moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska wraca nad Bałtyk

103 lata temu gen. Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do Morza Bałtyckiego platynowy pierścień jako symboliczny znak powrotu Rzeczypospolitej nad Bałtyk. Uroczystość wieńczyła trzytygodniową akcję pokojowego przejmowania spod niemieckiej władzy odcinka wybrzeża przyznanego Polsce na mocy traktatu wersalskiego.


Józef Haller rzuca pierścień w fale Bałtyku 10 lutego 1920 r. Obraz „Zaślubiny Polski z Bałtykiem” autorstwa Wojciecha Kossaka. Źródło: Wikipedia

– Oto dzisiaj dzień czci i chwały! Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. (…) Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem – mówił gen. Józef Haller w Pucku podczas uroczystości zaślubin Polski z morzem.

Dostęp do Bałtyku Polska odzyskała na mocy traktatu wersalskiego, który ustalał nowy porządek po I wojnie światowej. Zgodnie z zapisami tego dokumentu odrodzona Rzeczpospolita miała otrzymać pas wybrzeża o długości 147 km, od Sopotu po Jezioro Żarnowieckie. Poza granicami Polski znalazł się Gdańsk, który stał się Wolnym Miastem pod kontrolą Ligi Narodów. Zadanie przejęcia kontroli nad ziemiami Pomorza otrzymali żołnierze utworzonego w październiku 1919 roku Frontu Pomorskiego, nad którym dowództwo objął gen. Haller. – Obejmowanie przyznanych terenów mogło się rozpocząć po wejściu w życie postanowień traktatu, czyli po 10 stycznia 1920 roku – tłumaczy dr Tomasz Zieliński, historyk zajmujący się dziejami I wojny.

Na Pomorze wojska polskie wkroczyły 17 stycznia, następnego dnia zajęły Toruń, potem przejmowały od wojsk niemieckich kolejne miejscowości. W ciągu trzech tygodni polscy żołnierze byli już na całym obszarze przyznanym II Rzeczypospolitej. Operacja przebiegała bez większych incydentów. – Zdarzały się sabotaże linii kolejowej czy wymiana ognia, m.in. 17 stycznia pod Gniewkowem, w której zginął plut. Gerard Pająkowski, jedyny żołnierz poległy podczas akcji zajmowania Pomorza – podaje historyk.

Jako zwieńczenie marszu hallerczyków polskie władze zorganizowały uroczystość symbolicznych zaślubin z Bałtykiem 10 lutego w Pucku. Rano tego dnia specjalny pociąg przybył na dworzec w Gdańsku. Gen. Hallerowi towarzyszyła delegacja sejmu i rządu m.in. wicepremier Wincenty Witos i minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, a także wojewoda pomorski Maciej Rataj. Dr Józef Wybicki, starosta gdański, wręczył generałowi dwa platynowe pierścienie z wyrytym napisem „Gdańsk – Puck 10 lutego 1920”. Ufundowali je polscy mieszkańcy miasta.


Wkroczenie wojsk polskich do Pucka. Fot. NAC 

Potem goście udali się do Pucka, gdzie witały ich delegacje miast z całej Polski, okoliczni mieszkańcy, poczty sztandarowe i orkiestry wojskowe. Padał deszcz, a zatoka była częściowo zamarznięta. – Na mój znak została podniesiona bandera wojenna, która uroczyście wzniosła się na maszt przy salutach armatnich i dźwięku hymnu narodowego. Wszystkie oddziały wraz z całą ludnością, oddały honory z odkrytymi głowami, a radosne łzy błyszczały w oczach – wspominał po ponad 30 latach od uroczystości gen. Haller w Radio Wolna Europa.

Najpierw odprawiono mszę polową, później gen. Haller wjechał konno do morza i wrzucił w jego fale jeden z platynowych pierścieni, drugi założył sobie na palec. – Pamiętam, jak pierścień potoczył się po tafli lodu, by wnet zniknąć w morzu. Wyrwało się kilku młodych rybaków chcących go uchwycić, a gdy powracali, na moje zapytanie czy chwycili go, odpowiedzieli: nie pan generał, ale będziemy go mieli w Szczecinie – opowiadał generał w radio.

Na pamiątkę uroczystości wbito w morze słup z napisem: „Roku Pańskiego 1920-go, 10 lutego Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczne posiadanie polskie morze". – Następnego dnia gen. Haller z żołnierzami i rybakami odbył we Władysławowie pierwszy rejs po wodach Bałtyku na pokładzie kutra – podaje dr Zieliński.

Na blisko 20 lat Polsce przypadły tereny kaszubskie z Kościerzyną, Kartuzami i Wejherowem oraz Półwysep Helski. Wkrótce niewielka wioska rybacka Gdynia została rozbudowana do dużego portu wojennego. Na odzyskanych terenach powołano województwo pomorskie ze stolicą w Toruniu. – Ostatnim, przed wybuchem II wojny, wojewodą pomorskim był Władysław Raczkiewicz, późniejszy prezydent RP na Uchodźstwie – dodaje historyk.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Przygotowania czas zacząć
 
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO on Northern Track
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Charge of Dragon
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Barwy walki
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sandhurst: końcowe odliczanie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strażacy ruszają do akcji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szarża „Dragona”
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kadisz za bohaterów
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna na detale
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Italii, za wolność waszą i naszą
Święto stołecznego garnizonu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO