moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mocni w Sojuszu

Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO, dlatego musimy ją odstraszać naszą spójnością i gotowością do działania – mówili uczestnicy debaty o bezpieczeństwie, zorganizowanej przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego z okazji 25-lecia Polski w Sojuszu. Sporo uwagi poświęcono też wsparciu Ukrainy oraz kwestiom cyberbezpieczeństwa.

Debatę zorganizowała Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego oraz delegacja Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Konferencja odbyła się z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu.

 

REKLAMA

Gotowość do obrony

– Musimy być gotowi tu i teraz na wszystkie możliwe scenariusze, myślimy o najbliższych latach, o najbliższych miesiącach, które będą kluczowe dla naszego bezpieczeństwa – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony, którego wystąpienie zainaugurowało konferencję. Wicepremier pokreślił, że jednym z fundamentów bezpieczeństwa państwa i obywateli jest sprawna obrona cywilna. Przypomniał, że obecnie trwają prace nad projektem ustawy regulującej te kwestie. – Wyciągamy także wnioski z wojny w Ukrainie. W naszej armii powstanie komponent wojsk dronowych, satelitarnych, będziemy też rozwijać wojska medyczne – wyliczał szef MON-u.

Dodał, że Polska jest gospodarzem wielkich ćwiczeń sojuszniczych, podczas których są sprawdzane zdolności i możliwości do prowadzenia wspólnych operacji. Ale to niejedyny wkład w bezpieczeństwo naszego regionu. Polska jest również – jak zaznaczył wicepremier – jednym z największych donatorów pomocy humanitarnej i militarnej dla walczącego Kijowa. Jedna trzecia wyszkolonych za granicą żołnierzy ukraińskich nabywała swoje umiejętności w Polsce. Co więcej, to w Bydgoszczy zostanie utworzone centrum szkolenia NATO-Ukraina. – Inwestycja w zwycięstwo Ukrainy jest inwestycją w nasze bezpieczeństwo – wyjaśniał szef MON-u.

O roli i znaczeniu obrony cywilnej mówił także gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – NATO to my, to my będziemy bronić naszej ojczyzny ze wsparciem naszych sojuszników. To, czy wybuchnie wojna, zależy też od odporności naszego społeczeństwa i jego gotowości do obrony, która ma wymiar cywilny, nie tylko militarny – argumentował generał. Dodał, że Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO i wykorzysta każdą okazję i słabość sojuszników, dlatego musimy ją odstraszać naszą spójnością i gotowością do działania. – Nie możemy doprowadzić do tego, aby szanse Rosji wzrosły, kiedy będziemy podzieleni jako NATO – apelował szef SGWP.

Do jedności Sojuszu nawiązał poseł Michał Szczerba, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Jego zdaniem ważne jest, aby w sytuacjach trudnych, takich jak np. spory w kwestii wejścia Szwecji do NATO, rozwiązywać je w drodze dyplomacji parlamentarnej. – Po to powstało Zgromadzenie Parlamentarne NATO, aby różne wizje łączyć i budować z nich celowe działania – tłumaczył Szczerba.

– Polska jest niezwykle ważnym elementem odstraszania i obrony na wschodniej flance, dlatego cały czas rozbudowujemy swój potencjał, ale sami nie będziemy w stanie się obronić – oceniła z kolei Justyna Gotkowska, wicedyrektor Centrum Studiów Wschodnich. Z tego względu, jak zauważyła, potrzebujemy silnych sojuszników, a są nimi USA, ale także europejskie państwa, takie jak Wielka Brytania, Francja czy Niemcy. – Dotychczasowe działania pokazują siłę NATO, bo Rosja jak dotąd nie odważyła się zaatakować żadnego z sojuszników – zaznaczyła Gotkowska. Według niej chociaż Sojusz powinien być skoncentrowany na bezpieczeństwie obszaru traktatowego, musi też patrzeć na obszar indopacyficzny. Przyznała, że wiele zależy od tego, jak potoczy się wojna w Ukrainie. – Jeśli Rosja tam wygra, pokaże, że Zachód słabnie. To z kolei może doprowadzić do tego, że Chiny mogłyby podważyć porządek w swoim regionie – mówiła Gotkowska. Wiceszefowa Centrum Studiów Wschodnich uważa, że sojusznicy powinni rozwijać relacje gospodarcze i geopolityczne z państwami tamtego regionu, w tym z Japonią, Koreą Południową, Australią czy Nową Zelandią.

Pułapki cybersieci

Sporą część obrad poświęcono cyberbezpieczeństwu i nowym wyzwaniom stojącym przed NATO. Gen. bryg. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, powiedział, że Sojusz musi być przygotowany na zagrożenia cyber. Przypomniał, że w 2015 roku NATO przyjęło strategię dotyczącą przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, ich wykrywania i zapobiegania im. – My także korzystamy z cyberprzestrzeni, m.in. podczas szkolenia, ale musimy wiedzieć, że ta technologia to miecz obosieczny – podkreślił generał. Jego zdaniem nauczyliśmy się, że cyberbezpieczeństwo wymaga dużej pracy, która daje efekty. – Ukraińcy dowiedli, że od 2014 roku dzięki wsparciu ze strony państw zachodnich i firm technologicznych podnieśli swój poziom cyberbezpieczeństwa, i dziś to przynosi efekty – mówił gen. Molenda.

W jego opinii drugą nauką płynącą z wojny u naszych wschodnich sąsiadów jest zmiana podejścia do współpracy z różnymi podmiotami. – Nie wystarczy wiedzieć, trzeba się też dzielić tą wiedzą, przekazywać innym techniki i procedury wykorzystywane przez wrogie strony – wyjaśniał oficer. Dlatego komponent wojsk obrony cyberprzestrzeni w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i cywilno-wojskowego dzieli się np. doświadczeniami i technikami, które stosują Rosjanie atakujący nasze sieci.

O takim partnerstwie mówił również Christopher Porter, szef ds. międzynarodowej współpracy ds. bezpieczeństwa w Google Cloud. – Google jest firmą wykorzystującą najnowsze osiągnięcia techniki do ochrony sieci naszej i naszych partnerów, ale te technologie są wykorzystywane także do cyberwalki na rzecz ochrony naszego społeczeństwa i innych państw NATO – podkreślił.

Niestety, jak zauważyła Florence Gaub, dyrektor Działu Badań NATO Defence College, większość państw Sojuszu nie dysponuje dostatecznymi środkami obrony przeciwko cyberatakom. – Pracujemy nad tym, aby przygotować się na zagrożenia, musimy być krok przed Rosją i zachować nad nią przewagę technologiczną, tym bardziej że ataki w cyberprzestrzeni są często powiązane z kinetycznymi – informowała Gaub.

Podczas konferencji zaprezentowano fragmenty dokumentu „NATO: Artykuł V” produkcji TVN Warner Bros. Discovery.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego, SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Nie szpital, a instytut
Serwis K9 w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Piedimonte – samobójcza misja
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Po śladach polskich bohaterów
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Cień atomowej zagłady
Zawsze gotowi do pomocy
Polki pobiegły po srebro!
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Podróż po AWACS-ie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Broń Hitlera w rękach AK
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Przysięga w Limanowej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
Dwie dekady ulepszania Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO