moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świętokrzyscy terytorialsi wspierają poszukiwania

Kolizja samolotów na lotnisku w Masłowie, ranny pilot, ranni skoczkowie spadochronowi. Do akcji ratowniczej wkroczyły służby: Państwowa Straż Pożarna, Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To scenariusz zrealizowanego ćwiczenia pod kryptonimem MASŁÓW – 24.

Wspólne ćwiczenie kryzysowe służb mundurowych pod kryptonimem „Masłów – 24” przeprowadziła w dniu 26 marca 2024 r. 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej na lotnisku w Masłowie. Celem ćwiczenia było sprawdzenie oraz dopracowanie współpracy pomiędzy Policją, Strażą Pożarną, Państwowym Ratownictwem Medycznym oraz niemilitarnymi ogniwami administracji publicznej, a Naziemnym Zespołem Poszukiwawczo-Ratowniczym wydzielonym z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w zakresie wsparcia podczas poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR ( Aeronautical Search and Rescue). Ćwiczenie zostało zrealizowane według poniższego scenariusza.

Na lotnisku w Masłowie koło Kielc podczas awaryjnego lądowania samolotu dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia. Samolot podchodzący do lądowania, uległ awarii w powietrzu. Pilot przekazuje informację do znajdujących się na pokładzie 3 skoczków o tym, żeby opuścili samolot na spadochronach. Z powodu braku łączności pilot podejmuje decyzję o awaryjnym lądowaniu. W chwili podejścia warunki atmosferyczne są niesprzyjające. Dodatkowo na pasie startowym w gotowości do startu stoi samolot prowadzący opryski okolicznych pól uprawnych. Podczas lądowania dochodzi do kolizji dwóch statków powietrznych. Znajdujący się na pokładach samolotów piloci odnoszą obrażenia. Z samolotu rolniczego wydobywają się substancje stosowane do oprysku pól wraz z paliwem lotniczym. Miejsce lądowania skoczków jest nieznane.

Na miejscu zdarzenia pierwsza była Państwowa Straż Pożarna z Kielc wspierana przez OSP z Masłowa, która ugasiła płonące samoloty, zneutralizowała substancje chemiczne, udzieliła pierwszej pomocy poszkodowanym pilotom. Następnie poszkodowani zostali przekazani zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego. Miejsce lotniska zabezpieczała Policja z Kielc. Następnie Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy wydzielony z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspólnie z Oddziałem Prewencji Policji z Kielc przystąpiły do poszukiwań zaginionych skoczków spadochronowych. Akcja poszukiwawcza wspierana była przez Bezzałogowy System Powietrzny FLYEYE 10 ŚBOT oraz policyjny dron, które w czasie rzeczywistym przekazywały obraz z góry z miejsca objętego poszukiwaniami. Skoczkowie zostali odnalezieni, niestety ranni. Pierwszej pomocy wstępnie udzielili terytorialsi, następnie w transporcie poszkodowanych w trudnym terenie pomogli strażacy z OSP Masłów przewożąc rannych quadami. Następnie skoczkami zajęli się ratownicy z Państwowego Ratownictwa Medycznego.

REKLAMA

Misją świętokrzyskich terytorialsów jest wspieranie lokalnej społeczności. Cieszę się ze współpracy pomiędzy służbami oraz niemilitarnymi ogniwami administracji publicznej. Takie ćwiczenia pozwalają nam na wspólne wypracowanie odpowiednich procedur, poprawiających bezpieczeństwo mieszkańców woj. świętokrzyskiego – podkreśla płk Sławomir MACHNIEWICZ.

Naziemne zespoły poszukiwawczo-ratownicze (NZPR) to jeden z elementów systemu zarządzania kryzysowego. Przeznaczone są do niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Ich zadaniem jest odnalezienie miejsca wypadku, udzielenie pierwszej pomocy, zabezpieczenie śladów oraz ochrona mienia i wyposażenia. Ideą działania NZPR jest wparcie społeczeństwa nie tylko w sytuacji katastrof statków powietrznych, ale również w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. NZPR-y są oczywiście włączone w system poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR - dodaje ppor. Stanisław SORBIAN koordynator ćwiczenia.

Wojska Obrony Terytorialnej realizują proces osiągania zdolności do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem. Jednym z kluczowych obszarów jest zdolność do reagowania na sytuacje kryzysowe oraz niesienie pomocy lokalnym społecznościom. System Zarządzania Kryzysowego WOT stanowi integralną cześć Systemu Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej (SZK RON).10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej w ramach posiadanego Stałego Rejonu Odpowiedzialności realizuje zadania ujęte w Planie Zarządzania Kryzysowego RON. Dowódca 10 ŚBOT pełni funkcję koordynatora w zakresie Systemu Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej w województwie świętokrzyskim.

Tekst: por. Daniel Woś/ 10 ŚBOT

red. PZ

autor zdjęć: 10 ŚBOT

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część druga
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Charge of Dragon
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szpej na miarę potrzeb
Ocalały z transportu do Katynia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Sprawa katyńska à la española
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO na północnym szlaku
Prawda o zbrodni katyńskiej
SOR w Legionowie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kadisz za bohaterów
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO