moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Invictus znaczy niezwyciężony

Polska reprezentacja na Invictus Games rozpoczęła przygotowania do rywalizacji w Düsseldorfie. Zawodnicy mają za sobą pierwsze zgrupowanie, ale nie zwalniają tempa. Na międzynarodowych zawodach weteranów zamierzają dać z siebie wszystko. – Oni pokazują ducha Invictus każdego dnia – mówi mjr Katarzyna Rzadkowska, szefowa reprezentacji.

Invictus Games to odbywające się pod patronatem księcia Susseksu Harry’ego zawody sportowe, podczas których rywalizują poszkodowani w czasie misji wojskowych żołnierze z całego świata. Do tej pory odbyło się pięć edycji igrzysk, w dwóch wzięli udział Polacy. Nie inaczej będzie podczas kolejnej imprezy, zaplanowanej na wrzesień 2023 roku.

Mimo że do wydarzenia, które odbędzie się w Düsseldorfie, pozostało jeszcze dużo czasu, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak już powołał polską reprezentację. Dwudziestoosobowa drużyna właśnie rozpoczęła przygotowania do wyjazdu. W Mrągowie, na terenie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego, odbyło się pierwsze z sześciu zaplanowanych zgrupowań zawodników.

– Aby osiągnąć odpowiednią formę, trzeba ją konsekwentnie rozwijać. Uczestnicy zawodów muszą budować swoją kondycję, wykształcić odpowiednie nawyki i pamięć mięśniową. Ale to wszystko trzeba robić z głową, dlatego przez cały okres przygotowań będą z nimi pracować wykwalifikowani trenerzy, zarówno wojskowi, jak i cywilni – wyjaśnia Mariusz Pogonowski, kierownik polskiej reprezentacji sportowej. – Na każdym ze zgrupowań polscy reprezentanci będą otrzymywali plany treningowe i wskazówki dotyczące tych elementów, nad którymi muszą jeszcze popracować. Instruktorzy będą mieli też okazję zweryfikować, czy obrana droga przynosi efekty, a w razie konieczności wprowadzić zmiany, które sprawią, że przygotowania będą jeszcze bardziej owocne – dodaje.

Na zgrupowaniu stawił się m.in. plut. Dariusz Cegiełka, weteran ranny w Afganistanie, a obecnie żołnierz 5 Pułku Inżynieryjnego. Były uczestnik misji wziął udział w igrzyskach, które odbyły się w Hadze, i wrócił z nich ze srebrnym medalem w rzucie dyskiem, wraz z polską drużyną wywalczył także złoto w siatkówce na siedząco. – Mimo wszystko wróciłem z niedosytem. Miałem wrażenie, że mogłem wystartować w większej liczbie konkurencji i dać z siebie jeszcze więcej – zaznacza. Jak dodaje, w tym roku zdecydował się na rywalizację w pchnięciu kulą, rzucie dyskiem, siatkówce, wioślarstwie halowym, trenerzy namówili go także do spróbowania swoich sił w biegach na 400 i 1500 m. – No cóż, lekko nie będzie, ale po to tam się jedzie, aby jak najwięcej startować – podsumowuje Cegiełka.

W Düsseldorfie zadebiutuje kpt. mar. Witold Kortyka, weteran z Afganistanu, który obecnie służy na stanowisku zdolny z ograniczeniami w Porcie Wojennym w Gdyni. Jak sam mówi, na co dzień jest aktywny, trenuje bowiem nie tylko w wojsku, lecz także w cywilnym klubie, m.in. siatkówkę na siedząco. Niedawno ukończył 90-kilometrowy marsz w Szkocji, przebiegł też maraton w Nowym Jorku, jednak zima to czas, który sprzyja stagnacji. – No cóż, lat mi nie ubywa, ale pojawiła się okazja do tego, aby się poruszać, postanowiłem ją więc wykorzystać – mówi z uśmiechem. Stwierdza jednak, że na zgrupowanie przyjechał pełen obaw. Nie wiedział, czego się spodziewać, poza tym miał świadomość, że będzie jednym z najstarszych zawodników. Ma już wszak 57 lat. Podczas zgrupowania postawił na konkurencje siłowe: pchnięcie kulą, rzut dyskiem, wioślarstwo halowe i wyciskanie sztangi. – Myślałem sobie: no nie, nie będę miał szans. Tymczasem badania wydolnościowe pokazały, że nie jest ze mną tak źle. Potrenowałem, popracowałem nad techniką i muszę przyznać, wychodzi mi to! – nie kryje entuzjazmu zawodnik.

Z przebiegu pierwszego zgrupowania bardzo zadowolona jest mjr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana i szefowa polskiej reprezentacji. – Jestem zbudowana tym, co zobaczyłam. Mamy naprawdę fantastyczny zespół. Zawodnicy, którzy już startowali w Invictus Games, są motorem napędowym i doradcami tych, którzy jadą po raz pierwszy. Wspierają debiutantów i podpowiadają im, jak się przygotować. Ta grupa udowadnia, że jej członkowie mogą na siebie liczyć i są zgraną ekipą – zaznacza. I dodaje, że to jednak nie sukcesy sportowe są podczas igrzysk najważniejsze. – Zwycięzcą jest każdy, kto zdecydował się wziąć udział w tym wydarzeniu, bo udowodnił, że mimo trudnych przeżyć oraz uszczerbków na zdrowiu można być aktywnym i pokonywać swoje słabości. Weterani-sportowcy są przykładem dla innych osób z problemami, niepełnosprawnościami. Pokazują ducha Invictus każdego dnia – podkreśla.

Kolejne zgrupowanie polskiej reprezentacji weteranów odbędzie się w styczniu w Zegrzu. Potem zawodnicy spotkają się jeszcze cztery razy. A o tym, jakie efekty przyniosą treningi, przekonamy się już jesienią. Zawody Invictus Games w Düsseldorfie rozpoczną się 9 września 2023 roku, a zakończą się tydzień później.

Polska reprezentacja na zawody Invictus Games Düsseldorf 2023:

Płk Leszek Stępień pełni służbę w Dowództwie Generalnym Rodzaju Sił Zbrojnych. Uczestnik zawodów Invictus Games Haga 2022. Wraz z drużyną siatkówki na siedząco zdobył na nich złoto. W Düsseldorfie rywalizować będzie w siatkówce na siedząco, łucznictwie oraz pływaniu.

Kpt. mar. Witold Kortyka pełni służbę w Komendzie Portu Wojennego w Gdyni. W Düsseldorfie rywalizować będzie w wioślarstwie halowym i wyścigu Land Roverem na torze przeszkód.

Por. Robert Połetek pełni służbę w Jednostce Wojskowej NIL. Uczestnik zawodów Invictus Games Haga 2022. W Düsseldorfie rywalizować będzie w pływaniu, lekkoatletyce (rzut dyskiem, pchnięcie kulą, biegi), tenisie stołowym, kolarstwie szosowym i wyścigu Land Roverem na torze przeszkód.

Ppor. Dariusz Sawicki pełni służbę w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W Düsseldorfie rywalizować będzie w lekkoatletyce (rzut dyskiem, pchnięcie kulą, biegi), wioślarstwie halowym, siatkówce na siedząco i wyścigu Land Roverem na torze przeszkód.

Mł. chor. Marcin Brzechwa pełni służbę w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. W Düsseldorfie rywalizować będzie w pływaniu, lekkoatletyce (rzut dyskiem, pchnięcie kulą, biegi), siatkówce na siedząco, łucznictwie i kolarstwie szosowym.

Mł. chor. Andrzej Poniatowski pełni służbę w 16 Pułku Logistycznym. Uczestnik zawodów Invictus Games Haga 2022. W Düsseldorfie rywalizować będzie w wioślarstwie halowym i kolarstwie szosowym.

St. sierż. Waldemar Skoneczny pełni służbę w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Uczestnik zawodów Invictus Games Haga 2022. Wraz z drużyną siatkówki na siedząco zdobył na nich złoto, a z drużyną łuczników srebro. W Düsseldorfie rywalizować będzie w wioślarstwie halowym, siatkówce na siedząco i łucznictwie.

Sierż. Krzysztof Goździk pełni służbę w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej. Uczestnik zawodów Invictus Games Haga 2022. Zdobywca złotego medalu z drużyną siatkówki na siedząco i srebrnego z drużyną łuczników. W Düsseldorfie rywalizować będzie w tenisie stołowym, siatkówce na siedząco i łucznictwie.

Plut. Dariusz Cegiełka pełni służbę w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. Uczestnik zawodów Invictus Games Haga 2022. Zdobył złoto z drużyną siatkówki na siedząco oraz indywidualnie srebro w rzucie dyskiem. W Düsseldorfie rywalizować będzie w lekkoatletyce (rzut dyskiem, pchnięcie kulą, biegi), wioślarstwie halowym, wyścigu Land Roverem na torze przeszkód i siatkówce na siedząco.

St. kpr. Rafał Wroniszewski pełni służbę w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej. Uczestnik zawodów Invictus Games Haga 2022. W Düsseldorfie rywalizować będzie w lekkoatletyce (rzut dyskiem, pchnięcie kulą, biegi) i kolarstwie szosowym.

Plut. Karol Szewczyk pełni służbę w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Uczestnik zawodów Invictus Games Haga 2022. Złoty medalista w siatkówce na siedząco. W Düsseldorfie rywalizować będzie w wioślarstwie halowym, wyścigu Land Roverem na torze przeszkód, siatkówce na siedząco, wyciskaniu sztangi na leżąco.

Tomasz Kloc, pracownik Ministerstwa Obrony Narodowej. Uczestnik zawodów Invictus Games Sydney 2018. W Düsseldorfie rywalizować będzie w lekkoatletyce (rzut dyskiem), wioślarstwie halowym i siatkówce na siedząco.

Kpr. Krzysztof Bobrowski pełni służbę w 16 Dywizji Zmechanizowanej. W Düsseldorfie rywalizować będzie w lekkoatletyce (rzut dyskiem, pchnięcie kulą, biegi), wioślarstwie halowym, wyścigu Land Roverem na torze przeszkód, siatkówce na siedząco i kolarstwie szosowym.

Tomasz Zdziarski, pracownik Ministerstwa Obrony Narodowej. W Düsseldorfie rywalizować będzie w lekkoatletyce (rzut dyskiem, pchnięcie kulą, biegi), wioślarstwie halowym, łucznictwie, kolarstwie szosowym i wyścigu Land Roverem na torze przeszkód.

Mjr Marek Krzysztofik pełni służbę w Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk. W Düsseldorfie rywalizować będzie w pływaniu, wyścigu Land Roverem na torze przeszkód, siatkówce na siedząco i tenisie stołowym.

Kpt. Przemysław Kowalski pełni służbę w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Uczestnik zawodów Invictus Games Haga 2022. Wraz z drużyną siatkówki na siedząco zdobył złoto oraz indywidualnie brąz w wioślarstwie. W Düsseldorfie rywalizować będzie w lekkoatletyce (rzut dyskiem, pchnięcie kulą, biegi, skok w dal), wioślarstwie halowym i siatkówce na siedząco.

Kpt. Jacek Domański pełni służbę w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. W Düsseldorfie rywalizować będzie w lekkoatletyce (rzut dyskiem, pchnięcie kulą, biegi), wioślarstwie halowym i siatkówce na siedząco.

Sebastian Bartkowski, pracownik Ministerstwa Obrony Narodowej. W Düsseldorfie rywalizować będzie w wioślarstwie halowym, siatkówce na siedząco i łucznictwie.

Paweł Liszcz. W Düsseldorfie rywalizować będzie w lekkoatletyce (rzut dyskiem, pchnięcie kulą, biegi) i wyciskaniu sztangi leżąc.

Łukasz Kosiara. W Düsseldorfie rywalizować będzie w lekkoatletyce (rzut dyskiem, pchnięcie kulą, biegi), wioślarstwie halowym, wyścigu Land Roverem na torze przeszkód i łucznictwie.

Skład rezerwowy:

St. kpr. Rafał Sidorczuk pełni służbę w 18 Pułku Rozpoznawczym. W Düsseldorfie rywalizować będzie w lekkoatletyce (rzut dyskiem, pchnięcie kulą, biegi), wyścigu Land Roverem na torze przeszkód i siatkówce na siedząco.

St. kpr. Andrzej Kuciński pełni służbę w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. W Düsseldorfie rywalizować będzie w lekkoatletyce (rzut dyskiem, pchnięcie kulą, biegi), wioślarstwie halowym i siatkówce na siedząco.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Wojna na detale
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO on Northern Track
SOR w Legionowie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Front przy biurku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Charge of Dragon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Szarża „Dragona”
Strażacy ruszają do akcji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Kolejne FlyEle dla wojska
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kadisz za bohaterów
Ramię w ramię z aliantami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Barwy walki
Sprawa katyńska à la española
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zachować właściwą kolejność działań
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO