej wojska
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Biało-czerwona na Monte Cassino
Husarze już w Polsce!
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Marsz prawdę ci powie
Od cyberkursu po mundurówkę
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Sprawdzian na Bornholmie
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Desant na Odrze
Czerwieńsze będą…
Groźny incydent w Libanie
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Polsko-estońska współpraca
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
NATO i USA o Iranie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Czekamy na F-35
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Bieg ku pamięci bohaterów
Bez zmian w emeryturach
Polski wkład w San
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Witajcie w domu, Husarze!
Sprawdzian dla zawiszaków
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Początek wielkiej historii
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Równanie z „Iksem”
Generał z cienia
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Syndrom Karbali
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
WAT wzmacnia „opelotkę”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Adaptacja i realizm
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Polsko-kanadyjska współpraca
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wypadek w PKW UNIFIL
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO