moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Leszczyńscy Terytorialsi ćwiczyli ratownicto pola walki

Udzielanie pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki, planowanie i nadzorowanie ewakuacji z rejonu zagrożonego. Taki trening mają za sobą Terytorialsi ze 125 batalionu lekkiej piechoty w Lesznie.

W medycynie pola walki nie można wypracować jednego scenariusza działania. Częste ćwiczenie procedur jest ważne, bo w sytuacji zagrożenia, żołnierz opanuje towarzyszący stres.

 

REKLAMA

Podczas szkolenia combat lifesaver, żołnierze doskonalili umiejętności w zakresie wykrywania i tamowania masywnych krwotoków, które na polu walki stanowią główną przyczynę śmierci. Dodatkowo, przypomnieli sobie zasady sprawdzania drożności dróg oddechowych, odbarczania odmy płucnej czy zaopatrywania ran klatki piersiowej. Instruktorzy sprawdzili również, jak uczestnicy szkolenia radzą sobie w przypadku amputacji kończyn.

Szkolenie CLS (comabt lifesaver) to cenne doświadczenie, ponieważ pokazuje nam, jak zachować się na polu walki. Takie warunki bardzo różnią się od cywilnej pierwszej pomocy. Żołnierze uczą się przede wszystkim zgrywania całymi zespołami – tłumaczy instrukt CLS i ratownik medyczny – por. Kamila z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Na zakończenie zajęć, instruktorzy podsumowali działania uczestników szkolenia. Dzięki tego typu zajęciom, Terytorialsi budują kompetencje podwójnego zastosowania. Są to elementy przydatne zarówno na polu walki, jak i podczas zdarzeń masowych. Kursy CLS- czyli combat lifesaver (ratownik pola walki) to szkolenia, na które akcent kładą Wojska Obrony Terytorialnej.

Tekst: kpt. Anna Jasińska-Pawlikowska

red. PZ

autor zdjęć: 12 WBOT

dodaj komentarz

komentarze


Więcej na obronność, silniejsze NATO
 
„Różycki” zwodowany
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flyer, zdobywca przestworzy
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
GROM’s DNA
Śmierć gorsza niż wszystkie
Policjanci w koszarach WOT
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Strażnicy polskiego nieba
Świat F-35
Pionierski dron
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Rakiety dla polskich FA-50
Specjalsi pod nowym dowództwem
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Święto sportów walki w Warendorfie
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Nie żyje żołnierz PKW Irak
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
The Power of Infrastructure
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Podróż w ciemność
Bezpieczniejsza Europa
Ewakuacja Polaków z Izraela
Inwestycja w żołnierzy
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Wypadek Rosomaka
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Wyższe stawki dla niezawodowych
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Planowano zamach na Zełenskiego
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Ratownik w akcji
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
NATO przechodzi do działania
Pancerny kot w polskim wojsku
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Kajakami po medale
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Drukowanie dronów
Podejrzane manewry na Bałtyku
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO