moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przysięga i IV święto kujawsko-pomorskich terytorialsów

Blisko 160 żołnierzy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej ps. Zo złożyło przysięgę wojskową na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. To ostatni dzień 16-dniowego szkolenia podstawowego w ramach akcji Wakacje z WOT, na którym stawili się 12 sierpnia.

Projekt Wakacje z WOT powstał przede wszystkim z myślą o nauczycielach, uczniach, nauczycielach akademickich, studentach oraz wszystkich innych osobach, które 16 dni na ukończenie szkolenia podstawowego są w stanie wygospodarować tylko w okresie wakacyjnym. Założenie okazało się prawidłowe. W struktury kujawsko-pomorskiej brygady OT wstąpili uczniowie szkół średnich, studenci, m.in. Politechniki Gdańskiej czy nauczyciele wychowania fizycznego.

Wojska obrony terytorialnej z założenia działają w swoich stałych rejonach odpowiedzialności, czyli w uproszczeniu mówiąc województwach. Z tego powodu bardzo ważne są szkolenia żołnierzy poza terenami wojskowymi, m.in. w miastach i mniejszych okolicznych miejscowościach tam, gdzie mieszkają żołnierze. Terytorialsi mają być blisko ludzi, szkolić się i doskonalić dla bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Przysięga w centrum miasta to również element wyjścia do społeczeństwa i przeżywania wspólnie z nim najważniejszych chwil z życia brygady. 8 K-PBOT jest związana z Toruniem od samego początku. Dowództwo brygady znajduje się w Bydgoszczy, ale 81 (pierwszy w strukturach brygady) batalion lekkiej piechoty powstał w 2018 r. właśnie w mieście Kopernika.

­- dzisiejszy dzień jest dla nas szczególny z trzech powodów. Rośniemy w siłę dzięki nowym żołnierzom czwartego już w tym roku wcielenia. Nasi żołnierze ustawicznie się rozwijają, czego efektem jest ślubowanie podoficerów, którzy ukończyli kurs i dziś są promowani na stopień kaprala - pierwszy stopień podoficerski. Trzecie wydarzenie to kolejne, IV święto brygady. Obecnie brygada liczy około 2100 żołnierzy, to jest wielki powód do radości – powiedział Dowódca 8 K-PBOT płk Krzysztof Stańczyk.

Brygada się rozrasta i do zapewnienia dalszego rozwoju stał się niezbędny kolejny, 84 batalion lekkiej piechoty. Budynek po byłej szkole podstawowej we Włocławku jest już terenem wojskowym i niebawem ruszą remonty. Pierwsze szkolenie podstawowe jest planowane na 3 kwartał przyszłego roku. Dzięki temu wojsko powraca do Włocławka po 20 latach. - Z dumą przywołujemy, przy okazji takiej uroczystości w naszym mieście, również patronat waszej formacji wpisany w życie pani generał Elżbiety Zawackiej, rodowitej torunianki, legendarnego żołnierza państwa podziemnego – podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski.

27 sierpnia żołnierze 8 K-PBOT symbolicznie obchodzą również swoje Święto. Przyjęło się już, że główne obchody przypadają zawsze podczas sierpniowej przysięgi wojskowej. Faktycznie Święto jest obchodzone 10 września. To właśnie w nocy z 9 na 10 września 1943 r. Patronka 8 K-PBOT gen. bryg. Elżbieta Zawacka ps. Zo jako jedyna kobieta Cichociemna wykonała skok spadochronowy do okupowanej Polski. Najlepszym prezentem dla brygady jest wyszkolenie jej żołnierzy. I pod tym względem weekend 27-28.08.2022 r. jest wyjątkowy – w całym województwie będzie się szkoliło około 1100 żołnierzy ochotników. Mundurowi już niedługo, bo z początkiem września rozpoczynają również dwutygodniowe, poligonowe szkolenia zintegrowane, które podsumowują rok szkolenia i sprawdzają umiejętności nabyte przez żołnierzy poprzez egzamin w formie pętli taktycznej. - Od 24 lutego przybyło do naszego regionu około 50 tysięcy uchodźców - kobiet, dzieci, osób starszych. Również żołnierze WOT są z nami, pomagają nam, odgrywają bardzo ważną rolę – podsumował Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Żołnierze po przysiędze wzmocnią wszystkie bataliony w strukturach 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Część z nich rozpocznie wykonywanie swoich zadań służbowych w toruńskim Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Nigdy nie będziecie sami w tej służbie, bo wszyscy jesteśmy członkami tej samej wspólnoty, dzielimy wspólne wartości szanujemy tradycje, która nas i naszą zbiorową pamięć ukształtowała – zapewnił Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa.

Tekst: por. Paweł Banasiak/ oficer prasowy 8 K-PBOT

red. PZ

autor zdjęć: 8 K-PBOT

dodaj komentarz

komentarze


Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
„Droga do GROM-u”
Szli po odznakę norweskiej armii
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Polski „Wiking” dla Danii
Zawiszacy na Litwie
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Niezłomni w obronie
Kircholm 1605
Trzeba wzmocnić suwerenność technologiczną Polski
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
DragonFly czeka na wojsko
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
W wojsku orientują się najlepiej
Rezerwa i weterani – siła, której nie wolno zmarnować
Więcej szpitali przyjaznych wojsku
WOT na Szlaku Ratunkowym
Człowiek jest najważniejszy
Pocisk o chirurgicznej precyzji
Żołnierze na trzecim stopniu podium
Polskie innowacje dla bezpieczeństwa – od Kosmosu po Bałtyk
Sztuka i służba w jednym kadrze
Kolejna fabryka amunicji z Niewiadowa
Maratońskie święto w Warszawie
Hiszpanie pomogą chronić polskie niebo
MON i MSWiA: Polacy ufają swoim obrońcom
„Steadfast Noon”, czyli nuklearne odstraszanie
Kaczka wodno-lądowa (nie dziennikarska)
Miliardy na inwestycje dla PGZ-etu
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Szpital polowy, czyli test Żelaznej Dywizji
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
W poszukiwaniu majora Serafina
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Orientuj się bez GPS-u
Koniec dzieciństwa
Speczespół wybierze „Orkę”
Więcej pieniędzy na strzelnice w powiecie
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Broń i szkolenia. NATO wspiera Ukrainę systemowo
Medycy na start
Kolejne „Husarze” w powietrzu
Standardy NATO w Siedlcach
Jelcz się wzmacnia
Korpus bezzałogowców i nowe specjalności w armii
UBM, czyli przepis na ekspresową budowę
Wojskowi rekruterzy zawsze na posterunku
„Road Runner” w Libanie
Medale dla sojuszników z Niderlandów
Brytyjczycy na wschodniej straży
Dywersanci atakują
W Warszawie stanie pomnik pierwszego szefa SGWP
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Kosmiczny Perun
Polskie Bayraktary nad Turcją
Transbałtycka współpraca
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Abolicja dla ochotników
Koniec pewnej epoki
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Wojny na rzut kostką
Zamiast szukać skarbów, uczyli się strzelać
Priorytetowe zaangażowanie
Deterrence in Polish
„Czerwone berety” na kursie dowódców i SERE
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Mity i manipulacje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO