moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska

Drugi dzień wizyty Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, w Stanach Zjednoczonych zdominowały tematy związane z pozyskaniem nowego sprzętu dla Wojska Polskiego. Szef MON rozmawiał z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego o możliwości złożenia kolejnych zamówień. Zaznaczył, że ich „skala będzie znacząco większa niż dotychczas”.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, kontynuuje wizytę w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj spotkał się z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego. Chodzi o firmy Lockheed Martin i General Dynamics, u których Polska zamówiła już myśliwce F-35 i czołgi Abrams, a także o Boeinga, który jest producentem m.in. śmigłowców AH-64 Apache. – Rozmawialiśmy na temat rozwinięcia naszej współpracy. W sobotę wchodzi w życie ustawa o obronie ojczyzny, ona stanowi fundament, który pozwoli nam na znaczący rozwój polskich sił zbrojnych, a przede wszystkim na wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt – zaznaczył.

 

REKLAMA

 

Szef MON wyjaśnił, że zasady pozyskiwania sprzętu wojskowego w Stanach Zjednoczonych są ujęte w programie Foreign Military Sales. Polega on na tym, że państwo zainteresowane zakupami amerykańskiego sprzętu składa najpierw zapytanie ofertowe, tzw. letter of request, który jest analizowany, a następnie negocjowany z dostawcami uzbrojenia. – Spotkałem się z kierownictwem tych firm (Lockheed Martin, General Dynamics i Boeing – red.), aby omówić szczegóły związane z możliwością wyposażenia Wojska Polskiego w nowoczesną broń, usłyszawszy wcześniej bardzo silne poparcie ze strony sekretarza obrony USA Lloyda Austina – zaznaczył Błaszczak.

Szef MON nie ujawnił dokładnie, o jaki sprzęt chodzi, ale zapewnił, że ma być on zamówiony „w stosunkowo krótkim czasie”. Przypomniał, że w ciągu kilku ostatnich lat Polska zamówiła w Stanach Zjednoczonych uzbrojenie w ilościach, na jakie pozwalał wówczas budżet. A ten był przeznaczany nie tylko na modernizację armii, ale także na tworzenie nowych jednostek wojskowych, m.in. 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jednak dzięki ustawie o obronie ojczyzny ma się to zmienić, bo środków na zakupy będzie więcej. – Moja wizyta w USA była wizytą bardzo konkretną. Jestem dobrej myśli. Niebawem przystąpimy do złożenia zapytań związanych z kupieniem nowoczesnej broni dla Wojska Polskiego – powiedział minister Błaszczak. Podkreślił, że to bardzo ważne, „aby Wojsko Polskie było interoperacyjne z armią Stanów Zjednoczonych, której ponad 10 tysięcy żołnierzy stacjonuje w Polsce”. Dodał, że polska armia „dysponuje i będzie dysponować bronią tożsamą z tą, którą dysponuje wojsko Stanów Zjednoczonych”.

Mariusz Błaszczak przekonywał, że skala zamówień „będzie znacząco większa niż zamówienia złożone dotychczas”. – Nie ulega żadnej wątpliwości, że potrzebujemy w wyposażeniu Wojska Polskiego więcej: baterii Patriot, dywizjonów rakiet HIMARS, samolotów bojowych czy śmigłowców uderzeniowych. Rozmawialiśmy także o rakietach JASSM, Javelin – poinformował.

Dziennikarze dopytywali szefa resortu obrony także o kwestię przyśpieszenia dostaw zamówionego już sprzętu, o których minister mówił dzień wcześniej, tuż po spotkaniu z Lloydem Austinem. Błaszczak powiedział, że przedstawiciele amerykańskich firm zbrojeniowych, z którymi rozmawiał, są na to otwarci. – Pamiętajmy, że ta broń nie leży na półce – zaznaczył. Zapytany o możliwość pozyskania dla wojska śmigłowców uderzeniowych, powiedział, że Polska otrzymała oferty od firm Boeing i Bell. – Wybierzemy najkorzystniejszą. Zależy nam na tym, aby takie maszyny jak najszybciej trafiły do wyposażenia Wojska Polskiego – podkreślił.

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1650622620
Napad FR na Ukrainę dobitnie pokazał , że czołgi i śmigłowce to uzbrojenie nieprzystające do współczesnego pola walki. Zbyt łatwo je zniszczyć. Zamiast śmigłowców sugeruję zakup MQ-9 Reaper. Same zalety.
C0-8E-8A-A5

Wizyta w PKW Łotwa
 
Przełomowy szczyt w Madrycie
Dobrowolna służba dla absolwentów
Przełomowy szczyt
Virtuti Militari ma 230 lat
Światowi liderzy już w Madrycie
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Zielone światło dla miliardów
Piąta kadencja generała Konopki
Dwanaście razy złoto
PKW Orlik wrócił do domu
W desancie zostają najlepsi
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Szczyt NATO w Madrycie
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Bramy dla generała
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent i „niezwyciężeni”
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Kierunek Liban
Biden: gra na przeczekanie
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Szczęśliwa „Błyskawica”
Święto Dowództwa Operacyjnego
Amerykańskie F-15 w Polsce
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Kierunek Düsseldorf
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Ślązak lepiej uzbrojony?
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Święto Dowództwa Generalnego
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Pola walczy z SMA
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Spektakl Kremla
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
For Our Freedom and Yours
Szczyt nowych wyzwań
Umowa na Perkozy podpisana
Unowocześnianie MW RP
Śladem profesjonalistów
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Zmiany kadrowe w WP
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Hańcza po raz pierwszy
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Sojusz z inicjatywą
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Dla kogo tanie wczasy?
Szef MON-u objął tekę wicepremiera

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO