moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi 6MBOT wspierają dystrybucję darów

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zwiększają zakres wsparcia dla powodzian. W trzecim tygodniu operacji „Feniks” terytorialsi skierowani zostali do pracy w trzech hubach pomocowych w Kotlinie Kłodzkiej. Zajmują się segregacją i dystrybucją darów. Nadal sprzątają też zalane tereny i dostarczają prąd z wojskowych agregatów.




Terytorialsi z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku walki z żywiołem nieprzerwanie niosą pomoc dotkniętym powodzią mieszkańcom południowej Polski. Gdy opadła woda porządkowali zalane tereny i udrażniali ulice, co umożliwiło dojazd transportów z pomocą humanitarną. Dziś, gdy na miejscu działają hubby pomocowe, żołnierze zajmują się dystrybucją darów, dostarczając je poszkodowanym, osobom starszym i niepełnosprawnym.

Pakują, rozwożą, nie zwalniają tempa

W miejsce kataklizmu przyjeżdżają transporty z tonami darów z całego kraju. Terytorialsi z południowo-zachodniego Mazowsza obsługują trzy huby dystrybucji w Kłodzku. Dbają o to, by towar szybko i sprawnie trafił tam, gdzie jest potrzebny. To artykuły pierwszej potrzeby – od wody, chleba, żywności dla dzieci, konserw i batonów, po chemię domową, produkty higieniczne czy karmę dla zwierząt. Produkty są przeładowywane, segregowane i przewożone do mniejszych miejscowości w gminach Kłodzko, Nowa Ruda, Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie. Żołnierze realizują zadania także w nocy, bo punkty czynne są całą dobę.



– Pracy jest ogrom, bo dary spływają od darczyńców z całej Polski i są bardzo różnorodne. Pomagamy w rozładunku, rozdzielaniu i wydawaniu tych produktów. Właśnie dojechała żywność w puszkach, którą musimy teraz podzielić na mniejsze paczki, żeby łatwiej było dowieźć ją mieszkańcom. Do posegregowania mamy jeszcze artykuły sanitarne, leki i opatrunki, do tego słoiczki i mleko w proszku dla małych dzieci. W Trzebieszowicach nasi żołnierze sortują odzież. Są też artykuły przemysłowe. Każda para rąk jest na wagę złota. – Działamy tak, żeby nic się nie zmarnowało, nic nie zostało uszkodzone, bo tego towaru pilnie potrzebują poszkodowani. Woda zabrała im wszystko – mówili żołnierze zaangażowani w dystrybucję darów.

 

Trwa wielkie sprzątanie

Od początku operacji „Feniks” każdego dnia na Dolnym Śląsku jest około 180 żołnierzy z pododdziałów 6 Mazowieckiej BOT. Część z nich nadal sprząta strefę zniszczeń. Fala powodziowa nie oszczędziła niczego, pozostawiając po sobie wielkie straty - zarwane ulice, uszkodzone domy, piwnice, garaże i auta. Terytorialsi oczyszczają budynki z mułu i szlamu, usuwają zalegające konary drzew, a zniszczone elementy budynków i wyposażenie domów przenoszą na tymczasowe składowiska odpadów.

– Zbliża się zima. Robimy co w naszej mocy, żeby jak najszybciej mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów. Główne działania jakie realizujemy to usuwanie z ulic i budynków tego, co naniosła woda, szczególnie tam, gdzie nie może wjechać ciężki sprzęt. Sytuacja jest dynamiczna, ale reagujemy na bieżąco. Jesteśmy w kontakcie z lokalnymi władzami, mamy wyznaczonych koordynatorów i dzięki temu w każdej chwili jesteśmy gotowi dostosować nasze działania do pojawiających się potrzeb – powiedział por. Krzysztof z 62 Batalionu lekkiej piechoty z Radomia.



W ramach operacji „Feniks” w użyciu jest teraz ponad 20 jednostek sprzętu wojskowego 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym piły, koparko-ładowarka, cysterna i agregaty prądotwórcze. Te ostatnie urządzenia zasilają w energię elektryczną osuszacze, pracujące w Zespole Szkół im. Św. Jadwigi w miejscowości Wleń, a także węzeł sanitarny w Stojkowie.

Mazowieccy terytorialsi delegowani są do działań w systemie rotacyjnym. Zmieniają się średnio co 6-7 dni.


tekst: kpt. Dominik Pijarski Oficer Prasowy
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

red. PZ

autor zdjęć: 6MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Mity i manipulacje
Pomnik nieznanych bohaterów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Rusza program „wGotowości”
Wellington „Zosia” znad Bremy
Odznaczenia za wzorową służbę
Pięściarska uczta w Suwałkach
Nowe zasady dla kobiet w armii
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Marynarze podjęli wyzwanie
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Standardy NATO w Siedlcach
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Koniec dzieciństwa
Abolicja dla ochotników
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
Polski K2 przyjedzie z Gliwic
Mundurowi z benefitami
Husarze bliżej Polski
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Brytyjczycy na wschodniej straży
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Starcie pancerniaków
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
„Road Runner” w Libanie
Męska sprawa: profilaktyka
Weterani odzyskują równowagę po trudnych doświadczeniach
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Niespokojny poranek pilotów
Trump ogłasza powrót do prób nuklearnych
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Sportowcy na poligonie
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Kircholm 1605
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Szansa na nowe życie
Marynarze mają nowe motorówki
Sukces Polaka w biegu z marines
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Kolejny kontrakt Dezametu
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Inwestycja w bezpieczeństwo
Nie daj się zhakować
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Zasiać strach w szeregach wroga
Polski „Wiking” dla Danii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO