moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowi medycy ruszają z pomocą

W najmniejszych miejscowościach, które ucierpiały podczas powodzi, powstają wojskowe mobilne ambulatoria medyczne. Pierwsze już przyjmuje pacjentów w Lewinie Brzeskim, kolejne są w drodze do wsi w okolicach Lądka-Zdroju. Wojskowi lekarze i ratownicy będą udzielać pomocy medycznej, szczepić przeciw tężcowi, wypisywać recepty, a w razie potrzeby wezwą transport do szpitala.

Armia niesie pomoc medyczną powodzianom nie tylko w wojskowym szpitalu polowym i wojskowej przychodni w Nysie, powstają także mobilne ambulatoria medyczne. – Będą działać w najmniejszych miejscowościach na terenach wiejskich tam, gdzie są potrzebni lekarze, którzy będą bezpośrednio pomagać ludziom – mówił wiceminister obrony Cezary Tomczyk na porannym posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu.

Działania tych zespołów koordynuje komendant 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu. – Naszym zadaniem jest wsparcie cywilnego systemu ochrony zdrowia na terenie Dolnego Śląska – informuje płk dr hab. n. med. Wojciech Tański, komendant placówki. Jak tłumaczy, z powodu powodzi mieszkańcy województwa mają utrudniony dostęp do lekarzy, zarówno komunikacyjnie, ponieważ zostały zniszczone drogi i mosty, jak i z powodu problemów z łącznością telefoniczną i internetową.

Personel do mobilnych zespołów medycznych oddelegowali komendanci: 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku, Wojskowego Instytutu Medycznego oraz Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie, 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy, 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie oraz szpitala we Wrocławiu. – W sumie jest to kilkadziesiąt osób. Otrzymaliśmy też dodatkowe karetki z Dowództwa Generalnego i Inspektoratu Wsparcia – dodaje płk Tański. W ten sposób powstało dziesięć mobilnych ambulatoriów medycznych.

W uzgodnieniu ze sztabem kryzysowym działającym przy Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim zespoły te są kierowane do niewielkich miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej w rejonie Lądka-Zdroju. Jeden z nich działa już dziś od rana w Lewinie Brzeskim. Pozostałe są w drodze do wsi Trzebieszowice, Żelazno, Krosnowice, Ołdrzychowice, a kolejne przygotowują się do działania.

Lekarze i ratownicy z tych zespołów będą m.in. udzielać podstawowej pomocy medycznej, opatrywać urazy, wypisywać recepty, także dla osób przewlekle chorych, które kontynuują leczenie. W razie potrzeby zaszczepią pacjentów m.in. przeciw tężcowi i wirusowi zapalenia wątroby typu A. W sytuacji gdyby była potrzebna hospitalizacja, wezwą transport medyczny lub Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Zespoły medyczne będą dostępne 24 godziny na dobę. Karetki będą stacjonowały w miejscowościach przez cały dzień, a na noc przeniosą się do Lądka-Zdroju, skąd w razie konieczności mogą szybko dotrzeć na wskazane miejsce. Mobilne ambulatoria pozostaną w zniszczonych przez wodę wsiach i miasteczkach tak długo, jak będzie taka potrzeba. – Jeśli sytuacja będzie tego wymagała i dostaniemy takie informacje od wojewódzkiego zespołu kryzysowego, będziemy te zespoły przenosić w inne miejsca – dodaje płk Tański.

Komendant wrocławskiego szpitala podkreśla też, że jego placówka wspiera również szpital polowy w Nysie, do którego przekazała sprzęt do diagnostyki medycznej. – Także w naszym szpitalu na bieżąco udzielamy pomocy osobom poszkodowanym w powodzi. Na szczęście najczęściej są to drobne urazy czy zakażenia, po zaopatrzeniu których poszkodowani mogą wrócić do domów – mówi płk Tański.

AD

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Współpraca MON-u z weteranami i rezerwistami
 
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
W wakacje wstąp do WOT-u!
Od chaosu do wiktorii
100 samolotów na 100-lecie Szkoły Orląt
Nowy rozdział w historii Mesko
Generał, olimpijczyk, postać tragiczna
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Unijni ministrowie podpisali SAFE
Sportowcy z „armii mistrzów” na podium wioślarskich ME
Wyzwanie, które integruje
Kajakarze i ratownicy wodni z workiem medali
Podejrzane manewry na Bałtyku
Kolejny krok ku wypowiedzeniu konwencji ottawskiej
Robotyka to przyszłość medycyny
ASzWoj na warcie od pokoleń
Piloci na straży bezpieczeństwa
Donald Tusk: W kwestii bezpieczeństwa słowa zamieniliśmy w czyny
Tak uczyły się latać orlęta
100 lat historii Szkoły Orląt
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze z dodatkiem od czerwca
Specjalsi opanowali amerykański okręt
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Pogrom rosyjskiego lotnictwa strategicznego
„Zapad’ 25” przenosi się dalej od polskiej granicy
Zmagania sześcioosobowych armii
Droga do zespołu bojowego GROM
Wieczór pełen koszykarskich emocji
Jeśli przerzut, to tylko z logistykami
Judocy Czarnej Dywizji najlepsi w Wojsku Polskim
Czterej pancerni przeciw wyklętym
Dezamet rośnie w siłę
Dodatkowe kamizelki dla żołnierzy
DNA GROM-u
Nowe garaże dla Leopardów w Świętoszowie
Żołnierz influencer?
Prace nad kadłubem dla kolejnego Husarza
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Ogniem i tarczą
Nasi czołgiści najlepsi
Kierunek Karkonosze
Kręgosłup dowodzenia Wojskiem Polskim
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Szukasz pomysłu na wakacje? Może szkolenie wojskowe?
Pilecki. Do końca walczył z tyranią
PGZ na nowo
Na Wiejskiej o wydatkach na obronność i weteranach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uczelnia wysokich lotów
Rosjanom wyciekły dwa miliony tajnych dokumentów
Badania z WAT-u na misji AX-4
Są wszędzie tam, gdzie stawką jest bezpieczeństwo
W Dęblinie tylko do przodu
Po medale z okazji 100-lecia LAW-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż w ciemność
Trzy okręty, jeden zespół
Nowe cele obronne NATO
Letni wypoczynek z MON-em
W strategicznym miejscu o bezpieczeństwie Polski
Misja PKW „Olimp” doceniona
Wojskowi dyplomaci wsparli weteranów II wojny
ZMU dla marynarzy
Dzień, który zmienił bieg wojny
Lekcje na poligonie
100-lecie Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie
Film o Feniksie i terytorialsach
Karol Nawrocki wybrany na prezydenta RP
Walczmy mądrze
Wojsko zmodyfikowało program śmigłowcowy
Najlepsi snajperzy wśród specjalsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO