Sukcesy żołnierzy w boksie, kolarstwie i wspinaczce na czas

Serię zwycięstw w zawodach o Puchar Świata we wspinaczce na czas kontynuuje szer. Aleksandra Mirosław. Polka wygrała trzeci raz z rzędu i pobiła przy tym swój rekord świata. Sukcesy odnieśli też ostatnio inni żołnierze. Szer. Jakub Słomiński zdobył brąz na mistrzostwach Europy w boksie, a szer. Marta Lach zajęła drugie miejsce w wyścigu Dookoła Turyngii.

Nie do pokonania przez rywalki jest w tym sezonie szer. Aleksandra Mirosław. Reprezentantka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego odniosła w Salt Lake City trzecie z rzędu zwycięstwo w zawodach o Puchar Świata we wspinaczce na czas. Na dodatek, podobnie jak w pierwszym starcie w Seulu, pobiła własny rekord świata. W Korei Południowej Polka wspinała się na ściankę przez 6,64 s, zaś w Stanach Zjednoczonych o 0,11 s szybciej. Co ciekawe, oba rekordy zawodniczka CWZS-u pobiła w kwalifikacjach.

W finale drugich w tym roku zawodów w Salt Lake City szer. Aleksandra Mirosław pokonała Amerykankę Emmę Hunt. W półfinale reprezentantka CWZS-u wygrała z Polką Aleksandrą Kałucką, zaś zawodniczka z USA była szybsza od jej siostry Natalii. W siostrzanym pojedynku o brązowy medal lepsza była Ola. Przed tygodniem w Salt Lake City Polki zajęły wszystkie miejsca na podium – wygrała Mirosław przed Aleksandrą i Natalią Kałuckimi. W trzecich zawodach o PŚ blisko podium był natomiast najlepszy z Polaków. Marcin Dzieński, po przegranej o 0,05 s w małym finale z Włochem Ludovico Fossalim, został sklasyfikowany na czwartej pozycji.

Udany start w ostatni weekend zanotował również szer. Jakub Słomiński. Bokser z CWZS-u wywalczył brązowy medal w kategorii do 48 kg na mistrzostwach Europy, które odbyły się w Erywaniu. – Bardzo się cieszę z sukcesu „Słomki”. Rywalizacja w kategorii 48 kg mu odpowiada. Niestety, nie będzie mógł walczyć w takiej kategorii na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, bo nie ma jej w programie – mówi mł. chor. Sławomir Ślusarczyk, były trener-koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w boksie. Szeregowy Słomiński przerwał pięcioletnią serię Polaków bez medalu na mistrzostwach Europy. Reprezentant CWZS-u w ćwierćfinale pokonał na punkty Turka Metehana Adıgüzela. W półfinale rywalem Polaka był Sakhil Alakhverdov z Gruzji, brązowy medalista zeszłorocznych mistrzostw świata. Słomiński jednak jednogłośnie przegrał z bardziej utytułowanym pięściarzem – wszyscy sędziowie wskazali zwycięstwo Gruzina 30-27.

Życiowy sukces odniosła natomiast w sześcioetapowym wyścigu kolarskim Dookoła Turyngii szer. Marta Lach. Kolarka, która niedawno trafiła do CWZS-u jako jeden z 19 sportowców wyłonionych w kilku etapach programu „Akcja rekrutacja”, na niemieckich szosach wywalczyła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Polka jeżdżąca w grupie kolarskiej Ceratizit-WNT Pro Cycling od początku niemieckiego wyścigu zaliczanego do kategorii „Pro” (drugiej po „World Tourze” w rankingu światowych imprez) jechała bardzo aktywnie. Na pierwszym etapie z metą w Hof zajęła szóstą lokatę, na trzecim w Dörtendorfie finiszowała na drugiej pozycji, a na czwartym w Schleiz – na trzeciej. Na piątym etapie, ze startem i metą w miejscowości Gotha, reprezentantka CWZS-u również zajęła trzecie miejsce. Wyścig kończyło ściganie wokół Altenburga. Ostatni finisz wygrała po finiszu z peletonu Australijka Alexandra Manly, która triumfowała również w klasyfikacji generalnej imprezy. Tuż za Manly finiszowała szer. Marta Lach, a trzecia była Włoszka Silvia Zanardi.

autor zdjęć: CWZS, Arne Mill / imago sport / Forum