moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. Haller – żołnierz i społecznik

Zasługi gen. Józefa Hallera w tworzeniu paramilitarnych oddziałów Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, wkład w wychowanie młodzieży harcerskiej oraz jego doświadczenia wyniesione ze służby w austriackiej armii – to tematy drugiego dnia konferencji naukowej. Dwudniowe obrady z okazji roku Hallerowskiego zorganizował Senat RP i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.– Generał Józef Haller całe swoje życie poświęcił dla Polski i jej niepodległości, a w dwudziestoleciu międzywojennym miał udział w kształtowaniu jej losów – mówił ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, otwierając drugi dzień konferencji naukowej poświęconej dowódcy Błękitnej Armii.
Obrady na uczelni upłynęły pod znakiem działalności społecznej gen. Hallera i jego kariery w wojsku austriackim. O początkach służby słynnego dowódcy opowiadał dr Adam Buława, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Historyk przypomniał, że to ojciec gen. Hallera wybrał dla niego karierę wojskową. Po skończeniu gimnazjum we Lwowie młody Józef został uczniem wojskowej Niższej Szkoły Realnej w Koszycach, potem dostał się do elitarnej Wyższej Szkoły Realnej w Hranicach. Wojskową edukację zakończyły studia na wydziale artylerii Akademii Technicznej w Wiedniu.

W 1895 roku, w stopniu podporucznika, Haller rozpoczął służbę w 11 Pułku Artylerii Polowej we Lwowie. Potem był m.in. instruktorem, a następnie komendantem w jednorocznej ochotniczej szkole oficerskiej artylerii. Po 15 latach Haller zakończył karierę w armii austriackiej. – W grudniu 1911 roku, w wieku 38 lat, ze względu na stan zdrowia przeszedł na wojskową emeryturę – mówił dr Buława. Podkreślał, że podczas służby przełożeni doceniali „mocny i prawy charakter” Hallera, pewność w podejmowaniu decyzji, biegłość w strzelaniu i jeździe konnej. – Doświadczenie i fachowe umiejętności zdobyte w austriackich szeregach okazały się bardzo przydatne podczas I wojny światowej oraz wojny 1920 roku – mówił dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Po opuszczeniu armii kpt. Haller zaangażował się w działalność społeczną, m.in. wstąpił w szeregi Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, polskiej organizacji patriotycznej i paramilitarnej. – Nie wiemy, od kiedy należał do lwowskiego oddziału „Sokoła”, ale na pewno od 1912 roku tworzył w nim pierwsze polowe drużyny i był ich instruktorem – podkreślał Zbigniew Okorski, wiceprezes Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce i prezes „Sokoła” w Warszawie. Takie drużyny powstały przy większości galicyjskich oddziałów „Sokoła”, przygotowywano w nich młodych Polaków do walki o niepodległość. Kpt. Haller jako instruktor wojskowy organizował tajne kursy żołnierskie, podoficerskie i oficerskie dla polskiej młodzieży.

W chwili wybuchu I wojny światowej młodzież zrzeszona w „Sokole” wstąpiła w szeregi Legionów Polskich, głównie 2 Brygady Legionów, którą dowodził Haller. – Członkowie „Sokoła” masowo zgłaszali się też do armii polskiej tworzonej we Francji, którą dowodził gen. Haller. Wspierali również akcję rekrutacyjną prowadzoną wśród Polonii w USA i Kanadzie – podkreślał Okorski. Innym polem działalności społecznej Hallera było harcerstwo. Związał się z nim w tym samym czasie, kiedy angażował się w „Sokole”. – Organizował dla skautów marsze, ćwiczenia wojskowe i manewry polowe. Uważał, że powstający ruch skautowy to szkoła dla przyszłej polskiej armii – mówił hm. Wojciech Hausner, badacz dziejów polskiego harcerstwa. Wychowani przez niego skauci byli potem ochotnikami w Legionach, zgłaszali się też masowo w lipcu 1920 roku do armii ochotniczej. W odrodzonej Polsce gen. Haller stał przez trzy lata na czele Związku Harcerstwa Polskiego, a potem przewodniczył zarządowi okręgu ZHP w Wielkopolsce.

– Postać gen. Hallera i jego losy podpowiadają nam, jak dziś powinna kształtować się młoda polska inteligencja i jej etos – podsumował dwudniowe obrady senator prof. Jan Żaryn, historyk i jeden z organizatorów konferencji. Jak podkreślił, nasza inteligencja została w dużej mierze brutalnie wymordowana przez Niemców i Sowietów podczas II wojny światowej. – Dziś, jako niepodległy naród, odbudowujemy ją, a gen. Haller może stać się dla niej wzorem – dodał senator.


AD

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Uwaga, transformacja!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pytania o europejską tarczę
Wojskowe Oscary przyznane!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
I zdobyliśmy!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Układ nerwowy Mieczników
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rajd ku czci saperów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Pierwsi na oceanie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
W obronie wschodniej flanki NATO
Mobilne dowodzenie
Zapraszamy na Festiwal
Zmiany w dodatkach stażowych
Test współpracy dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO