moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czas na operację „Feniks”

Wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych, monitoring zagrożonych przez wodę terenów, pomoc medyczna i zaopatrzeniowa – to tylko kilka zadań, którymi żołnierze zajmują się dziś od rana. W poniedziałek w samo południe oficjalnie rozpoczęła się operacja „Feniks”. To kolejny etap działań Wojska Polskiego na obszarach spustoszonych przez powódź.

W poniedziałek rano Odra tylko w jednym miejscu – Krzyżanowicach – przekraczała stan alarmowy, mimo że w ciągu ostatnich 12 godzin poziom wody opadł tam o prawie pół metra. W kilku innych miejscach na rzece utrzymuje się stan ostrzegawczy. W nocy z niedzieli na poniedziałek fala kulminacyjna przechodziła w okolicach Nowej Soli i doszło do awarii przepompowni między Brodami a Bródkami. Mundurowi pośpieszyli z pomocą, wykorzystując śmigłowce do transportu i zrzucania big-bagów, aby uszczelnić śluzę w tamtym rejonie. W tym samym czasie żołnierze obsługujący drony FlyEye i Bayraktar prowadzili loty rozpoznawcze nad zagrożonymi terenami.

W sumie od godziny 17.00 w niedzielę do południa w poniedziałek do pomocy powodzianom zostało skierowanych 26 tys. żołnierzy. Wielu z nich pracowało przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w takich miejscowościach jak Nowa Sól, Krosno Odrzańskie, Słubice, Otyń, Głogów, Lądek-Zdrój. W ciągu ostatniej doby żołnierze nie prowadzili już ewakuacji ludności (dotychczas przy wsparciu wojska udało się w ten sposób pomóc 4539 osobom).

Wojsko nadal zajmuje się transportem i dystrybucją wody pitnej i żywności dla powodzian ze Stronia Śląskiego, Lądka-Zdroju i Nysy. Szpital polowy w Nysie przyjął już 263 pacjentów, głównie z urazami ortopedycznymi. Swoje zadania realizowały też cztery z sześciu mobilnych zespołów medycznych.

Jednym ze skutków powodzi jest wzmożona działalność szabrowników i przestępców, którzy próbują wykorzystać trudną sytuację powodzian. W tej sprawie także porządku pomaga pilnować wojsko. Policjantów, którzy strzegą mienia ewakuowanych mieszkańców, cały czas wspiera m.in. 500 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej oraz terytorialsi z jednostki specjalnej „Gryf”. Wspólne patrole policji i „Gryfa” potrwają do 24 września. Tymczasem Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni uruchomiło zespół zadaniowy do demaskowania cyberprzestępców organizujących fałszywe zbiórki dla powodzian.

W południe oficjalnie rozpoczęła się wojskowa operacja „Feniks”. Jej celem jest łagodzenie skutków powodzi, wspieranie administracji publicznej przy odbudowie infrastruktury (dróg, mostów, linii kolejowych, energetycznych) i tymczasowe wzmocnienie infrastruktury przeciwpowodziowej. Wiele takich zadań mundurowi realizowali już od kilku dni, po to powstają chociażby grupy zadaniowe wojsk inżynieryjnych. Właśnie została utworzona kolejna, IGZ Szczecin, która zajmie się usuwaniem zniszczeń, oczyszczaniem i udrażnianiem dróg, wywozem odpadów popowodziowych itp. W Głuchołazach trwają prace przygotowawcze do montażu mostu DMS-65.

Działają już także wojskowy chemicy. 17 dezynfekcyjnych zespołów zadaniowych pozostaje w gotowości do zwalczaniu skutków powodzi i minimalizowania zagrożenia epidemiologicznego. Trzy zespoły są już w Brzegu i po rekonesansie rozpoczną dezynfekcję obiektów infrastruktury.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: 18 DZ, 6BPD, MON, ŻW, 2 LBOT

dodaj komentarz

komentarze


Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Debiut ogniowy Borsuków
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Wojsko wskazało priorytety
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Chciałem być na pierwszej linii
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Przemyślany każdy ruch
Borsuki, ognia!
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Together on the Front Line and Beyond
Fenomen podziemnej armii
Focus of Every Move
Polski sektor obronny za SAFE
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Życie pod ostrzałem
Czas na oświadczenia majątkowe
Outside the Box
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Walka o pierwszą dziesiątkę
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Oficer od drona
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Skromny początek wielkiej wojny
Kierunek Rumunia
Debiut skialpinizmu
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Torami po horyzont
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Koniec olimpijskich zmagań
Laboratorium obrony państwa
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
„Jaskółka” na Bałtyku
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Desant w Putlos
Spluwaczki w nowej odsłonie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Polska poza konwencją ottawską
Sprintem do bobsleja
Oko na Bałtyk
Morskie koło zamachowe
Cztery lata wojny w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO