moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Duże zainteresowanie służbą przygotowawczą

7 stycznia 2013 roku przeszło 300 ochotników  przekroczyło bramę Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, aby odbyć służbę przygotowawczą do NSR w ramach pierwszej tury naboru w tym roku.


Przeszło 300 elewów rozpoczęło  czteromiesięczne szkolenie, przygotowujące do pełnienia służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. W całej grupie znalazło się 39 kobiet, które podjęły wyzwanie służby wojskowej. Wszyscy ochotnicy zostali zgrupowani w trzech kompaniach Ośrodka Szkolenia Podstawowego i Specjalistycznego, na których spędzą najbliższe cztery miesiące podczas intensywnego szkolenia podstawowego i specjalistycznego.

Pierwszym etapem pobytu kandydatów do służby w NSR będzie  trzymiesięczne szkolenie podstawowe. W tym czasie marynarze otrzymają niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu przedmiotów ogólnowojskowych. 1 lutego, złożą uroczystą przysięgę wojskową. Pierwszy etap szkolenia zakończy się egzaminem, po którym elewi przystąpią do szkolenia specjalistycznego w 20 specjalnościach wojskowych m.in. jako kierowcy samochodów ciężarowych, z zakresu obsługi stacji radiolokacyjnych, armaty przeciwlotniczej, urządzeń sygnalizacyjnych, urządzeń hydroakustycznych, elektrotechnicznych i nawigacyjnych, silników spalinowych, sprzętu do likwidacji skażeń, radiostacji małej mocy, czy systemów wodno-paliwowych i powietrznych. Po zakończeniu szkolenia zasilą  Marynarkę Wojenną i Wojska Lądowe. W tym roku odbędą się jeszcze dwa nabory ochotników do służby przygotowawczej.

W chwili obecnej, ukończenie tej formy służby wojskowej daje również szansę ubiegania się o przyjęcie do korpusu szeregowych zawodowych.

Źródło: kmdr ppor. Robert Biernaczyk

 

PZ

autor zdjęć: CSMW

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W drodze po oficerskie gwiazdki
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Azjatycka szansa
Test w stratosferze
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Pierwszy krok do Invictusa
Baobaby docierają do wojska
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Pieta Michniowska
Pancerne starcie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Atak i przejęcie dokumentów
Morska bryza w dwóch odsłonach
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Gen wojownika
Polski Gnom
Innowacje z PERUNA
Poskromić kolosa
Wojsko stawia na „armię talentów”
Inwestycje w bezpieczeństwo
Wsparcie ma znaczenie
Kajakiem na światowe podium
Ostatnia niedziela…
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Paliwowy krwiobieg NATO
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Prezydent RP o szczycie NATO
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Tour przez garnizony
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Borsuki i roje dronów
Spadochronowy triumf
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Pierwszy krok do specjalsów
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wielki sukces podchorążych z AMW
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
MON i MSZ o szczycie NATO
Śmierć w sercu Azji
Marzenia częściowo spełnione
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wyścig snajperów
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Dawka wiedzy na trudne czasy
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO