moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Skrzydła IT dla cyberwojsk

Wojska obrony cyberprzestrzeni otrzymały nagrodę specjalną ministra cyfryzacji w konkursie „Skrzydła IT w Administracji” za projekt Merkury 2.0. Aplikacja opracowana przez ekspertów z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni służy do bezpiecznego przesyłania informacji przez żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej.

Merkury 2.0. umożliwia rozmowy telefoniczne, wysyłanie wiadomości tekstowych i głosowych oraz krótkich filmów, a także organizowanie czatów grupowych i wideokonferencji. Komunikator nie różni się w obsłudze od innych tego typu popularnych aplikacji. Co ważne, Merkury 2.0. zapewnia wysoką poufność połączeń, a całość infrastruktury serwerowej systemu jest własnością Ministerstwa Obrony Narodowej. – Wszystkie przetwarzane dane znajdują się na wojskowych serwerach, dzięki temu nikt nie jest w stanie uzyskać nieautoryzowanego dostępu do nich. Merkury 2.0 został oparty na protokole Matrix, który umożliwia szyfrowanie „end to end”. To oznacza, że wiadomość jest zaszyfrowana bezpośrednio u nadawcy i odszyfrowana dopiero u odbiorcy – wyjaśnia ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Komunikator został stworzony przez zespół ekspertów Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Prace nad projektem trwały od 2021 roku. Największym wyzwaniem było zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa przesyłanych informacji przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności komunikatora. – To dwa parametry, które już w procesie projektowania aplikacji są trudne do pogodzenia. Zwiększenie bezpieczeństwa aplikacji często zmniejsza jej funkcjonalność i na odwrót. W przypadku wojskowego komunikatora oczywistym priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa, czyli poufności przesyłanych danych – przyznaje ppłk Lipczyński. – Dlatego też należało zaprojektować aplikację w taki sposób, aby pomimo wprowadzonych zabezpieczeń była intuicyjna i łatwa w obsłudze. I to się udało – dodaje.

REKLAMA

Nagrodę „Skrzydła IT w Administracji” otrzymują co roku najlepsze projekty informatycznym stworzone przez instytucje publiczne. Kapituła nagrody – przyznawanej przez miesięcznik „IT w administracji” – bierze pod uwagę innowacyjność projektów, które muszą również charakteryzować się wysoką jakością oraz ułatwiać dostęp do usług publicznych.

W tym roku jury nagrodę specjalną przyznało projektowi, który nie tylko pozwala na wymianę informacji, lecz także zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i tajemnicy korespondencji. Wojsko podkreśla, że Merkury 2.0 jest bezpieczną alternatywą dla komercyjnie dostępnych komunikatorów, takich jak Signal, WhatsApp, Messenger czy Viber. – Nagroda specjalna ministra cyfryzacji to wielkie wyróżnienie dla wojsk obrony cyberprzestrzeni. To też potwierdzenie, że nasza pasja i zaangażowanie są zauważane i doceniane. – podkreśla ppłk Lipczyński. Rzecznik WOC-u podkreśla, że szczególne gratulacje należą się całemu zespołowi projektowemu, który odpowiada za pełny cykl prac nad aplikacją, od jej napisania, przetestowania po wsparcie użytkowników.

Z Merkurego 2.0. można korzystać na urządzeniach z systemem Android oraz IOS, aplikację można też uruchomić w przeglądarce internetowej. Komunikator pozwala na tworzenie zamkniętej bazy kontaktów. W przyszłości aplikacja ma służyć wszystkim użytkownikom korzystającym z telefonów służbowych w resorcie obrony.

Nagrodę główną „Skrzydła IT w administracji” w tym roku otrzymał Uniwersytet Łódzki za projekt „MyUniLodz – mobilna aplikacja studencka”. Koncentruje ona w jednym miejscu najważniejsze dla studentów informacje dotyczące m.in. nauki, opieki zdrowotnej czy wydarzeń kulturalnych.

Przemysław Lis

autor zdjęć: WOC

dodaj komentarz

komentarze


Ameryka daje wsparcie
 
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Podróż w ciemność
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Trzy miecze pokoju
Gortat Team vs drużyna NATO
„Czarownice” nad Londynem
Policjanci szkolą wojsko
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zaprojektuj mural o powstaniu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
„Osiodłać krowę”
Jak rozbito więzienie w Końskich
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Kremlowska wirtualna korekta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Terroryści na lotnisku
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
NATO on Northern Track
Dzień, który zmienił bieg wojny
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
AW149 wkrótce „made in Poland”
„Baltops” – moc na Bałtyku
Więcej niż szkolenie TCCC
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przesmyk w grze
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Plan na szczyt
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Pokazali swoją siłę
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Latający radar
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Ratownicy na medal
Wkrótce certyfikacja WOT-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Equipment Tailored to the Needs
Sztandar dla cyberwojsk
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
AWACS-y dostarczone
Inwestycja potrzebna jak tlen

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO