moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ryngrafy za „Feniksa”

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wyróżnił okolicznościowymi ryngrafami 28 żołnierzy szczególnie zaangażowanych w pomoc ofiarom powodzi w ramach operacji „Feniks”. – Dziś mieszkańcy terenów popowodziowych, kiedy widzą mundur, czują się bezpiecznie i jest to coś bezcennego – podkreślił wicepremier.

Celem operacji „Feniks”, która rozpoczęła się 23 września, jest zabezpieczenie i odbudowa terenów popowodziowych na południu Polski. Obecnie zaangażowanych jest w nią około 4 tys. żołnierzy, w szczytowym momencie było ich nawet 26 tys. Dwudziestu ośmiu wyróżniających się w czasie tej operacji wojskowych otrzymało dziś z rąk Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra obrony narodowej, okolicznościowe ryngrafy. – Chciałbym wam osobiście podziękować za to, co robiliście podczas akcji powodziowej i co nadal robicie dla mieszkańców Dolnego Śląska i Opolszczyzny, odbudowując, ratując życie i zdrowie, przeprowadzając akcje dezynfekcji i oczyszczania – mówił wicepremier, wyróżniając żołnierzy ze Zgrupowania Zadaniowego Wojsk Inżynieryjnych.

Wymieniając obszary ich działania, minister wspomniał m.in. o odbudowywaniu mostów, dróg, usuwaniu pustostanów grożących zawaleniem, dezynfekcji pomieszczeń i studni. – Pomoc powodzianom zapewniali także w Nysie medycy z 2 Wojskowego Szpitala Polowego, który uratował zdrowie i życie ponad tysiącowi pacjentów – wyliczał Kosiniak-Kamysz.
Jak podkreślił, to wszystko zasługa żołnierzy, którzy od początku powodzi poświęcili swój czas, realizując zadania w bardzo trudnych warunkach. – Dziś mieszkańcy terenów popowodziowych, kiedy widzą mundur, czują się bezpiecznie i jest to coś bezcennego – zaznaczył szef MON-u.


Realizacja: Anna Dąbrowska, Marcin Łobaczewski / ZbrojnaTV

Dziękując w imieniu wyróżnionych, płk Krzysztof Jaroszek, dowódca 1 Pułku Saperów z Brzegu, przypomniał, że właśnie mija 100 dni, od kiedy wojska inżynieryjne ratują powodzian i usuwają skutki działania wielkiej wody. – Żołnierze od pierwszego dnia powodzi zaangażowali się w ratowanie poszkodowanych, są tu wojskowi, którzy byli ze mną w Kłodzku, medycy ratujący ludzi w okolicach Lewina Brzeskiego, osoby, które stawiały pierwsze mosty, m.in. w Skorogoszczy – wymieniał płk Jaroszek.

Oficer zapewnił również, że żołnierze są gotowi do pracy i realizowania zadań nie tylko do końca kwietnia 2025 roku, do kiedy ma trwać operacja „Feniks”, ale tak długo, jak będzie to potrzebne. 

Ryngrafy okolicznościowe otrzymali:

1 Pułk Saperów z Brzegu

Płk Krzysztof Jaroszek
Mjr Tomasz Nowak
Kpt. Alicja Ostrowska
Kpt. Janusz Sałatkiewicz
Por. Paweł Lampowski
Por. Karol Woźnicki
Por. Adam Bitowt
Por. Wojciech Sztandur
Por. Kacper Odzierejko
Ppor. Justyna Bliźniak
Ppor. Kacper Widz
Sierż. Bartosz Osikowski
Plut. Wojciech Majkut
Plut. Albert Wrocławski
Plut. Paweł Szybiak
St. kpr. Szymon Borowski
St. kpr. Wojciech Błaszczyk
St. szer. spec. Artur Śmigasiewicz
St. szer. spec. Wojciech Czyżewski
St. szer. spec. Fabian Ciesielski 

5 Pułk Chemiczny z Tarnowskich Gór

Por. Arkadiusz Czech
Sierż. Tomasz Pawlak
Kpr. Dawid Zalewski
St. szer. spec. Piotr Przybyło
St. szer. Marek Harasimiuk

2 Wojskowy Szpital Polowy z Wrocławia

Ppłk Mikołaj Kędzierski
Por. Iga Dziadak
Chor. Adam Kus

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kompania dronów zamiast Rosomaków
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Paliwowy krwiobieg NATO
Szachownica na Wisłostradzie
Lubawa wyposaży saperów
„Albatros” dozbrojony
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
MON i MSZ o szczycie NATO
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Abordaż z polskim wsparciem
Gorący lipiec PKW Łotwa
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Coraz więcej Alpha Scramble
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Azjatycka szansa
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Z prądem i pod prąd
Trudne początki polskich bombowców
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
W hołdzie powstańcom warszawskim
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Legion Medyczny na poligonie
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Odnaleziono „Roja”
PKW Irak zostaje w Jordanii
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Generał w niewoli
PGZ o koalicji antybalistycznej
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Powietrzna defilada
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Morska parada 15 sierpnia
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Jak obronić się przed dronami?
Walka, entuzjazm i nadzieja
Młodzi medycy na poligonie
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Wsparcie ma znaczenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO